منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۱ آبان ۱۳۹۵ - ۷:۱۳
شناسه خبر: 362760
گروه :خبر
139403061107182175377484

شرقی ترین استان هرمزگان با بحران آب و خشکسالی جدی روبه‌رو است و شهرستان بشاگرد امسال وارد دهمین سال خشک‌سالی شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از بشاگرد نیوز ؛ خشکسالی معضلی است که هر ساله بسیاری از نقاط جهان را تحت‌ تأثیر قرار می‌دهد،معضلات اقتصادی و اجتماعی نیز از دیگر پیامدهای خشکسالی است وقوع خشکسالی اثرات فراوانی به‌دنبال دارد که از آن جمله می‌توان به خشکیدن چشمه‌ها، رودخانه‌ها، پایین رفتن سطوح آب‌ها در مخازن، سدها و آب‌های زیرزمینی اشاره کرد.

یکی از تبعات نامطلوب خشکسالی که کمتر مورد توجه جامعه قرارمی‌گیرد، افزایش وسعت بیابان‌ها یا بیابان‌زایی است، معضلی که بسیاری از کارشناسان از آن به‌عنوان بزرگترین معضل آینده یاد می‌کنند و هر ساله نگرانی درباره کمبود آب و بحران خشکسالی در شهرستان بشاگرد مطرح است و نگرانی‌ها برای کمبود آب و قطعی و جیره بندی آن در بشاگرد افزایش پیدا می‌کند.

برای این که بتوانیم برمشکل کم‌آبی و بی‌آبی در بشاگرد غلبه کنیم باید در زمینه مدیریت مصرف سرمایه‌گذاری کنیم، یعنی باید به جای مدیریت تأمین به سمت مدیریت مصرف و تقاضا حرکت کنیم و در زمینه مدیریت مصرف باید به این نکته توجه داشت که میزان مصرف آب در کشور ما دو برابر استانداردهای جهانی است.

 

متأسفانه چند سالی است شهرستان بشاگرد و 170 روستای آن با پدیده خشکسالی روبه‌رو است، بیشتر روستاهای شهرستان به قنوات و چشمه‌سارها و بارندگی وابسته هستند که متأسفانه روستاهای این شهرستان در وضعیت بحرانی‌ تری قرار دارند.

 

عمق بحران  کم آبی در شهرستان بشاگرد به حدی است که باید از هم اکنون برای آن چاره اندیشی کرده و آگاهی های لازم را در اختیار مردم قرار دهیم چرا که هر برنامه برای کاهش مصرف آب و مدیریت منابع آبی بدون مشارکت مردم به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

 

به طور قطع برنامه ریزی و آگاهی رسانی دیرهنگام می تواند ضربه های جبران ناپذیری را وارد کرده و بحران عمیق تر را پیش روی ما قرار دهد و در صورتی که تصور کنیم حتی با بارش های زیاد در یک سال سیراب می شویم نیز در توهم بسر می بریم و مدیریت بحران منابع آبی ما باید دائمی و مستمر باشد که در این خصوص باید مسئولان مربوطه تدبیری بیاندیشند.

علی رحمت زاده مدیر آب و فاضلاب روستایی شهرستان بشاگرد گفت: در شهرستان بشاگرد ۶۶ روستا وجود دارد که فاقد شبکه آب رسانی هستند و هیچگونه خدمات رسانی به این روستاها نشده است و فقط ۱۰۰ روستا در این شهرستان از این خدمات بهره مند هستند.

رحمت زاده اظهار داشت: آب بسیاری از روستاهای شهرستان بشاگرد از چشمه های دائمی تامین می شود. و فاصله لوله کشی آب در برخی از روستاها حتی به ۱۰ کیلومتر هم می رسد.

وی افزود: در برخی از روستاها که شبکه آبرسانی ندارند و دچار کم آبی هستند ما مجبور هستیم به صورت سیار به این روستاها آب ببریم و متاسفانه در شهرستان بشاگرد تنها یک تانکر آبرسانی داریم که این موضوع مشکلات آب و فاضلاب شهرستان را چند برابر می کند.

مدیر آب و فاضلاب روستایی بشاگرد ادامه داد: بارگیری تانکر آبرسانی از سد جگین صورت می پذیرد و باید فاصله ۷۰ کیلومتری طی شود تا آب به مردم روستاها برسد و این امر هزینه هایی را به دنبال دارد و مردم در بحث آبرسانی سیار هزینه هایی را بپردازند که این هزینه ها هم زیاد نیست.

علی رحمت زاده همچنین گفت: یک تانکر آبرسانی در شهرستان بشاگرد بسیار کم است و ما از شرکت آب و فاضلاب روستایی استان درخواست کرده ایم که در این زمینه با ما همکاری کنند و تانکر های دیگری در اختیار ما قرار دهند تا خدمات رسانی به مردم بشاگرد بهتر صورت بگیرد.

رحمت زاده بیان داشت: ۱۹ پروژه آبرسانی در سال ۹۰ در این شهرستان شروع به کار کرده است که متاسفانه همه این پروژه ها نیمه کاره رها شده و هنوز بلاتکلیف هستند.

نباید فراموش کنیم که علاوه بر مسئولیت ما در برابر نعمت های الهی و استفاده درست از آنها، در قبال نسل های آینده نیز مسئولیت سنگینی بر دوش همه ما است و آیندگان نوع رفتار و دوراندیشی ما را به قضاوت می نشینند.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاف بین سازمان منطقه آزاد و شهرداری مانع پیشرفت پروژه های قشم است گلایه مندی شهروندان بندرعباسی از تاریکی خیابان های جدید احداث بازهم منتظرگلابی های باغ برجام باشیم ؟ قایم شدن نجومی بگیران زیرتخت پادشاهی روحانی ! تکرار تراژدی غرق شدگی در سواحل قشم داغی بر دل خلیج فارس کابوتاژ یک میلیون تن کالای غیر نفتی درکیش/ تردد سه هزار مسافر در سال جاری برجام برنامه ای بود تا به دنیا بفهمانیم امریکا قلدر و بی منطق است برداشت ۱۵۰۰ تن میگو در فصل صید/ اشتغال زایی بیش از ۱۸۰ صیادهرمزگانی مخترع جوان رودانی موفق به کسب عنوان نائب قهرمانی مخترعان جهان شد+تصویر برجام نتیجه بی توجهی مسئولان به هشدارهای رهبر انقلاب است/ آمریکا پاسخ عهد شکنی نسبت به مردم ایران خواهد گرفت