منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۴
شناسه خبر: 193661
گروه :خبر
13940324000195_PhotoA

وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه با یک روزنامه آمریکایی تصریح کرد در مذاکرات ایران و ۱+۵، یکسری نقاط دشوار وجود دارد و در برخی موارد پیشرفت‌هایی حاصل شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، جان کری وزیر خارجه آمریکا یک روز پس از مرخصی از بیمارستان، در مصاحبه با روزنامه «بوستون گلوب» گفت مذاکرات هسته‌ای با ایران در برخی موارد با دشواری مواجه است و در برخی موضوعات پیشرفت کرده است.

«جان کری» که بعد از گذراندن عمل جراحی در قسمت استخوان ران خود، مصاحبه می‌کرد، گفت که مشتاقانه به سوی یکی از بزرگترین چالش‌های دیپلماتیکی که دولت «باراک اوباما» رئیس‌جمهور آمریکا با آن مواجه است، بازمی‌گردد و آن مذاکره درباره برنامه هسته‌ای ایران است.

وی در خصوص مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه‌ آلمان) گفت: «ما بر روی شمار غیرقابل باوری از موضوعات کار می‌کنیم. هنوز چیزهای زیادی پیش رو داریم. خیلی چیزها پیش روی خود داریم.»

کری که یک روز کامل را در خانه خود در بوستون به سر برده است، قرار است در هفته جاری عازم واشنگتن شود تا دیدارهایی با مقامات چینی داشته باشد. وی روز شنبه (دیروز) نیز با «ارنست مونیز» وزیر انرژی آمریکا دیدار کرده است.

کری قرار است اواخر ماه جاری میلادی برای دور نهایی مذاکره با ایران به اروپا سفر کند. پزشکی که کری را تحت عمل جراحی قرار داده است، روز جمعه هفته گذشته اعلام کرد که کری برای بهبودی کامل به چندین ماه فیزیوتراپی نیاز دارد.

وزیر خارجه آمریکا در واکنش به برخی گزارش‌ها، مبنی بر بروز بن‌بست در مذاکرات، گفت: «همانطور که می‌دانید، برخی موضوعات دشوار شده است. برخی موضوعات پیشرفت‌هایی داشته است. مذاکرات سخت است. ما 35 سال با یکدیگر (ایران و آمریکا) گفت‌وگویی نداشتیم. بدگمانی‌هایی وجود دارد و میزان ریسک هم بالاست.»

وزیر خارجه آمریکا درباره چشم‌انداز خود در خصوص رسیدن به توافق جامع هسته‌ای ایران و 1+5 گفت: «من هرگز نمی‌گویم خوشبین هستم من همیشه می‌گویم که امیدوارم. من امیدوارم. آیا ممکن است به توافق برسیم؟ قطعاً ممکن است. آیا امکان شکست مذاکرات وجود دارد؟ بله.»

جان کری تصریح کرد که در حالیکه در بیمارستان بستری بود، مصمم بود که از آنجا به کارهای خود رسیدگی کند. او چندین خط تلفنی امن داشت که در اتاق وی در بیمارستان نصب شده بود. از یکی از خطوط برای تماس گرفتن با رئیس‌جمهور استفاده می‌کرد و جلسات راهبردی با تیم مذاکره‌کننده در وین برگزار می‌کرد. وی همچنین با وزرای خارجه تماس تلفنی برقرار کرد و با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران نیز تبادل ایمیل کرده بود.

طبق این گزارش، کری در این مدت بر روی چندین سخنرانی کار کرده و همچنین چندین خطوط کلی رویکرد احتمالی جدید برای مواجه با ناآرامی‌های سوریه را نیز مورد بررسی قرار داده است.

کری تأکید کرد: «سوریه همچنان غربالی برای جذب جنگجویان خارجی است. شما به نیروی زمینی نیاز دارد. این نیروها آمریکایی نخواهند بود بنابراین سوال این است که این نیروها باید کجایی باشند و نقش آمریکا در کمک به آن‌ها باید چگونه باشد.

کری در خصوص مسئله بازرسی‌ها و مخالفت تهران با شمول مراکز نظامی در بازرسی، مدعی شد که ایران «تلاش می‌کرد تا برخی از مسائلی که مفروض نشده بود یا اینکه بخشی از توافق نبود، منحرف کند.» وی با این حال توضیح بیشتری در این رابطه نداده است.

وزیر خارجه آمریکا درباره مهلت 30 ژوئن برای رسیدن طرفین مذاکره به توافق جامع نهایی گفت: «اگر طبق برنامه نتوانیم کار را تمام کنیم، خرابکارها همه جا وارد می‌شوند. افراد زیادی در ایران وجود دارند، که تمایل ندارند که توافق حاصل شود که آنها تندروها هستند. در آمریکا نیز افرادی هستند که نمی‌خواهند توافق حاصل شود.»

وی در پاسخ به انتقادات درباره راهبرد آمریکا در عراق ادامه داد: «من می‌دانم که برخی اوقات، افراد نارنجک سیاسی پرتاب می‌کنند تا بگویند که راهبردی وجود ندارد. فکر نمی‌کنم پیش از این در تاریخ زمانی وجود داشته که آمریکا تا این حد به صورت همزمان در معرض این همه مسائل مهم قرار گرفته باشد.»

کری ضمن دفاع از راهبرد دولت آمریکا در عراق گفت: «شما می‌دانید که اگر آمریکا مداخله نمی‌کرد، بغداد تحت محاصره می‌رفت. رئیس‌جمهور تصمیم به استفاده از نیروی هوایی و سپس آموزش افراد گرفت. در حال حاضر ما در حال بازپس‌گیری قلمرویی در عراق هستیم. امیدواریم پیشرفت‌هایی حاصل شود. این یک اقدام دشوار است.»

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است