منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۷
شناسه خبر: 314960
گروه :خبر
hormoz

وزیر خارجه کانادا در سخنانی دوپهلو از یک سو از تداوم وجود نام ایران در فهرست کشورهای حامی ترور خبر داد و از سویی دیگر از تعامل مجدد با تهران دفاع کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، در حالی‌که مقام‌های رسمی کانادا به آرامی در حال مذاکره با مقام‌های ایران برای بازگشایی سفارت این کشور در تهران هستند، «استفان دیون» وزیر خارجه این کشور گفت که دولت اتاوا، نامیدن جمهوری اسلامی ایران به عنوان دولت حامی ترور را متوقف نمی‌کند.

به نوشته روزنامه کانادایی «نشنال پست» مقام‌های کانادا با همتایان ایرانی خود تاکنون گفت‌و‌گوهایی مقدماتی را در برقراری مجدد روابط دیپلماتیک بین دو کشور آغاز کرده اند و البته این رایزنی‌ها هنوز به سطح سیاسی چون حصول اطمینان از جانب دولت ایران به کانادا در زمینه امنیت دیپلمات‌های کانادایی در داخل این کشور نرسیده است.

بر اساس این گزارش، دلیل دیگر این مسئله نیز گنجانده شدن نام ایران در فهرست جدید دولت محافظه کار قبلی کانادا در زمینه کشورهای حامی ترور است که موجب شده قربانیان ترور و خانواده‌های آن‌ها دعاوی حقوقی را علیه ایران در دادگاه‌های کانادا پیگیری نمایند. در این فهرست البته نام سوریه نیز مشاهده می‌شود.

روز دوشنبه یکی از نمایندگان حزب مخالف محافظه کار این کشور در زمینه این‌که  آیا دولت قصد حذف نام ایران از فهرست کشورهای حامی تروریسم دارد یا خیر، سئوالی را از وزیر خارجه کانادا پرسید. اقدامی که البته با هفته‌ای که حزب محافظه کار این کشور آن‌را «هفته پاسخگویی به ایران» نام گذاری کرده است و ‌آن‌ها قصد دارند به دولت لیبرال توصیه نمایند از ایجاد رابطه مجدد با ایران صرف نظر نماید، مصادف شد.

«تونی کلمنت» منتقد روابط خارجی حزب محافظه کار از وزیر امور خارجه این کشورپرسید: «ایران از حامیان برجسته ترور با حمایت از گروه‌هایی چون حزب‌الله و حماس است .آیا دولت لیبرال اقدامی مناسب انجام می‌دهد و ایران را در فهرست کشورهای حامی ترور نگه می‌دارد؟»

وزیر خارجه کانادا در پاسخ اظهار می‌دارد: «ما فعلا برنامه‌‌ای در برداشتن نام ایران از فهرست کشورهای حامی ترور بر اساس قانون مصونیت دولت نداریم. گنجاندن یا حذف نام ایران در آینده بسته به عملکرد دولت این کشور دارد.»

وی البته به دفاع از برنامه دولت کانادا در تعامل مجدد با ایران پرداخت و تصمیم دولت محافظه کار قبلی را در خروج از ایران «اشتباه» نامید.

دیون در ادامه گفت: «وضعیت حقوق بشر در ایران بهتر نشده است. این مسئله در اسرائیل نیز بهتر نشده است. ما در جایگاهی نیستیم تا به متحدان خود، به منافع کانادا و خانواده‌های ایرانی- کانادایی کمک کنیم و این به دلیل خلا سیاسی است.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است