منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۴۳
شناسه خبر: 288689
گروه :خبر
13900830105746_PhotoA

در حالی که وزارت نیرو همچنان از وضعیت رکود و نامساعدی اقتصاد برق در داخل کشور گلایه‌مند است روند کاهشی صادرات برق نیز بر گرفتاریها و کمبود مالی این وزارتخانه افزوده است و به همین دلیل در پی راهی برای افزایش درآمدها است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس،سالهاست که صنعت برق حال و روز مناسبی ندارد و بدهی ها نیز باعث شده تا رکود بر این صنعت سایه بیشتری بیاندازد و بدهی های وزارت نیرو به پیمانکاران برق نیز از سوی دیگر باعث شده تا بخش خصوصی نیز در این صنعت ورشکسته نیمه جان لقب بگیرد.

اگر چه گفته شده تا قرار است بدهی ها از طریق اوراق اسناد خزانه پرداخت شود اما به تازگی افت میزان صادرات برق و کاهش قیمت صادرات برق نیز بر گرفتاریهای صنعت برق افزوده است.

بنابراین گزارش،فاصله قیمت برق با قیمت تمام شده برق که سر منشاء آن از سال 84 و با طرح تثبیت قیمتها از سوی مجلس آغاز شد درآمد صنعت برق کشور را حتی به مرز 15 هزار میلیارد تومان هم نمی رساند رقمی که به گفته مسئولان ارشد وزارت نیرو تنها با این درآمد می توان برنامه های جدید در صنعت برق را اجرا کرد.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی با بیان اینکه درآمد صنعت برق کشور را اگر با فروش برق 60 تومانی محاسبه کنیم، به مرز 11 هزار و 100 میلیارد تومان نزدیک می‌شود گفت:درآمد صنعت برق در طول سال به 15 هزار میلیارد تومان نیز نمی‌رسد پس برای برنامه‌های جدید در صنعت برق نیازمند منابع جدید هستیم، چرا که درآمد صنعت برق کشور را اگر با فروش برق 60 تومانی محاسبه کنیم، به مرز 11 هزار و 100 میلیارد تومان نزدیک می‌شود.

حال با این منابع محدود کسب درآمد و بدهی ها موضوعی که ذهن مقامات ارشد وزارت نیرو را به خود مشغول ساخته کاهش میزان صادرات و قیمت برق صادراتی است.

وزارت نیرو تلاش دارد تا در سال 95 به سمتی برود که اقتصاد برق بهتر از گذشته شود اما افت کسب درآمد حاصل از فروش برق به کشورهای همسایه با توجه به کاهش قیمت نفت، باعث شده تا این کشورها نیز در پرداخت مطالبات خود به ایران با مشکل مواجه شوند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی  با تاکید بر این که در حوزه اقتصاد برق نیازمند ساماندهی پایدار هستیم، گفته بود که براساس قانون حمایت از صنعت برق در کشور و با اجرای اهداف برنامه ششم توسعه، اقتصاد برق یک جریان عادی پیدا می‌کند.

حال با توجه به اینکه باید سالانه پنج هزار مگاوات نیروگاه جدید ایجاد کنیم تا ظرفیت نیروگاهی ایران در سال 1404 به بیش از120 هزار مگاوات برسد این کمبود منابع مالی که از فاصله قیمت تمام شده برق و فروش آن و افت میزان صادرات و قیمت برق صادراتی حاصل شده است این رشد ایجاد نیروگاههای جدید را در هاله ای از ابهام فرو برده است.

گزارش ها حاکی از این است که تا دو سال پیش میزان صادرات برق ایران به مرز 12 میلیارد کیلووات ساعت نیز رسیده بود(حدود 800 میلیون دلار) اما امروزه این عدد به 10 میلیارد کیلووات ساعت کاهش یافته است.

فلاحتیان در خصوص کاهش میزان صادرات برق در سال کنونی گفته بود که صادرات برق حدود 10 میلیارد کیلووات ساعت و میزان واردات برق نیز بین 3.7 تا چهار میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

هم اکنون شبکه برق ایران غیر از کشورهای حاشیه خلیج فارس که از طریق دریا با آن ها ارتباط داریم به تمام کشورهای پیرامون متصل است و با آن کشورها تبادل انرژی می‌کنیم و به افغانستان، پاکستان و عراق بیشترین میزان صادرات برق را داریم؛ همچنین از کشورهای ارمنستان و ترکمنستان برق وارد می‌کنیم.

*دلیل کاهش قیمت برق صادراتی ایران

فلاحتیان در پاسخ به این سئوال خبرنگار فارس که پرسیده بود دلیل کاهش قیمت برق صادراتی ایران چیست، گفت: قیمت صادرات برق تابعی از نرخ سوخت است، اما نه به صورت مستقیم لذا به صورت طبیعی اگر که قیمت نفت کاهش یابد به صورت طبیعی بر قیمت‌ صادرات برق هم تاثیر دارد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا قیمت برق صادراتی ایران به بزرگترین خریدار برق که عراق است از 12 سنت در هر کیلووات ساعت به 10 سنت کاهش یافته است گفت: به طور دقیق نمی‌توان این عدد را تأیید کرد اما به هر حال کاهش قیمت نفت بر قیمت برق صادراتی تاثیرگذار است اما به طورکلی یک ارتباطی بین قیمت نفت و برق صادراتی وجود دارد و فرمولی که وجود دارد وقتی قیمت نفت کاهش می‌یابد قیمت برق صادراتی نیز کاهش می‌یابد.

حال با این افت کسب درآمد وزارت نیرو،این وزارتخانه یا باید قیمت برق را به قیمت واقعی و تمام شده نزدیک کند که به نظر می رسد رشد قیمت برق در داخل کشور تبعاتی برای دولت به همراه داشته باشد و حال با کاهش میزان صادرات برق و افت قیمت برق صادراتی، چاره ای برای رفتن به سمت مسیرهای جایگزین برای کسب درآمد بیشتر برای ایجاد نیروگاههای جدید ندارد.

یکی از روش هایی که وزارت نیرو برای رهایی از این بن بست پیش گرفته همانا ورود سرمایه گذاران خارجی است ،اقدامی که با تمام رفت و آمدهای ماههای گذشته هنوز به سرانجام نرسیده و هیچ کدام از این رفت و آمدها به قرارداد منتهی نشده است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امام سجاد (ع)چراغ فروزان راه مردم است کودک کشی و نسل کوشی در یمن یک رخداد ظالمانه است دشمن در پی سلب معیار ما می توانیم از ملت ایران است/اقدامات انتظامی پلیسی باشد نه پلیس بازی خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان