منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۹
شناسه خبر: 339808
گروه :خبر
IMG_6258

وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هم اکنون در جولانگاه سوداگری گسترده شده است، بیان کرد: امروزه از آنچه به عنوان توسعه شهری در ایران مطرح است دفاع چندانی نشده و مجموعه اتفاقات رخ داده توسط یک نظام سوداگری تجاری هدایت می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی در نوزدهمین اجلاس هیات عمومی سازمان نظام مهندسی کشور با بیان اینکه بازار یابی درست و بررسی نقاط قوت و ضعف در دوره های پیش می تواند افق روشنی برای آینده ترسیم کند، افزود: همکاری دولت، مجلس و نظام مهندسی موجب آبادانی بیشتر ایران شود.

آخوندی اظهار کرد: هر آنچه به صورت مصنوع بر روی زمین دیده می شودچه خوب و چه بد محصول کار مهندسان است لذا باید ارزیابی جدی روی کار مهندسان داشته و با جدیت تمام مسئولیت حرفه ای روی کار خود داشته باشیم.

وی با تاکید بر اینکه شهرها به خصوص کلان شهرها هم اکنون جولانگاه سوداگری گسترده شده است، بیان کرد: امروز مهندسان از آنچه به عنوان توسعه شهری در ایران در حال انجام است دفاع چندانی نکرده ایم و مجموعه اتفاقات رخ داده توسط یک نظام سوداگری تجاری هدایت می شود و ما نباید نسبت به این موضوع چشم پوشی کنیم.

وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: امروز بخش عمده ای از مدیریت شهری به دلیل کمبود منابع اداره شهری و نظام درآمد هزینه، به شهر فروشی گرایش پیدا کرده اند و این معضل تبدیل به یک موضوع رایج در ایران شده است.

وی ادامه داد: آیا می توانیم از آنچه امروز در کلان شهرها رخ داده و آن هم فرسودگی و تخریب تدریجی محلات میان شهری که انباشت میراث فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی را در پی داشته، از مجموعه های بد قواره که در گوشه گوشه شهر در نقاط مختلف  ساختته شده که اغلب فاقد حس اولیه حقوق شهروندی است چشم پوشی کنیم؟

آخوندی با اظهار تاسف از اینکه مهندسان امروز قدرت راهبری و قدرت عمل هدایت توسعه شهری در کشور را ندارند گفت: واقعیت این است که ما یک مدیریت سوداگرانه در شهر داریم و پیشتازی سوداگران در توسعه شهری.

وی با تاکید بر اینکه ما باید بتوانیم مفهوم مهندسی واقعی را در جامعه پیاده کینم بیان کرد: آنچه در محیط مصنوع ایجاد می شود باید بتواند بهره وری و کارآیی لازم را داشته باشد و نفع خصوصی برای منافع عمومی ایجاد آسیب نکند و همچنین منافع عمومی برای نفع خصوصی محدودیت نداشته باشد.

این مقام مسئول در وزارت راه و شهر سازی تاکید کرد: اگر آنچه ایجاد می شود موجب رفاه مردم نشود مردم در برابر آن مقاومت خواهند کرد.

آخوندی با تصریح بر اینکه باید اصول اخلاق حرفه ای و نظام کنترل ساختمان به عنوان دو اصل مهم نظام مهندسی مورد توجه قرار گیرد تاکید کرد: این قوانین پایه ای ترین و اساسی ترین قوانین مهندسی هستند، اساسا کار مهندسی، حرفه ای است و هرچه تحت عنوانمهندسی است باید تحت پوشش این قوانین باشد.

وی ادامه داد: الزامات ویژه دولت نباید از قانون نظام مهندسی فراتر باشد و بدون قانون نظام مهندسی هیچ بنگاه مهندسی نباید شکل بگیرد.

یکپارچگی نظام فنی مهندسی اجرایی شود

وزیر راه و شهر سازی با بیان اینکه کارهایی با مقیاس بزرگ هستند که توسط بنگاه های مهندسی بزرگ بدون تبعیت از نظام قانون مهندسی کشور انجام می شود، تاکید کرد: فعالیت بنگاه های بزرگ مهندسی در کشور باید از مجاری قانونی صورت گرفته و دارای پروانه اشتغال باشند. مهندسان این بنگاه های بزرگ یا فاقد پروانه اشتغال هستند یا در سازمان نظام مهندسی عضویت ندارند.

وی تصریح کرد: مهندسی با مفهوم کنترل عجین است و بخشی از مفهوم مهندسی است، کار حرفه ای یعنی اینکه بر اساس اصول عملی باشد و مسئولیت های کار و افق کار دیده شود.

آخوندی با تاکید بر اینکه بازنگری کلی در آئین نامه کنترل ساختمان باید صورت پذیرد افزود: اگر بخواهیم حقوق اجتماعی و منزلت مهندسان حفظ شود باید به حوزه اخلاق حرفه ای و اخلاق مهندسی توجه ویژه ای صورت بگیرد تا بتوان اعتماد جامعه را به دست آورد زیرا اعتماد مردمی بزرگترین سرمایه اجتماعی است و هر مکتبی بدون سرمایه اجتماعی قابل توسعه نیست.

وی افزود: اگر می خواهیم جامعه به ما اعتماد کند نباید منفع متعارض را قبول کنیم این اصل در تمام فعالیت های حرفه ای دیده می شود و امید است پیشتاری اصل اخلاق حرفه ای را در جامعه مهندسی حفظ کنیم.

وزیر راه با اشاره به  با بیان شرایط اجتماعی امروز  در زمینه توسعه شهری و جمعیت تاکید کرد: رشد توسعه شهری به مراحل نهایی خود رسیده و ما نه توسعه جمعیت سریع و نه توسعه شهری قابل توجهی خواهیم داشت بنابر این بازار کار ساختمان بر روی بازسازی، بهسازی و باز آفرینی بافتهای موجود متمرکز خواهد شد و این کار به مراتب سخت تر از ساخت و ساز است پس باید به افزایش کیفیت داشته ها بازگردیم این واقعیت صنعت ساختمان در ایران است.

نوزدهمین اجلاس سراسری هیات عمومی نظام مهندسی ساختمان با حضور عباس آخوندی وزیر راه و شهر سازی، اکبر ترکان، دبیر شورای عالی مناطقه آزاد و ویژه اقتصادی و رئیس سازمان نظام مهندسی کشور، علس اصغر مونسان رئیس سازمان منطقه آزاد کیش، اعضای هیات مدیره استان ها، مسئولان شورای انتظامی، جمعی از بازرسان هیئت مدیره ها و مسئولان کشوری و مهندسان و شهرداران در سالن خلیج فارس مرکز همایش های جزیره کیش به مدت دو روز در حال برگزاری است.

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی