منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۳
شناسه خبر: 210817
گروه :خبر

یک نشریه آمریکایی گزارش کرد که هرچند ولی‌عهد سعودی مرد قدرتمند آمریکا در عربستان است اما به نظر می‌رسد طولی نخواهد کشید که جانشینش (پسر شاه) بزودی شاه شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، اخبار جنگ قدرت در عربستان سعودی که با مرگ عبدالله بن عبدالعزیز شاه سابق سعودی، اوج گرفت و با حمله نظامی عربستان به یمن فرود آمد، بار دیگر در رسانه‌های آمریکایی در کانون توجه قرار گرفته است.

نشریه فارین پالیسی که در گذشته نیز تحلیل‌های مهمی از نحوه جابه‌جایی و آینده قدرت در عربستان منتشر کرده است، در گزارشی جدید خبر داد که «محمد بن سلمان» پسر شاه، وزیر دفاع و جانشین ولی‌عهد، بزودی شاه خواهد شد زیرا پدرش بزودی به سود او، کناره‌گیری‌اش از قدرت را اعلام خواهد کرد.

هم اکنون «سلمان بن عبدالعزیز» قدرت را در عربستان در دست دارد، و به گفته ناظران سیاسی و کارشناس امور عربستان تقریبا ذره‌ای شک ندارند که او تمایل دارد، پسرش جایش را بگیرد حال آنکه ولی‌عهدش «محمد بن نایف» است اما سوال این است که آیا محمد بن نایف این اجازه را به محمد بن سلمان می‌دهد یا خیر.

«سیمون هندرسون» تحلیلگر آمریکایی نشریه فارین‌پالیسی در گزارش جدید خود نوشت که اطلاعات متناقضی از اینکه میان بن سلمان و بن نایف برای شاه شدن رقابت هست یا خیر به دست آمده است. برخی می‌گویند بن نایف یا حداقل اطرافیانش (که اگر بن سلمان شاه شود، زیان خواهند کرد) اکنون در حال برنامه‌ریزی برای رساندن او به تخت شاهی هستند اما برخی گزارش‌های دیگر از کسانی که با این دو محمد در تماس هستند می‌گوید که تیم‌های بن نایف و بن سلمان می‌توانند با هم کار کنند.

به گفته این منابع، ماه‌های آتی روابط بن نایف و بن سلمان محک زده خواهد شد چرا که این دو، نهاد دفاعی در عربستان را به سوی هدفی مشترک سوق خواهند داد هر چند که معروف است که به شکل سنتی وزارت کشور که بن نایف آن را می‌چرخاند و وزارت دفاع که بن سلمان آن را اداره می‌کند، با هم خوب کار [و همکاری] نمی‌کنند.

طبق این گزارش، قدرت سومی هم هست و آن «گارد ملی» به رهبری «متعب بن عبدالله» (پسر شاه سابق) است که امیدش در شاه شدن پس از مرگ پدرش کاهش یافت اما پس از آنکه ملک سلمان آوریل گذشته، پسرش را جانشین ولی‌عهد قرار داد، این امید کاملا بر باد رفت.

منابع مذکور گفتند که به متعب بن عبدالله به عنوان متحد بن نایف نگریسته می‌شود و در حالی که گزارش‌های خبری حاکی از این است که سلمان تمایل دارد گارد ملی را در نیروی زمینی ارتش ادغام کند تا بدین صورت متعب از صحنه خارج شود، اما او همچنان به تصدی ریاست گارد ملی مصمم است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند