منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۶
شناسه خبر: 264785
گروه :خبر
13941014000818_PhotoA

نخست‌وزیر انگلیس تحت فشار احزاب داخلی به دنبال اعدام دسته‌جمعی ۴۷ نفر از جمله روحانی شیعه در عربستان، مجبور شد، سفر خود را به ریاض لغو کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، «دیوید کامرون» نخست‌وزیر انگلیس تحت فشار احزاب داخلی انگلیس برای تجدیدنظر در رابطه با عربستان، برنامه سفر خود به ریاض را لغو کرد.

روزنامه انگلیسی «فایننشال‌تایمز» گزارش کرد، کامرون به عنوان بخشی از تلاش دیپلماتیک برای بستن قراردادهای دفاعی به ارزش میلیاردها پوند، در صدد بود که به عربستان سفر کند اما بعد از آنکه اعدام شیخ «نمر باقر النمر» روحانی شیعه در عربستان به همراه 46 نفر دیگر موجی از اعتراضات به نقض حقوق بشر را برانگیخت، کامرون مجبور به لغو این سفر شد.

پیش از نخست‌وزیر انگلیس قرار بود قبل از پایان سال 2015 یا اوایل سال جاری میلادی به عربستان سعودی سفر کند که البته انتقادات انگلیس از سابقه حقوق بشر عربستان، تاحدودی روابط دو کشور را تیره و تار کرده بود و بعد از اعدام روحانی شیعه در عربستان، شانس دیدار مقامات انگلیسی از عربستان حتی کمتر از قبل شده است.

یکی از مقامات ارشد دفتر نخست‌وزیری انگلیس اعلام کرد که کامرون در حال حاضر برنامه‌ای برای سفر به عربستان ندارد اما تأکید کرد که این به دلیل آن است که کامرون می‌خواهد قبل از برگزاری آتی خروج انگلیس از اتحادیه اروپا، درباره شرایط عضویت انگلیس در این اتحادیه مذاکره کنند و بر روی آن موضوع تمرکز کند.

تصمیم به لغو سفر نخست‌وزیر انگلیس به عربستان در حالی صورت گرفته است که به دنبال اعدام دسته‌جمعی 47 نفر به ویژه شیخ «نمر باقر النمر»، «تیم فارون» رهبر حزب لیبرال دموکرات انگلیس، نزدیکی روابط انگلیس و عربستان را چاپلوسی دانست و رهبر حزب کارگر نیز خواستار پایان همکاری قضایی با ریاض شد.

این محافل سیاسی انگلیس همچنین خواستار قطع حمایت انگلیس از عربستان سعودی بعنوان رئیس پنل شورای حقوق بشر سازمان ملل شدند.

اعتراض شیخ نمر موجی از اعتراضات را در سراسر دنیا به ویژه جهان شیعه و ایران به همراه داشت و عربستان در واکنش به اعتراضات مقابل سفارت خود در ایران، روابط دیپلماتیکش با تهران را قطع کرد.

فارون تأکید کرد: «دولت عربستان به صورت سیستماتیک، حقوق بشر را نقض می‌کند. آنها نمی‌توانند رئیس کمیته‌ای از سازمان ملل باشند که حقوق اصولی و بنیادین را محافظت می‌کند. انگلیس و کشورهای دیگر نمی‌توانند با علم به آنکه افراد در عربستان سعودی تحت پیگیرد قرار می‌گیرند و اعدام می‌شوند، در جلساتی شرکت کنند که کشور عربستان به قضاوت درباره حقوق بشر کشورهای دیگر می‌پردازد».

وی افزود: آنها باید یا استعفا دهند یا مجبور به استعفا شوند. آنها (عربستان) شایستگی حفظ این نقش و سمت را ندارند».

از طرف دیگر «جرمی کوربین» رهبر حزب کارگر از ارتباط انگلیس با عربستان به شدت انتقاد کرد. «اندی اسلاتر» وزیر حقوق بشر سایه نیز روابط دو کشور را محکوم کرد و خطاب به «مایکل گوو» وزیر دادگستری انگلیس نامه‌ای نوشت و از او خواست که تأیید کند مذاکرات درباره همکاری قضایی با سعودی‌ها ادامه دارد و خواستار توقف فوری همکاری قضایی با عربستان شد.

«جنکینز» که تا پایان 2015، سفیر انگلیس در ریاض بود، تأکید کرد که هدف اعدام دسته‌جمعی در عربستان، فرستادن سیگنال به ایران، آمریکا و همچنین سیگنال داخل عربستان بوده است.

وی درباره پیامی که عربستان با این اعدام‌ها می‌خواسته ابلاغ کند، ادامه داد: لزوماً این پیام ابلاغ شده است که سعودی‌ها قصد ندارند تحت امر و نهی کسی باشند. ما مداخله ایران در امور خود را رد می‌کنیم و مقابل هر آنکه فکر می‌کند ایران یک مأمور نفوذ داخل کشور ما است و خواستار انحلال پادشاهی عربستان است می ایستیم.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است