منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۹ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۲۵
شناسه خبر: 198060
گروه :خبر
13911023000116_PhotoA

تقویت ارزش دلار در بازار جهانی ارز، هزینه خرید تولیدات آمریکایی را در بازار بین المللی به شدت افزایش داده و همین امر با کاهش صادرات این کشور،‌ علی رغم کاهش قابل توجه واردات نفت آمریکا، کسری بودجه این کشور را افزایش داده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، طی سال های گذشته و پس از گذر از رکود اقتصادی بزرگ، آمریکا توانسته بود تا حدودی کسری تجاری خود را کاهش دهد، اما طی ماه های گذشته، افزایش کسری تجاری این کشور شیب به شدت تندی را به خود گرفته است.

این مسئله علی رغم کاهش شدید واردات نفت از سوی این کشور رخ داده است به گونه ای که در صورت ادامه روند گذشته واردات نفت در آمریکا و واردات حجم بالای نفت قبل از توسعه فنآوری استخراج نفت شیل در این کشور، کسری بودجه آمریکا بسیار بیشتر از میزان کنونی بود.

یکی از اصلی ترین دلایل کاهش صادرات آمریکا رشد ارزش دلار در میان دیگر ارزهای بین المللی طی ماه های گذشته است.

افزایش ارزش دلار از دو جهت ارزش صادرات و در نتیجه کسری تجاری آمریکا را تحت تأثیر قرار داده است.

از یک سو با رشد ارزش دلار، حجم معینی از کالاها، قیمت پایین تری را به دلار داشته و خریداران خارجی با پرداخت دلار کمتر ولی با ارزش تر کالای مورد نظر خود را تهیه می کنند که همین امر ارزش دلاری صادرات در آمریکا را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

از سوی دیگر صعود دلار در بازار های بین المللی،‌هزینه خرید کالاها و خدمات آمریکایی را برای خریداران و طرف های خارجی به شدت افزایش داده است و همین امر این خریداران را به سمت دیگر منابع و کشورها برای تأمین نیاز خود سوق داده است که به کاهش محبوبیت کالاهای “ساخت آمریکا” منجر شده است.

با در نظر عدم افزایش خرید مصرف کنندگان، و عدم وجود هیچ نشانه ای از بهبود وضعیت تجاری و صنعتی در آمریکا، به نظر می رسد فعالیت های اقتصادی این کشور به عنوان یک عامل بازدارنده نسبت به روند تولید ناخالص داخلی این کشور عمل می کنند.

با توجه به پافشاری دولت‌آمریکا در زمینه مخالفت با اجرای طرح خط لوله آمریکا – کانادا از یک سو، و عدم وجود نشانه ای نسبت به لغو ممنوعیت صادرات نفت وست تگزاس اینترمدیت در این کشور از سوی دیگر، چشم انداز واردات و و صادرات این کشور به عنوان عواملی برای توسعه تجارت آمریکا ناامید کننده به نظر می رسد.

از سوی دیگر کارشکنی اعضای افراطی حزب دموکرات این کشور در زمینه موافقت با توافقات تجاری کاخ سفید توسعه روند اقتصادی آمریکا را بیش از پیش پیچیده تر کرده است.

از سوی دیگر تقابل عربستان سعودی و هم پیمانان آن با دیگر کشورها نظیر ایران و روسیه می تواند به ایجاد یک بمب ساعتی در حوزه ژئوپولتیک منجر شده و در ماه های آینده سال جاری میلادی تحولات ناشناخته اقتصادی را ایجاد کند که در حال حاضر قابل پیش بینی نیستند.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی