منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۹ دی ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۷
شناسه خبر: 261084
گروه :خبر
13940918000541_PhotoA

وزارت دارایی عربستان اعلام کرد: کسری بودجه این کشور به 98 میلیارد دلار رسیده که در تاریخ عربستان بی سابقه است؛ به دنبال آن دولت این کشور قیمت بنزین را ۵۰ درصد افزایش و یارانه‌ها را نیز کاهش داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، یکسال پیش که عربستان توطئه نفتی علیه ایران و روسیه و کنار راندن نفت غیر متعارف آمریکا را آغاز کرد شاید تصور نمی‌کرد که شاید این چاهی که برای دیگران می‌کند، یک روز خودش به قعر آن فرو رود،‌«چاه مکن بر هر کسی اول خودت بعدا  کسی».

عربستان از یکسال پیش توطئه کاهش قیمت نفت را به شدت دنبال می‌کرد تا اولا به رقبای اصلی خود، ایران و روسیه ،فشار بیشتری بیاورد به ویژه که این کشورها با تحریم‌های ظالمانه غرب و کشورهای اروپایی دست و پنجه نرم می‌کردند از سوی دیگر نفت غیر متعارف تولید آمریکا که شاید در آینده می‌توانست بازار نفت خاورمیانه را در دست بگیرد،‌کنار براند.

اما شواهد نشان می‌دهد این فشارها بر ایران و روسیه تاثیری نداشته است به طوری که اخیرا وزیر اقتصاد ایران اعلام کرد: اقتصاد ایران برای نفت کمتر از 30 دلار هم آماده است.

اقتصاد روسیه هم از زیر فشارها بیرون آمده به طوری که ارزش پول این کشور«روبل» بعد از افت‌هایی که داشت دوباره مسیر صعود خود را پیدا کرده است و شاخص‌های اقتصادی این کشور هم روبه رشد است اما در عوض عربستان به چاهی که خود به دیگران کنده بود گرفتار شده است.

خبرگزاری دویچه له در این باره نوشت: وزارت دارایی عربستان اعلام کرده، کسری بودجه این کشور به 98 میلیارد دلار (بیش از 89 میلیارد یورو) رسیده است.

دولت عربستان به‌سرعت تدابیری ریاضتی برای جبران کسری بودجه مطرح کرده است،: بهای بنزین به شدت افزایش و یارانه‌های آب و برق کاهش یافت.

*نگرانی‌ها از ادامه سقوط قیمت نفت خام تا بشکه‌ای 30 دلار

درآمدهای عربستان در سال 2015 به حدود 608 میلیارد ریال سعودی (148 میلیارد یورو) رسید که 15درصد کمتر از میزان پیش‌بینی‌شده و 42درصد کمتر از سال پیش از آن بود.

هزینه‌های عربستان نیز در سال 2015 حدود 975 میلیارد ریال سعودی و بیش از میزان پیش‌‌بینی‌شده بود.

این دومین سال پیاپی است که بزرگ‌ترین صادرکننده نفت در جهان با کسری بودجه مواجه می‌شود.

وزارت دارایی عربستان پیش‌بینی کرده که کسری بودجه کشور در سال 2016 به حدود 87 میلیارد دلار (نزدیک به 79 میلیارد یورو) خواهد رسید. پیش‌بینی می‌شود که درآمدهای عربستان نیز به نزدیک به 514 میلیارد ریال سعودی برسد. این کم‌ترین میزان درآمدهای این کشور از سال 2009 به بعد است. در آن زمان کاهش شدید بهای نفت که متأثر از بحران مالی جهانی بود سبب کاهش درآمدهای این کشور شده بود.

ارزیابی شده که هزینه‌های عربستان در سال آتی به 840 میلیارد ریال سعودی خواهد رسید.

وزرات دارایی عربستان علاوه بر کاهش یارانه‌های آب‌، برق و سوخت، از افزایش احتمالی بهای خدمات عمومی و تغییر نرخ مالیات‌ها خبر داد. بهای بنزین نیز در برخی موارد تا بیش از 50درصد افزایش خواهد یافت. قرار است که افزایش بهای بنزین از سه‌شنبه (29 دسامبر) اجرا شود.

قیمت نفت مدت‌هاست که با کاهش روبروست. از میانه سال 2014 به بعد بهای نفت بیش از 60 درصد کاهش یافته و در حال حاضر قیمت نفت برای هر بشکه 159 لیتری زیر 40 دلار است.

فروش نفت بیش از 90 درصد درآمدهای دولتی عربستان را تأمین می‌کند.

افزون بر این عربستان با دخالت نظامی در یمن و عملیات علیه شیعیان حوثی مورد حمایت ایران هزینه‌های خود را به شدت بالا برده است.

*عربستان در جنگ با حوثی‌ها در یمن “مزدور” به‌کار می‌گیرد

رقم دقیقی از این هزینه‌ها ارائه نشده ولی قرار است یک‌چهارم بودجه سال آینده صرف مسائل دفاعی و امنیتی شود.

صندوق بین‌المللی پول به عربستان سعودی هشدار داده است که بدون تدابیر ریاضتی و اصلاحات، ذخایر مالی این کشور ظرف 5 سال به اتمام خواهد رسید.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند