منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۰:۳۶
شناسه خبر: 302398
گروه :خبر
4J8A0994

کم آبی معضلی است که همه ساله به ویژه در فصل تابستان سایه آن بر سر مرم بستک سنگینی می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از جهانگیریه،معضل کمبود آب به ویژه در فصل گرما چندین سال است که سایه سنگین خود را از سر مردم بستک بر نمی‌دارد و همه ساله در فصلی که مصرف آب مردم به دلیل گرما بیشتر می‌شود قطعی آب نیز آغاز می‌شود.

اقدامات موقت و مقطعی تا کنون نتوانسته مشکلی از کمبود آب مصرفی مردم در فصل تابستان بر طرف کند و این موضوع به صورت کج‌دار و مریز دوران خود را سپری می‌کند.

 

انتقال آب طرح محرم از بندر چارک به بستک به عنوان طرحی ملی با پیشرفت کار قابل توجه هنوز نتوانسته انتظارات را برآورده کند و این طرح گویا در پیچ و خم کمبود اعتبارات گم یا لنگ شده است.

 

مدیرعامل آبفای استان احداث خط انتقال آب از خط محرم و آبشیرین کن منطقه چارک به بستک را از برنامه های جامع مدیریت مصرف و تامین آب جهت رفع بخش اعظم کمبودهای فعلی و نیازهای آتی این شرکت عنوان کرد اما سوالات زیادی در خصوص این طرح وجود دارد که مهمترین آن معطلی چندین ساله طرح مذکور است.

 

سد نیمه تمام لاور میستان با چیزی حدود ۲۵ درصد پیشرفت کار دوران رکود را تجربه می‌کند تا دشتی که بیشترین بار تأمین آب شهر بستک و برخی دیگر از نقاط شهرستان را به عهده دارد خود تشنه باشد و روز به روز چاه‌های ایجاد شده در آن منطقه نیاز به کف شکنی بیشتری داشته باشد.

 

در سال‌هایی که شهرستان‌های جنوبی کمترین سهم از میزان بارندگی‌ها دارند و همین اندک بارش یا تبخیر می‌شود یا سهم دریا، باید چاره‌ای اندیشید تا مانع تبخیر آب‌ها شد و این نعمت خدادادی در خدمت به مردم قرار بگیرد.

 

عدم لایروبی سد بزرگ کوخرد و انباشت آب قابل توجه پشت آن اگر چه سهم دریا را از این منبع عظیم تغذیه به صفر رسانده است اما بخش قابل توجه این آب سهم هوا می‌شود تا در یک فرایند تجدید پذیر تبخیر شده و نقطه دیگری از جهان را سیراب کند.

 

سد کوخرد اگر چه سهمی در آبرسانی به مردم بستک ندارد و خاک‌های رس مانع از نفوذ آن در زمین می‌شوند اما مردم به کمترین بهره از آن یعنی گذراندن اوقات فراغت خود در جوارش قانع شده‌اند و جز این نمی‌توانند کاری کنند.

 

اما تکمیل سد خاکی ملاتی لاور میستان با آنچه در دیگر مناطق شهرستان می‌بینیم متفاوت است این سد با توجه به سرچشمه سنگی ماسه ای می تواند بهترین منبع تغذیه زمین باشد تا کشاورزان نیز با فراغی بال فعالیت های تولیدی خود را در حاصلخیز ترین منطقه شهرستان داشته باشند.

 

در ادامه باید دید آیا مدیران و مسئولان شهرستان بستک تدبیری در خصوص تأمین آب مصرفی شهروندان دارند یا مانند سال های گذشته فرسودگی ها و شکستگی ها و دیگر بهانه ها به کمک آنان خواهد آمد و بار مسئولیت کار به دوش لوله و اتصالات خواهد افتاد یا خیر؟

 

شهرستان بستک با ۸۲ هزار نفر جمعیت از جمله شهرستان هایی است که همه ساله در رده شهرستان های بحرانی بی آبی قرار می گیرد و در ادامه قطعی آب امان را از مردم می برد و در پاره ای مواقع بنا بر آنچه رسانه ها انتشار داده بودند روش های سنتی استفاده از آب انبار جایگزین لوله های آب می شد.

 

سال های گذشته و با هدایت فرماندار وقت خیرین وارد عرصه آبرسانی شدند و با تأمین اعتبار آبرسانی به چندین روستا و در سال‌های اخیر با احداث آبشیرین کن بخشی از مشکلات روستاهای منطقه گوده و بخش کوخرد هرنگ را برطرف کردند که ابتکار خوبی بود و ادامه این روند اگر به درستی مدیریت شود می تواند بار زیادی را از دوش بخش دولتی بردارد و مشکلات مردم را برطرف کند.

 

توسعه شهرها و روستاها و ایجاد شهرک های جدید مصرف آب را با رشد فزاینده ای مواجه کرده است لذا توسعه شبکه آب رسانی و منبع تأمین آن نیز باید به صورت متناسب رشد داشته باشد تا در یک فرایند عرضه و تقاضا، تقاضا از عرضه پیشی نگیرد.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند