منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۱ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۳
شناسه خبر: 257553
گروه :خبر
13940202000117_PhotoA
 

مشروح آمارهای جدید صندوق بین‌المللی پول از اقتصاد ایران

کاهش ۲۰ میلیارد دلاری درآمدهای نفتی در سال ۲۰۱۵/ افزایش بیکاری امسال و سال بعد

گزارش اخیر صندوق بین‌المللی پول از شاخص‌های اقتصادی ایران نشان داد که اقتصاد این کشور هنوز از رکود خارج نشده و در برخی بخش‌ها حتی با لغو تحریم‌ها نیز شاهد بهبود نخواهیم بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، صندوق بین‌المللی پول برآوردهای خود از شاخص‌های اقتصاد ایران را مورد بازبینی قرار داده است و طی گزارشی جدید آن را منتشر کرد.

به این ترتیب این آمار نشان می‌دهد علی‌رغم امضای توافق هسته‌ای اقتصاد ایران از رکود خارج نشده است و حتی در سال بعد پس از لغو تحریم‌ها نیز در برخی از شاخص‌ها از جمله بیکاری شاهد بهبود شرایط نخواهیم بود.

در این گزارش رشد اقتصادی برای سال جاری حدود صفر درصد (0.5 تا منفی 0.5 درصد) تخمین زده شده است. رشد اقتصادی ایران سال گذشته 3 درصد برآورد شده بود.

* افزایش ذخایر ارزی

بر اساس این گزارش، کل ذخایر ارزی ایران در پایان سال جاری میلادی به 128.9 میلیارد دلار خواهد رسید که این رقم برای سال پیش برابر با 126.2 میلیارد دلار برآورد شده است. به این ترتیب ذخایر ارزی ایران در سال جاری 2.7 میلیارد دلار افزایش یافته است.

همچنین این نهاد بین‌المللی پیش بینی کرده است ذخایر ارزی ایران در سال آینده به 142.1 میلیارد دلار افزایش یابد.

* کاهش 20 میلیارد دلاری درآمدهای نفتی در سال جاری و افزایش 13 دلار در سال آینده

از طرفی کل درآمدهای نفتی ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته 20.1 میلیارد دلار کاهش یافته است. درآمدهای نفتی ایران امسال 35.3 میلیارد دلار و در سال گذشته 55.4 میلیارد دلار برآورد شده است.

به گزارش صندوق درآمدهای نفتی ایران در سال آینده به 48.6 میلیارد دلار می‌رسد.

* بدتر شدن بیکاری در سال جاری و سال بعد

برآوردهای جدید صندوق بین‌المللی پول نشان می‌دهد که معضل بیکاری در سال جاری تشدید شده است و از 10.6 در سال گذشته به 11.9 در سال جاری رسیده است. این رقم برای سال آینده 12.5 درصد پیش‌بینی شده است.

* نفت 52.90 دلاری نفت ایران در سال آینده

صندوق پیش‌بینی کرده است متوسط قیمت نفت ایران در سال آینده به 52.90 دلار در هر بشکه برسد درحالی‌که این رقم برای امسال 49.1 دلار در هر بشکه برآورد شده است. البته با توجه به قیمت کنونی نفت در جهان این رقم بسیار خوش‌بینانه به نظر می‌رسد. متوسط قیمت نفت ایران در سال 2013 نیز 79.1 دلار به ازای هر بشکه اعلام شده است.

* افزایش صادرات نفت به 1.81 در سال آینده

این نهاد بین‌المللی پیش بینی کرد که صادرات نفت ایران در سال بعد و پس از لغو تحریم 570 هزار بشکه در روز افزایش یافت و به رقم 1.81 میلیون بشکه در روز برسد. میزان صادرات نفت ایران در سال جاری 1.24 میلیون بشکه در روز برآورد شده است.

* تولید نفت به 3.7 میلیون بشکه در روز می‌رسد

آمارهای صندوق میزان تولید نفت ایران در سال جاری را 3.11 میلیون بشکه در روز و در سال آینده را 3.7 میلیون بشکه در روز نشان می‌دهد. رقم تولید نفت ایران از دیدگاه صندوق در سال گذشته نیز برابر با 3.09 میلیون بشکه در روز است.

* پایه پولی 21 درصدی سال جاری

بر اساس این گزارش، پایه پولی ایران در سال جاری نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته و به 21 درصد رسیده است. پایه پولی ایران در سال گذشته برابر با 14.5 درصد بوده است اما در سال آینده به 18.2 درصد کاهش می‌یابد.

پایه پولی پول جدیدی است که بانک مرکزی وارد بازار می‌کند و هر یک درصد آن 6.5 درصد ضریب فزاینده دارد که در نهایت سبب بروز تورم می‌شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی