منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۵
شناسه خبر: 235786
گروه :خبر
13940810000117_PhotoA
 

پس از 43 سال حضور نظامی انگلیس در منطقه صورت گرفت

کلنگ زنی احداث پایگاه دائمی نظامی انگلیس در منامه

وزرای خارجه انگلیس و بحرین کلنگ احداث پایگاه نظامی دائمی بریتانیا در منامه را به زمین زدند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «فلیپ هاموند» و «خالد بن احمد آل خلیفه»‌ به ترتیب وزرای خارجه انگلیس و بحرین با حضور در مراسم جشن آغاز احداث پایگاه نظامی دائمی بریتانیا در منامه، رسما کلنگ این پروژه را به زمین زدند.

خبرگزاری رسمی بحرین «بنا» شب گذشته در خبری اعلام کرد که هاموند و آل خلیفه در مراسم جشن آغاز عملیات احداث مقر «تسهیلات دریایی بریتانیا در پادشاهی بحرین» حضور پیدا کردند.

آل خلیفه در سخنانی در مراسم احداث پایگاه نظامی انگلیس در کشورش گفت: احداث مقر تسهیلات دریایی انگلیس در بحرین، تعهد و پایبندی انگلیس به بحرین و کل منطقه را تثبیت می‌‌کند. این امر به نوبه خود می‌تواند شراکت بین دو کشور دوست را تقویت کند.

از طرفی دیگر «فلیپ هاموند» وزیر خارجه انگلیس نیز با تاکید بر عزم کشورش در تقویت روابط با پادشاهی بحرین در همه زمینه‌ها، روابط بین منامه و لندن را مهم توصیف کرد.

تلویزیون بی‌بی‌سی عربی نیز در گزارشی اعلام کرد که احداث اولین پایگاه نظامی دائمی انگلیس در منطقه خاورمیانه آغاز شد. انگلیس از سال 1971 تا کنون در منطقه حضور دارد.

بر اساس این گزارش، مراسم جشن آغاز عملیات احداث پایگاه «اچ‌ام‌اس‌» الجفیر در بندر سلمان در منامه با حضور شماری از مقامات نظامی انگلیس روز گذشته (شنبه) برگزار شد.

فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلستان روز شنبه در نشست امنیتی منامه در پایتخت بحرین با بیان اینکه لندن در کنار متحدان عرب خود ایستاده و کاملا از آن‌ها حمایت می‌کند، افزود: «می‌خواهم بر تعهد بریتانیا بر امنیت شرکای سنتی‌مان در خلیج (فارس) تأکید کنم. همانطور که پارسال هم گفتم، “امنیت شما، امنیت ماست.” این حرف آن موقع هم درست بود، الان هم درست است.»

وی با تأکید بر تعهد لندن بر امنیت شیخ‌نشین‌های حاشیه خلیج فارس، گفت: «تا چند ماه دیگر سند “راهبرد خلیج (فارس)” خود را که در آن چشم‌انداز روابط بریتانیا با شرکایش در خلیج (فارس) برای 20 سال دیگر تعیین شده، منتشر خواهد شد. از جمله موارد آن، نحوه عملیاتی کردن تعهداتمان برای حضور نظامی پایدارتر در منطقه، چه روی زمین، چه در دریا و چه در آسمان است.»

او در ادامه گفت انگلستان قصد دارد اوایل دهه آینده میلادی دو ناو هواپیمابر خود را که اکنون در حال ساخت هستند را همراه با جنگنده‌های اف-35 در خلیج فارس مستقر کند.

انگلیس سال گذشته اعلام کرد که قصد دارد در بحرین پایگاه نظامی دائمی احداث کند. برخی از کارشناسان با توجه به سیاست گردش به شرق آمریکا و احتمال کاهش حضور این کشور در منطقه خاورمیانه، اینطور گمانه زده‌اند که احتمال دارد انگلستان جایگزین آمریکا در آب‌های خلیج فارس شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی