منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۳ تیر ۱۳۹۵ - ۱۷:۲۷
شناسه خبر: 332105
گروه :خبر
hormoz

«در صورتی که فعالیت های کنگره از هفته گذشته را تجزیه و تحلیل کنیم، به روشنی در می یابیم که تمایلی عمومی به محدودسازی ایران و تنبیه تهران در کنگره وجود دارد و واشنگتن دقیقا مخالف جهتی که شش ماه پیش در آن حرکت می کرد، قدم بر می دارد.»

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، با انتشار یادداشتی تحت عنوان “کمپ آمریکایی علیه ایران” به بررسی تغییر رویکرد آمریکا در قبال ایران پس از توافق هسته ای پرداخته است.

 

در این یادداشت که به قلم عبدالرحمن الراشد منتشر شده، آمده است: «تا قبل از ماه ژانویه [و دستیابی به توافق هسته ای] در واشنگتن دو دیدگاه نسبت به توافق هسته ای و گشایش در روابط با ایران وجود داشت. اما اکنون دیدگاه ها بیشتر رد کننده ایران است. کاخ سفید که با اشتیاق از روابط با ایران حمایت می کرد، نظر خود را رسما تغییر نداده است اما دیگر مانند گذشته از آن دفاع نمی کند. از سوی دیگر تعداد مخالفان تعامل با ایران افزایش یافته و تاثیرگذاری بیشتری دارند.

 

در صورتی که فعالیت های کنگره از هفته گذشته را تجزیه و تحلیل کنیم، به روشنی در می یابیم که تمایلی عمومی به محدودسازی ایران و تنبیه تهران در کنگره وجود دارد و واشنگتن دقیقا مخالف جهتی که شش ماه پیش در آن حرکت می کرد، قدم بر می دارد.

 

به خاطر پیادسازی آهسته تعهدات مربوط به توافق هسته ای توسط ایران و این واقعیت که تهران قراردادهای بزرگ نظامی با روسیه به امضاء رسانده است، دوره ماه عسل [روابط ایران و آمریکا] بیشتر کوتاه شد. علاوه بر این، اظهارات ضد آمریکایی رهبران ایرانی نیز در این رابطه تاثیرگذار بوده است.

 

در هفته گذشته اکثریت بزرگی از کمیته مالی کنگره در نامه‌ای به “جک لو”، وزیر خزانه‌داری آمریکا، ضمن متهم کردن ایران به پولشویی و تأمین منابع مالی تروریسم، خواستند که میزان دارایی های جاری و ثابت مقامات ایرانی را افشا کند و اطمینان حاصل کند که تهران کماکان در فهرست کشورهای “پرخطر” در موارد یاد شده قرار خواهد داشت.»

 

بیانیه‌ای که در این رابطه روی وب‌سایت کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان قرار گرفته مدعی است ایران در راستای تلاش برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی است در حال انجام اقداماتی برای مجاب کردن «کارگروه اقدام مالی» – نهاد بین المللی مبارزه با پولشویی – به خروج از فهرست کشورهای پرخطر در زمینه پولشویی است. در این نامه از جک لو خواسته شده که در نشست آینده این کارگروه از نفوذ واشنگتن برای نگه داشتن ایران در فهرست کشورهای پرخطر در زمینه پولشویی و تأمین مالی اقدامات تروریستی استفاده کند.

 

در ادامه این یادداشت آمده است: «سناتور “دیوید ویتر” نیز توافق بویئنگ برای فروش هواپیما به ایران را به خاطر این واقعیت که ایران در لیست کشوهای حامی تروریسم وزارت خارجه آمریکا قرار داد، محکوم کرده است. دو نفر دیگر از اعضای کنگره نیز با این دیدگاه موافق بوده و با ارسال نامه ای به رئیس شرکت بویئنگ از او به خاطر این معامله انتقاد کرده اند.

 

“استیو شابو” یکی دیگر از اعضای کنگره آمریکا -نماینده جمهوری‌خواه از اوهایو- نیز می گوید که در حال تلاش برای متقاعد کردن دولت آمریکا برای اقدام در جهت متوقف کردن فروش سامانه موشکی S-300 توسط روسیه به ایران است چرا که این اقدام ناقض تحریم ها است.»

 

در انتهای این یادداشت آمده است: «هر چند ممکن است دولت باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا موضع خود در قبال ایران را تغییر نداده باشد چرا که توافق هسته ای را پروژه خود می داند؛ اما به احتمال زیاد ایران تا شش ماه آینده که رئیس جمهور جدید آمریکا -چه هیلاری کلینتون انتخاب شود چه دونالد ترامپ- روی کار می آید، با شرایط متافوتی روبه رو خواهد شد. مقایسه گشایش روابط دولت آمریکا با ایران با آنچه در مورد کوبا و ویتنام رخ داد، اشتباهی بزرگ است؛ چرا که این کشورها جنگ و سلاح را سال ها پیش کنار گذاشته اند.»

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *




تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است