منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۴ - ۱۹:۱۶
شناسه خبر: 202727
گروه :خبر
13940417000259_PhotoA

وزیر خارجه آمریکا ضمن تأکید بر اینکه به یک توافق خوب با ایران دست یافته اند گفت که ایران موافقت کرده است که برای مدت 15 سال در فوردو غنی سازی نداشته باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «جان کری» وزیر خارجه آمریکا در یک کنفرانس خبری در «وین» ضمن تأکید بر اینکه به یک توافق خوب با ایران دست یافته اند گفت که ایران موافقت کرده است که برای مدت 15 سال در فوردو غنی سازی نداشته باشد.

کری تأکید کرد: امروز بالاخره از راه رسید و ما برای رسیدن به این نقطه بسیار تلاش کردیم. برای چنین چالش هایی که هم خطرات آن بالا است و هم اینکه موضوعات فنی بسیار دشوار است و همچنین وقتی که تصمیم گیری تأثیر مستقیمی بر امنیت منطقه ای و جهانی داشته باشد،رسیدن به راه حل ساده نیست.

وزیر خارجه آمریکا گفت: حقیقت این است که توافقی که به آن دست پیدا کردیم یک نگرش کاملی از برنامه هسته ای ایران نه تنها برای یک دوره موقت بلکه برای همیشه ارائه می کند.

وی ادامه داد: ما به یک توافق خوب رسیدیم که می تواند رفاه و صلح را برای جهان به همراه داشته باشد. این یک توافق خوب بود که ما به آن دست پیدا کردیم اگر قرار بود به کمتر از این رضایت بدهیم، مذاکرات خیلی قبل ترها به پایان می رسید اما نه تنها آمریکا بلکه چین، روسیه، فرانسه، آلمان و اتحادیه اروپا به دنبال چنین چیزی نبودند و مصمم بودند به توافق درستی برسند. ما مصر بودیم و همین نتیجه داد.

وزیر خارجه آمریکا در خصوص اهمیت توافق هسته ای با ایران گفت: ایران بدون این توافق می تواند ظرفیت غنی سازی خود را دوبرابر کند.

جان کری تأکید کرد: ما چند ماه پیش در لوزان جمع شدیم و بر جدیت پارامترهایی تأکید کردیم و هم اکنون به وضوح می گویم این پارامترها همچنان برجای خود باقی است.

وزیر خارجه آمریکا در بخش هایی از سخنان خود به برخی جزئیات توافق جامع ایران و 1+5 اشاره کرد و گفت: در توافق جامع به اندازه و ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و همچنین تعداد سانتریفیوژهای فعال ایران اشاره کرده است.

کری در اینباره گفت: برخلاف اظهارنظر برخی، توافق ایران هیچ افولی ندارد. این توافق به پایان نمی رسد. این توافق به صورت مرحله ای اجرا می شود و  90 روز بعد از تأییدیه شورای امنیت سازمان ملل آغاز می شود.

وزیر خارجه آمریکا در توضیح مرحله ای بودن اجرای توافق ادامه داد: بخشی از بندهای آن به مدت 10 سال اجرا می شود. برخی بندهای آن برای 15 سال اجرا می شود و بخشی از آن نیز برای 25 سال ادامه دارد و برخی بندها به ویژه بخش هایی که به شفاف سازی مربوط می شود به صورت دائم پابرجاست.

وی تأکید کرد: توافق کنونی با ایران می تواند در مقایسه با هرگونه جایگزین واقع گرایانه دیگری، محدودیت های بیشتری را برای برنامه هسته ای ایران پدید آورد.

وزیر خارجه آمریکا درباره تأکید بر تفاهم لوزان گفت: پارامترهایی که در لوزان تعیین کردیم نه تنها دست نخورده باقی مانده است بلکه جزئیات آن به گونه ای است که توافق را محکم تر می کند. این موارد شامل میزان کاهش ذخایر اورانیوم غنی شده ایران و تعداد سانتریفیوژهای فعال این کشور می شود. این توافق همچنین زمان گریز هسته ای ایران را نیز تضمین می کند. این زمان گریز حداقل برای دستکم یکسال و برای بازه حداقل 10 سال افزایش می یابد.

وی تأکید کرد که مشکل ما هیچ وقت با مردم ایران نبوده است و درد و رنج هایی که مردم ایران در نتیجه تحریم ها متحمل می شوند را درک می کنیم اما توافق بر پایه اعتماد نیست بلکه بر پایه راستی آزمایی است.

کری تأکید کرد: توافق هسته ای هم اکنون مسیر ایران برای ساخت و توسعه مخفیانه بمب هسته ای دشوار کرده است.

وزیر خارجه آمریکا تأکید کرد: توافق ایران و آژانس برای پاسخ دادن به مسئله ابعاد احتمالی نظامی، تهران را ملزم می کند که ظرف سه ماه به سوالات درباره پی ام دی پاسخ دهد و این برای کاهش تحریم ها ضروری و بنیادین است و تا زمانیکه ایران توافق را اجرا نکند، تحریم ها علیه این کشور لغو نخواهد شد.

وی درباره محدودیت هایی که بر فعالیت های هسته ای ایران گذاشته شده است، گفت: ایران به مدت 15 سال در فردو غنی سازی نمی کند و در تأسیسات نطنز نیز به مدت 15 سال فقط غنی سازی 3.6 درصد و به مدت 10 سال فقط سانتریفیوژهای نسل اول فعالیت خواهند داشت.

جان کری همچنین درباره تعلیق تحریم ها و مسئله بازگشت سریع تحریم ها گفت: اگر توافق هسته ای نقض شود، تحریم های آمریکا، اتحادیه اروپا و سازمان ملل به جای اولیه خود بازمی گردد.

کری تصریح کرد: توافقی که امروز ما با ایران حاصل کردیم تنها به تهدیدی که مسئله هسته ای ایران به همراه داشت پاسخ داد نه چیز دیگری.

وی تأکید کرد: اوباما از همان روز اول که به ریاست جمهوری آمریکا منصوب شد، متعهد شد که ایران هرگز نمی تواند به سلاح هسته ای دست پیدا کند.

وزیر خارجه آمریکا از پادشاه عمان به دلیل تسهیل مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 و همچنین «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران تشکر کرد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان