منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۲
شناسه خبر: 264888
گروه :خبر
IMG_9502

هرمزگان به عنوان قطب اقتصادی ایران در چند سال گذشته رشد چشم گیری در زمینه ساخت و ساز مجتمع های عظیم تجاری و مسکونی داشته که متاسفانه در برخی از موارد شاهد عدم رعایت نکات اولیه ایمنی ساخت و ساز در آن ها هستیم .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ایمنی در صنعت ساخت و ساز به دلیل کثرت حوادث مرگ و میر زیاد از این صنعت ، از جمله مباحث بسیار مهم می باشد . صنعت ساختمان سازی به علت ماهیت خشن و فعالیت های سخت و پر خطر مانند گود برداری ، پی سازی ، تخریب ، کار در ارتفاع و … جزء صنایع حادثه ساز می باشد . عدم رعایت قوانین ایمنی در مراحل مختلف ایجاد یک واحد ساختمانی باعث شده که این شغل جزءسخت ترین و پرحادثه ترین و خطرناک تری مشاغلی که تا کنون جان کارگران زیادی و شهروندان را گرفته و افراد زیادی را دچار صدمات جبران ناپذیر کرده است .

صنعت ساختمان سازی بیش ترین آمار صدمات و مرگ و میر ناشی از کار داراست .

شروع عملیات ساختمانی صرفا پس از صدور مجوز احداث انجام خواهد شد ، که شامل برپا نمودن و نصب اعضای فلزی سازه ، اجری سازه بتنی و سایر اقدامات می باشد .

نتایج نشان داده است که علیرغم خطر زیاد و حوادث فراوان در صنعت ساختمان ، وضعیت موجود با وضعیت مطلوب دارای فاصله زیادی است و ضروری است توجه بیشتری همراه با حمایت قانونی در این زمینه اعمال شود تا شاهد ارتقای سطح ایمنی ساختمان در عمل و کاهش حوادث ساختمانی یا کاهش مرگ و میر کارگران ساختمانی باشیم .

علل حوادث ساختمانی عبارتند از :

ریسک کارگران ساختمانی در محل مختلف اجرا ، پایین بودن سطح سواد ، مقطعی بودن فعالیت های ساختمان و عدم امکان نظارت کافی و موثر بر رعایت مقررات ایمنی در کارگاه ها توسط بازرسان کار را می توان از مهم ترین مشکلات بالا بودن حوادث در کارهای ساختمانی دانست .

شایع ترین حوادث در ساختمان سازی :

سقوط از ارتفاع ، سقوط اجسام ، سقوط بالابر و برق گرفتگی شایع ترین مواردی است که کارگران ساختمانی با آن دست و پنجه نرم می کنند . بررسی ها نشان دادهد است که 80 درصد از حوادث به وقوع پیوسته در کارگاه ها و کارهای ساختمانی اعم از آسیب دیدگی و فوت با رعایت مقررات ایمنی ابتداعی و صرف هزینه های ناچیز قابل پیشگیری است که می توان در این بخش به نصب حفاظ های موقت در سمت پرتگاه ها ، مهار کردن بالابرهای حمل مصالح ، استفاده اجباری از لوازم حفاظت فردی ( کلاه ، کفش ، کمربند ایمنی ) و رعایت فواصل ایمنی در کار در مجاورت خطوط برق پر فشار قوی اشاره کرد .

ایمنی کارگاه ها :

ایمنی ساختمان ها باید از ابتدای طراحی نقشه ساختمان و انتخاب زمین مناسب برای ساخت آن شروع شده و در ادامه گودبرداری ، پی سازی ، جوشکاری ، تجهیزات ماشین آلات مورد استفاده و سایر عملیات ساختمانی پیگیری شود . مدیریت ایمنی بهداشت از ابتدای کار شروع شده تا انتها ادامه دارد و در هر مرحله باید مربوط به آن مرحله باشد .

نکات ایمنی به هنگام گودبرداری برای پایداری ساختمان های مجاور :

– ابعاد گود

– جنس خاک

– پی سازی

– اسکلت سازی

ایمنی و قانون استفاده از رنگ در ساختمان سازی :

طبق استاندارد هر رنگ کاربرد ویژه ای دارد و باید در موارد خاصی استفاده شود .

 • رنگ قرمز : این رنگ علامت توقف (در کار) است .
 • رنگ نارنجی : برای نشان دادن خطر به کار می رود .
 • رنگ سبز : در واقع این رنگ ، رنگ ایمنی است و برای نشان دادن راه های تخلیه ، نجات ، پست های کمک های اولیه .
 • رنگ آبی : از آنجایی که آبی رنگ اصلی هشدار دادن است ، کاربرد آن شامل برچسب زدن برای هشدار دادن به منظور جلوگیری از به راه افتادن ماشین های تحت تعمیر به دست کارگران است .
 • رنگ زرشکی : برای مشخص کردن خطر تابش اشعه هایی نظیر ایکس ، آلفا ، بتا ، گاما ، پروتون و … به کار می رود .
 • رنگ زرد : برای نشان دادن احتیاط
 • رنگ سیاه و سفید : راهرو ها برای رفت و آمد
 • رنگ سیاه و زرد : مسیر حرکت وسایل نقلیه مثل لیفتراک است .

 

برای طراحی مکان ساختمان این نکات لازم به ذکر است : زمین استحکام کافی داشته باشد ، حتی المقدور بناها و تاسیسات خطرناک نزدیک نباشد . مسائل ایمنی در خصوص الکتریسیته ، نصب آنتن های برق گیر و نهویه طراحی شود .

