منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۷ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۶
شناسه خبر: 260156
گروه :خبر
13941007000140_PhotoA

چندی است مطلبی با عنوان کشف «اجساد با زیورآلات و تابوت‌های طلا» علی‌رغم تکذیب مسئولان همچنان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، به منظور جلوگیری از گسترش شایعات مجازی در شبکه‌های اجتماعی، مهم‌ترین و جدیدترین شایعه منتشر شده در فضای مجازی که توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی نقل می‌شود را بررسی می‌کنیم.

 

**شایعه**

چندی است مطلبی با عنوان کشف 5 قبرستان تاریخی با تابوت‌های طلا به قدمت 3 هزار سال در کردستان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود:

«ﺩﺭ ﺣﻴﻦ ﻋﻤﻠﻴﺎﺕ ﺗﻌﺮﻳﺾ ﺟﺎﺩﻩ ﻣﺴﻴﺮ ﺷﻬﺮﮎ ﺣﺴﻦ ﺁﺑﺎﺩ – ﺳﻨﻨﺪﺝ، 5 ﻗﺒﺮستانی ﺗﺎﺭﻳﺨﻲ با تابوت‌های طلا و مردگانی به قدمت 3 هزار سال کشف شدند. ﻣﺴﺌﻮﻻﻥ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻣﻴﺮﺍﺙ ﻓﺮﻫﻨﮕﻲ ﻭ ﮔﺮﺩﺷﮕﺮﻱ ﮐﺮﺩﺳﺘﺎﻥ ﻃﺒﻖ ﮐﺎﺭﺷﻨﺎﺳﻲ‌ﻫﺎﻱ ﺍﻭﻟﻴﻪ، ﻗﺪﻣﺖ ﺍﻳﻦ ﻗﺒﺮﻫﺎ ﺭﺍ 3 ﻫﺰﺍﺭ ﺳﺎﻝ ﺗﺨﻤﻴﻦ ﺯﺩﻧﺪ. ﺩﺭ ﺍﻳﻦ ﻗﺒﺮﺳﺘﺎﻥ ﻛﻪ ﻣﺮﺩﮔﺎﻥ ﺑﻪ ﺻﻮﺭﺕ ﭼﻤﺒﺎﺗﻤﻪﺍﻱ ﺩﻓﻦ ﺷﺪﻩﺍﻧﺪ، ﺍﺷﻴﺎﺋﻲ ﻫﻤﭽﻮﻥ ﻧﻴﺰﻩ‌ﻫﺎﻱ ﺟﻨﮕﻲ، ﺩﺳﺖ ﺑﻨﺪ ﻣﻔﺮﻏﻲ ﻭ ﮐﺎﺳﻪ‌ﻫﺎﻱ ﺳﻔﺎﻟﻲ ﻧﻴﺰ ﮐﺸﻒ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﻗﺒﺮﺳﺘﺎﻥ ﮐﺸﻒ ﺷﺪﻩ ﺩﺭ ﻓﺎﺻﻠﻪ 500 ﻣﺘﺮﻱ ﺗﭙﻪ ﺑﺎﺳﺘﺎﻧﻲ ﺯﺍﮔﺮﺱ ﺳﻨﻨﺪﺝ ﻗﺮﺍﺭ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﻓﻬﺮﺳﺖ ﺁﺛﺎﺭ ﻣﻠﻲ ﺛﺒﺖ ﺷﺪﻩ ﺍﺳﺖ. ﺍﺣﺘﻤﺎﻝ ﻣﻲ‌ﺭﻭﺩ ﺍﻳﻦ ﻣﻮﻣﻴﺎﻳﻲ ﻣﺘﻌﻠﻖ ﺑﻪ ﺩﻳﺎﮐﻮ ﭘﺎﺩﺷﺎﻩ ﻣﺎﺩ ﺑﺎﺷﺪ».

**واقعیت**

در سال 87 یک گورستان تاریخی در سنندج کشف شد، همان زمان عده‌ای افراد سودجود دست به کار شدند و با پخش تصایری باعث بروز شایعات مختلفی در سطح این شهرستان شده‌اند.

*در گورستان 3 هزار ساله مومیایی کشف نشده است

این شایعات موجب شد تا علی فعله‌گری مدیر کل میراث فرهنگی و صنایع دستی استان کردستان همان زمان کشف مومیایی را در این گورستان تکذیب و اعلام کند: «براساس گمانه‌زنی‌های اولیه قدمت قبرستان کشف شده به بیش از 3 هزار سال قبل باز می‌گردد که محل استقرار اقوام بومی منطقه زاگرس بوده است. علاوه بر کشف قبرها تاکنون اشیایی تاریخی از جمله آثار سفالینه‌های مختلف، یک عدد سرنیزه، نوک پیکان، چندین آج فیل و تعدادی مهره عقیق نیز به دست آمده است»

وی همچنین تأکید کرد که: «بحث مومیایی کردن جسد در ایران به هیچ وجه سابقه نداشته و متاسفانه پخش این بلوتوث در جامعه و همچنین همراهی بعضی از رسانه‌های خارج از کشور باعث شده که کار باستان شناسی ما در محل این گورستان نیز با مشکل مواجه شود»

تصاویر مرتبط مطلب فوق نیز به کشف هزاران قبر قدیمی وابسته به کشته شدگان مسیحی در سال 1578 میلادی در شهر رم مربوط می‌شود. این اجساد همگی با لباس‌های فاخر و جواهرات تقدیس شده‌اند که به اعتقاد آنها نشانه راحتی و آسایش در زندگی پس از مرگ است.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است