منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۸:۲۹
شناسه خبر: 306710
گروه :خبر
IMG_6957

رئیس پلیس فتای استان هرمزگان از کشف 87 درصدی جرایم سایبری در سطح استان در سال گذشته خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ سرهنگ علی اکبر قرائی پور رئیس پلیس فتای  هرمزگان در نشست خبری امروز با بیان اینکه در سال گذشته 87 درصد جرایم رایانه ای کشف شد، اظهار کرد: 18 عنوان جرم رایانه ای داشتیم و در جرایم حوزه ی اقتصادی 49 درصد، جرایم حوزه ی اجتماعی 15 درصد، سایر جرایم 36 درصد بوده است.

 

وی بیان کرد: جرایم اقتصادی ریالی و جرایمی که فاقد ارزش ریالی و محتوایی بودند در سال گذشته 4 میلیارد 500 میلیون ریال اموال به مال باخته بازگردانده شد و در ابتدای سال 94 به گونه ای که فقط یک پرونده از این بستر بود که 700 میلیون ریال از جرایم اقتصادی بود که شناسایی و مجرم دستگیر و مبلغ به صاحب بازگردانده شد.

 

قرائی پور ادامه داد: 7 درصد پرونده های تحت رسیدگی تاکنون تحت رسیدگی هستند به دلیل اینکه انتهای سال 94 این شکایت صورت گرفته شده است و همچنین در برخی موارد در جرایم سال گذشته مجرمین مرتکب جرم می شدند و پلیس خود وارد عمل می شد که برداشت وجه از حساب شخصی با مبلغ 1 میلیارد ریال بود که شناسایی و به صاحب برگشت داده شد.

 

 

وی تأکید کرد: 177 نفر توسط پلیس در حوزه جرایم رایانه ای شناسایی، دستگیر و تحویل مرجع قضایی شدند که حدود 80 درصد آنها مرد و 20 درصد آنان زن بودند که رده سنی مختلف از 15 تا 55 سال مجرمین رایانه ای را به خود اختصاص داد.

 

رئیس پلیس فتای هرمزگان تاکید کرد: توجه به میزان جرایم که 87 درصد را شامل می شد، کشف 2/14 بالاتر از شاخص کشوری افزایش کشف داشتیم.

 

وی اشاره کرد: برداشت غیر مجاز اینترنتی از حساب های بانکی 45 درصد از جرایم سایبری را به خود اختصاص می دهد که در اکثر موارد اطمینان و اعتماد بی مورد برخی کاربران فضای مجازی و قبول پیشنهادات و وعده های داده شده در فضای مجازی عامل این جرم است.

 

 

سرهنگ قرائی پور با بیان اینکه علل افزایش وقوع روند رو به رشد تجهیزات الکترونیکی مجازی و لزوم استفاده از این تجهیزات در فضای مجازی بوده است، تصریح کرد: طبق بررسی های انجام شده، شیوه و شگرد مجرمین توسط پلیس احساء و پس از تجزیه و تحلیل راهکار هایی برای پیشگیری از بروز آسیب ها توسط پلیس پلیس به شهروندان اطلاع رسانی شده است.

 

وی تأکید کرد: به منظور جلوگیری از آسیب ها و جرایم رایانه ای لزوم آموزش از اهمیت زیادی برخوردار است و هر کاربر قبل از هر اقدام در فضای مجازی می بایست به کاربردهای آن مسلط و به درستی از آن استفاده نمایند.

 

این مقام انتظامی با بیان اینکه در سال گذشته  459 مورد اطلاع رسانی از بسترهای مختلف به منظور آگاه سازی استفاده از فضای مجازی داشتیم، افزود:در سال گذشته برگزاری 10 نمایشگاه که نسبت به سال گذشته دو برابر بوده است در حوزه ی فضای مجازی اطلاع رسانی کرده است و همچنین  123 مورد کلاس های آموزشی برای جامعه هدف در سطح استان به خصوص دانش آموان که عمده ی کاربران مجازی می باشند برگزار شد و با این اقدامات تلاش شد تا بتوانیم عرصه را برای جرم مجرمین تنگ نموده و پیشگیری کنیم.

 

رئیس پلیس فتا هرمزگان در راستای پیشگیری از وقوع جرایم سایبری به کاربران توصیه کرد که مواردی از جمله حفظ اطلاعات توسط کاربران و مسئولان، ارتقاء دانش رایانه ای در زمینه استفاده از فضای مجازی ، عدم استفاده از نرم افزارهای غیر مفید و بی مورد ،عدم قرار دادن اطلاعات شخصی ،شناسنامه ای و بانکی در این فضا و تغییر دوره ای و لحظه ای رمزها را رعایت کنند.

 

وی در پایان اینکه فرزندان را هوشیار کنیم که اطلاعات شخصی را در فضای مجازی بازگو نکنید،اطلاعات شخصی را به اشتراک نگذارید،در کافی نت ها پس از دریافت خدمات بانکی رمز را تغییر دهید،از رمز عبور یکسان استفاده نکنید و پیام های ناشناس را در ایمیل خود باز نکنید.

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است دولت توان تخصیص اعتبار به عمران و توسعه کشور ندارد/مسئولان استانی منتظر دریافت اعتبار از مرکز کشورنباشند قطب اقتصاد کشور فاقد بیمارستان تخصصی زنان/ پروژه بیمارستان جامع زنان هرمزگانی در کمای مطلق تعرفه های گمرکی بازبینی می شود/سهم درآمد بخش دریایی کشور۱۷ میلیارد دلار است