منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۱:۲۴
شناسه خبر: 177695
گروه :خبر
IMAGE635385919390312732

استاداقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه راه حل جلوگیری از تورم با واردات همخوانی ندارد،اظهار کرد:اقتصاد وابسته به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گسترش وارادات، افزایش تقاضا و تشدید تورم داخلی را در پی دارد.

ابراهیم رزاقی،استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی هرمز با اشاره به تاثیر بیانیه لوزان در نرخ تورم کشور گفت: اجرا شدن بیانیه و برداشته شدن تحریم ها افزایش درآمدهای ارزی کشور را به همراه دارد.

وی بابیان اینکه در سال 90 بالغ بر  90 میلیارد دلار واردات کالا و خدمات داشته ایم، اظهار کرد: واردات کلان کشور تورم بین 20 تا 25 درصدی را در پی داشت که نشان دهنده افزایش وابستگی به اقتصاد بین الملل و درآمدهای نفت است.

 

رزاقی با بیان اینکه عرضه محصولات وارداتی باعث افزایش تقاضای مردم شده است،  افزود: راه حل جلوگیری از تورم با واردات همخوانی ندارد لذا با کنترل واردات و مدیریت سرمایه های حاصل از درآمد های نفتی می توان مانع از تجمع ثروت شد.

وی با بیان اینکه دولت ها خود را به درآمدهای نفتی نیازمند کرده است، تصریح کرد:اقتصاد وابسته به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گسترش وارادات، افزایش تقاضا و تشدید تورم داخلی را در پی دارد.

استاد اقتصاد دانشگاه تهران تاکید کرد: برخلاف قانون اساسی در 5 سال گذشته سیاست های اقتصادی  با عنوان بانک جهانی در کشور ما رشد یافته که فارغ از محدودیت های دینی ، ملی به فکر سود حداکثری شخص است .

رزاقی عنوان کرد:مسئولین اقتصادی ما  برخلاف قانون اساسی با پرداخت یارانه ها به تمام افراد جامعه  به دنبال ایجاد عدالت اجتماعی نیستند و با اجرای سیاست های سرمایه داری لیبرال مدافع ثروتمندان هستند.

وی با بیان اینکه در کشورهای لایک محدودیت های تامین منافع ملی اجرا می شود ، تاکید کرد: باید از طریق قانون وتایید وصول مالیات از فعالیت به غیر تولیدی بهم ریختگی اقتصادی را جبران کرد و مانع از تجمع ثروت شد.

استاداقتصاد دانشگاه تهران با بیان اینکه بالاترین نرخ سود در 10 یا20 سال اخیر پرداخت شده و دولت هم هیچگونه اقدام پیشگیرانه ای انجام نداده است، گفت:بالاترین سودها در فعالیت های غیر تولیدی مانند خرید فروش زمین، مسکن و طلا است که باعث شده افراد به سمت فعالیت های  دلالی روی آورند و تولیدات کشور کاهش یابد.

وی تاکید کرد: سودهای اقتصادی باید در فعالیت های تولیدی لحاظ شود و دولت فقط از طریق اخذ مالیات از ثروتمندان  هزینه های خودش را تامین کند.

این کارشناس اقتصادی اظهار کرد: در نظام سرمایه دار لیبرال دولت احساس مسئولیت نمی کند و برخلاف قانون اساسی کشور در بخش عمرانی که زیربنای اقتصادی است وارد نمی شود که حاصل آن اقتصادی شکننده و متکی به درآمد نفت است.

رزاقی با اشاره به هزینه های غیر تولیدی دولت خاطر نشان کرد: اگر مسئله اقتصاد مقاومتی و آنچه که در قانون اساسی بر آن تاکید شده رعایت نشود علاوه بر افزایش چشمگیر نرخ تورم ، فقر در جامعه گسترش می یابد و مردم توانایی تامین زندگیشان را نخواهند داشت.

 

 

انتهای پیام/م

 

 

 

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است