در طراحی پایه ها و سقف ها و کف ها رعایت نکات زیر لازم است :

تحمل فشار تاشی از حداکثر بارها و اشیای ثابت و متحرک ، تحمل فشار ناشی از بارش باران و برف ، باد و طوفان ، ساختمان مورد نظر باید شرایط اقلیمی محل مطابقت داشته باشد .

هنگام جوشکاری باید نکات زیر را رعایت کرد :

دور نگه داشتن کپسول استیلن و بشکه کاربید از محل تولید جرقه و شعله ، اطمینان از سالم بودن فشار سنج استیلن مولد استیلن ، جدا کردن مولدهای خالی و پر از یکدیگر . استفاده از حفاظ مخصوص برای پیشگیری از ریزش گدازه های حاصل از جوشکاری در محل مورد نظر .

سقوط ، علت عمده حوادث در ساختمان سازی است . کار در ارتفاع از رایج ترین فعالیت های کارگران ساختمانی است و یکی از انواع حوادث شغلی در صنایع ساختمانی که از شدت پیامد بالایی برخوردار است ، سقوط از ارتفاع است .

 • داربست : داربست ها ساختارهای موقتی از آهن ، چوب ، الوار هستند که باید وزن کارگران ، وسایل آن ها و مصالح مورد استفاده را تحمل کرد .
 • نردبان ها : حداکثر ارتفاع عمودی نردبان 9 متر است . انتهای نردبان معمولا از سطح کار باید یک متر بالاتر باشد و زاویه مناسب برای جایگاه نردبان دو طرفه مناسب ترین وسیله برای کار است .
 • پلکان : کلیه پلکان ها و پاگرد ها ، باید توانایی تحمل بارهای عادی را داشته باشد .
 • نرده ها : نرده های حفاظتی باید در فواصل 2 متری پایه و کلاف های قائم و افقی باشند . ارتفاع نرده پله ها باید کمتر از 75 سانتی متر باشد و ارتفاع نرده ها برای جلوگیری از سقوط باید 100 سانتی متر باشد .

تخریب یک ساختمان اغلب مشکل تر از ساختن آن است . در طراحی تخریب هم باید نکاتی را در نظر گرفت که شامل : تماس با شهرداری و پلیس محل مورد نظر ، دریافت مجوز کتبی ، حجم ، ترتیب و نوع کار ، نوع داربست ، بالابر و ماشین آلات لازم ، تاثیر و حفاظت ساختمان های مجاور ، اطلاعاتی راجع به انشعابات آب ، برق ، گاز در زیر زمین . پیمانکار و مسئول تخریب باید اطلاعات کافی را در این زمینه داشته و به موقعیت ساختمان و مقاومت مصالح به خوبی آشنا باشد .

با داشتن قوانین در عمل شاهد اجرا و یا اجرای ناقص این موارد هستیم . همین موضوع باعث شده در صنعت ساختمان شاهد حوادث ناگواری باشیم .

 • عدم آگاهی کافی کارفرمایان ومهندسین و کارگران از آیین نامه ایمنی ساختمان
 • عدم آگاهی کارگران از حق و حقوق خود در ارتباط با ایمنی و حوادث
 • عدم وجود سیستم آموزشی مناسب
 • به کار گرفتن کارگران آموزش ندیده
 • عدم اجرای قوانین موجود توسط کارفرما ، مهندس و کارگر علی رغم داشتن آگاهی کافی
 • عدم رعایت حقوق کارگری و قانون بیمه کارگران ساختمانی
 • عدم وجود حمایت قانونی توسط وزارت بهداشت همانند سایر کارکنان و مشاغل غیر ساختمانی
 • ساختن و تخریب غیر اصولی ساختمان
 • و …

و در آخر رعایت نکردن هر یک از این اصول و قوانین در کار برای هر شخص مسئول و مربوطه از جمله کارفرما ، مهندسین و کارگرها باعث بوجود آمدن خطرات جبران ناپذیری می شود .

برای مثال در چهارراه بلوکی بندرعباس چند سالی است که مجتمعی در حال ساخت است که سال های قبل با وقوع طوفان و به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی ، جرثقیل این ساختمان  در خیابان و محل تردد شهروندان بندرعباسی سقوط کرد و در حال حاضر نیز این مجتمع نیمه کاره رها شده و هر آن احتمال وقوع حادثه جدید انتظار می رود .

 

به گزارش هرمز به نقل از ایرنا، مسعود دالمن در نشست بررسی تخلفات ساختمانی در هرمزگان افزود : دولت تدبیر و امید با همکاری قوه قضائیه برای مقابله با متخلفان ساخت و ساز غیرمجاز عزمی جدی و راسخ دارد.

وی ضمن تأکید بر ضرورت قانون مداری شوراهای اسلامی گفت : هرگونه ساخت و ساز در زمین های خارج از بافت روستاها باید توسط دهیاری ها و اعضای شوراهای اسلامی مربوطه به دستگاه های ذیربط گزارش شود تا اقدامات قانونی لازم صورت پذیرد.

مدیر کل دفتر فنی استانداری هرمزگان تصریح کرد : همچنین ساخت و ساز در حریم و بستر رودخانه ها ، اراضی منابع طبیعی و انفال و حریم شهرها باید توسط دستگاه های ذیربط نظارت شود.

دالمن افزود : پیشگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز در حریم استحفاظی شهرها در اولویت برنامه های اداره کل دفتر فنی استانداری هرمزگان قرار گرفته و دستگاههای ذیربط موظف به رسیدگی به این مهم هستند.

وی با اشاره به نقش مهم گشت های کنترل و نظارت در مقابله با تخلف های ساخت و ساز غیر مجاز گفت : برای مؤثرتر بودن روند پیشگیری ، بازنگری طرحهای هادی در روند مقابله با تخلف ها نقش مهمی خواهد داشت.

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است