منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۰ دی ۱۳۹۴ - ۱۹:۲۹
شناسه خبر: 261813
گروه :خبر
13931003000195_PhotoA

در حالی که بازارهای جهانی با افت قیمت بیش از ۶۰ درصد نفت مواجه است وزیر نفت عربستان اعلام کرد که کاهش تولید نفت با کسری بودجه بی‌سابقه این کشور شدنی نیست و مجبور به افزایش عرضه هستیم.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، علی النعیمی وزیر نفت عربستان اعلام کرد که به هیچ عنوان عرضه نفت خود را کاهش نخواهد داد.

وی اضافه کرد: در حالی که تقاضا برای نفت عربستان وجود دارد و مشتری‌ها چشم‌انتظار نفت ما هستند لزومی ندارد قیمت نفت را کاهش دهیم.

علی النعیمی گفت: باید مشتریان خود را راضی نگه داریم ما همچنان ظرفیت پاسخ به تقاضا را داریم و به نیاز آنها پاسخ خواهیم داد. این یک سیاست واقعی ما است و آن را تغییر نخواهیم داد.

وزیر نفت عربستان همچنین با بیان اینکه اکنون حدود 80 میلیون دلار کسری بودجه در عربستان وجود دارد، اعلام کرد: این طبیعی است که به افزایش عرضه خود ادامه دهیم. صحبت‌های این مسئول سعودی در حالی مطرح می‌شود که در حال حاضر نفت در بازارهای جهانی افزایش عرضه 2 میلیون بشکه در روز وجود دارد.

به گزارش فارس، عربستان در نشست اجلاس سال گذشته و امسال اوپک، هم‌قطاران خود را تحریک کرد تا اوپک سهمیه خود را کاهش ندهد بنابراین بیش از یک سال گذشته قیمت نفت بیش از 60 درصد افت داشته است.

بسیاری کارشناسان این اقدام دولت عربستان را توطئه نفتی علیه ایران و روسیه خواندند عربستان یا این توطئه قصد داشت ایران و روسیه‌ای که با تحریم‌های اروپا و آمریکا مواجه بودند را به زعم خود ضعیف‌تر کند و سهم بازار نفتی آنها را بگیرد.

از سوی دیگر عربستان به دنبال تثبیت جای پای خود در بازارهای نفتی خاورمیانه و اروپا بود بنابراین با توطئه نفتی کاهش قیمت نفت تلاش می‌کرد تا تولید نفت غیر متعارف آمریکا را متوقف کند.

نفت شیل آمریکا در یکی دو سال گذشته تولید روبه‌ رشدی داشت و عربستان نگران این بود که عرضه بیشتر نفت از سوی آمریکا بازارهای دائمی و سنتی را از او بگیرد از آنجایی که تولید هر بشکه نفت شیل حدود 50 دلار تمام می‌شود کاهش قیمت نفت به تعبیر عربستان می‌توانست تولید این نوع نفت را از صرفه اقتصادی خارج کند.

اما روز گذشته عربستان به شکست این توطئه‌های نفتی اعتراف کرد به طوری که به گفته مسئولان این کشور دولت عربستان با کسری بودجه 98 میلیون دلاری مواجه است که در تاریخ این کشور بی‌سابقه است. همچنین عربستان مجبور شد بودجه سال 2016 خود را با نفت 29 دلاری ببندد.

قیمت بنزین در عربستان 50 درصد افزایش یافت و دولت مجبور شد یارانه‌های مردمی را به شدت کاهش دهد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است