منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۸
شناسه خبر: 327566
گروه :خبر
82083351-70741283

کشاورزان صیفی کاران حاجی آبادی به دلیل افت شدید قیمت محصول در بازار و عدم امکان عرضه محصول خود به دیگر مناطق کشور، مجبور به رها کردن زمین های کشاورزی خود شده اند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛احمدی یکی از کشاورزان  روستای سید جوذر حاجی آبادی درگفت وگو با خبرنگار پیارم اظهار کرد: کشاورزان با هزینه بالای کاشت، داشت و برداشت محصول را می کارند  اما قیمت ها به شدت کاهش یافته است در بازار وبرداشت محصول باتوجه به هزینه ای که دارد، مقرون به صرفه نیست و مجبور هستیم محصول را در مزارع برای مصرف دامها رها کنیم.

 

وی افزود: 30 هکتار از زمین کشاورزی خود را امسال به کشت هندوانه و طالبی اختصاص دادم اما حالا که محصول آماده برداشت است به دلیل اشباع بازار مشتری وجود ندارد یا برخی مشتری ها نرخ کمتر از 500 تومان را برای هرکیلوگرم پیشنهاد می کنند.

وی تصریح کرد: افت قیمت خرید هندوانه و طالبی موجب شده تا محصول هندوانه مرغوب ارگانیک روی زمین بماند و از بین برود و با توجه به این شرایطی که پیش آمده حتی همان هزینه کاشت را هم نمی توانیم از  مزعه به دست بیاوریم ومتحمل خسارتهای سنگینی می شوم و هیچ نهاد دولتی تاکنون از من حمایت نکرده و در عمل حدود 100 تن هندوانه درحال تلف شدن است.

کشاورز دیگری که در روستای جائین اقدام به کشت هندوانه آبی و گرمک کرده ضمن ابراز نگرانی از وضعیت نرخ هندوانه اظهار کرد: اگر این شرایط تا چند روز دیگر بدین منوال ادامه یابد ناچارم مزرعه خود را برای چرای دام رها کنم و بخشی از محصول مزرعه خود را برداشت وبه صورت مستقیم به ازای هرکیلوگرم سه هزار ریال به بازار عرضه کردم اما به دلیل اشباع بازار بازهم مردم تمایلی به خرید محصوص هندوانه ندارند.

وی ادامه داد: با احتساب هزینه های سوخت، آبیاری، گارکر ودیگر مخارج جانبی فروش محصول کمتر از هر کیلوگرم 500 تومان مقرون به صرفه نیست و من باید مزرعه خود را رها کنم که مجبور به پرداخت هزینه کارگر نشوم و فروش نرفتن محصول صیفی این منطقه باعث شده که اغلب صیفی کاران ورشکسته و خسارت های زیادی را متحمل شوند.

کشاورز روستای آشکار تصریح کرد: افت شدید قیمت هندوانه در روزهای اوج برداشت باعث شده تا چندین روز هندوانه های برداشت شده روی زمین باقی بماند و درنهایت دلالان با قیمت بسیار ناچیز یعنی هر هندوانه دانه ای 300 تومان این محصول را بخرند که بیشتر کشاورزان ترجیح می دهند با توجه به هزینه های بالای برداشت، محصول خود را رها کنند و باور کنید امسال وضعیت پیاز،خیار سبز و گوچه نیز هم بدین منوال بود و با رکود بازار مواجه بودیم و ضرر کرده ایم.

وی اضافه کرد: جالب است بدانید خیلی از کشاورزان به سبب قیمت پایین محصولات خویش را در زمین رها کرده اند چون فروش محصولاتشان هزینه برداشت آن هم نمی شود.

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است