منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۲۴ تیر ۱۳۹۴ - ۲۳:۱۰
شناسه خبر: 203148
گروه :خبر
139403241146571805488543

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای تلویزیونی با پیروز خواندن شش قدرت جهانی در مذاکرات هسته‌ای اعلام کرد که محدودیت‌های اعمال شده بر ایران همچنان ادامه خواهد داشت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم، جان کری، وزیر خارجه آمریکا در گفتگو با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز گفت: محدودیت‌های اعمال شده درباره ایران ادامه می‌یابد. تحریم‌های تسلیحاتی برای مدت پنج سال ادامه خواهد داشت و تحریم‌های موشکی برای مدت هشت سال ادامه خواهد داشت.

وی در ادامه گفت: سه کشور از هفت کشور حاضر در مذاکرات می‌گفتند که هیچ‌گونه تحریمی در این خصوص نباشد. در نتیجه می‌بینید که ما به نوعی پیروزی در این زمینه دست یافتیم زیرا نه تنها تحریم‌ها را حفظ کردیم بلکه این پرونده را در ذیل فصل هفتم حفظ کردیم که شورای امنیت سازمان ملل متحد می‌تواند درباره آن اقدام کند. بنابراین احساس می‌کنم این توافق بسیار قوی است و من بسیار خوشحال هستم.

کری در بخش دیگری از این مصاحبه گفت: جهانیان از تغییر روابط با ایران استقبال می‌کنند، تردیدی در این خصوص نیست اما من نمی‌خواهم در این خصوص پیش‌بینی انجام بدهم. این توافق، توافق هسته‌ای است و ما درباره مسائل دیگر مذاکره نکرده‌ایم. همین مسئله یکی از علل مطرح درباره حفظ موضوع تسلیحات و موشک‌ها است. آنچه ما درباره آن مذاکره می‌کنیم ظرفیت هسته‌ای ایران است. ما محدودیت‌هایی در این خصوص اعمال کرده‌ایم.

وی در پاسخ به سؤالی درباره نگرانی کشورهای منطقه از اینکه ایران پول حاصل از رفع تحریم‌ها را برای مصارف نظامی صرف کند، گفت: ایران سالانه حدود پانزده میلیارد دلار برای بخش نظامی خودش هزینه می‌کند. این در حالی است که کشورهای حوزه خلیج فارس، سالانه یکصد و سی میلیارد دلار برای این منظور صرف می‌کنند. این تفاوت بسیار فاحش است. ایران حدود نهصد میلیارد دلار برای بخش انرژی و زیرساخت‌ها و بخش ارتباطات و بانک‌هایش نیاز دارد.
بنابراین فکر نمی‌کنیم حسن روحانی این آزادی عمل را داشته باشد که بخواهد این پول را در کشورهای دیگر، خرج کند.

وزیر خارجه آمریکا ادامه داد: اگر وضع زندگی مردم ایران بهتر نشود، آنها بسیار خشمگین خواهند شد. ما رویه‌ای را وضع کرده‌ایم که براساس آن، ایران قادر نخواهد بود به تسلیحات هسته‌ای دست پیدا کند. اگر هم ایران بخواهد این کار را انجام بدهد از آن مطلع خواهیم شد. همه گزینه‌هایی که در حال حاضر در دسترس است، در آینده نیز وجود خواهد داشت. زمان فرار هسته‌ای ایران نیز به یک سال افزایش خواهد یافت. درنتیجه با این توافق هسته‌ای، منطقه و کل جهان امن‌تر شده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است