منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۱:۴۷
شناسه خبر: 209872
گروه :خبر
01

کارگاه های آموزشی پرسنل بندرگاه، فرودگاه، بیمارستان و مرکز توسعه سلامت کیش در راستای افزایش آگاهی در بخش های سلامت برگزار شد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از کیش پرس، کارگاه های آموزشی ویژه پرسنل با عنوان بیماری های مشترک میان انسان و دام، آگاهی از بیماری های مناطق گرمسیری و منطقه همچنین مراسم تقدیر از مادران شیرده در جزیره کیش برگزار شد.

 

کارگاه آموزشی پرسنل فرودگاه و بندرگاه کیش

 

در این کارگاه ها که در فرودگاه و بندگاه کیش با هدف آموزش پرسنل فرودگاه، شرکت های هواپیمایی، نیروی انتظامی فرودگاه و حفاظت فرودگاه و دیر پرسنل دست اندرکار در این حوزه در محل سالن فرودگاه برگزار شد عصمت چینیان کارشناس واحد مبارزه با بیماری های مرکز توسعه سلامت کیش مواردی را متذکر شد.

 

چینیان با اشاره به اهمیت استقرار پایگاه های مراقبت بهداشت مرزی، کلیات بیماری های واگیر دار همچون بیماری های تنفسی آنفلوانزا و کورناویروس و اقدامات لازم در هنگام ورود و خروج مسافران کشورهای خارجی را برای حاضران تشریح کرد.

 

این کارشناس در بخش دیگری از این برنامه با اشاره به حضور افراد از کشورهای حوزه خلیج فارس در فرودگاه کیش بر لزوم آشنایی پرسنل واحدهای حاضر با بیماریهای یاد شده تاکید کرد و علائم و راه های انتقال بیماری ها را برای آنان توضیح داد.

 

دکتر رضانیا رئیس مرکز توسعه سلامت کیش نیز با حضور د ر فرودگاه با بیان وضیحات تکمیلی را در این رابطه گفت :هدف از برگزاری این کلاس ها تلنگری بود که بدانیم بیماریهایی هستند که به راحتی شیوع پیدا میکنند و میتوانند از طریق مسافران انتقال پیدا کنند. مسلما اولین کسانی که با در گیر این بیماریها می شوند افرادی هستند که ضوابط اولیه بهداشتی را رعایت نمی کنند و همین علت باعث انتشار این بیماریهای ویروسی می شود.

 

وی تاکید: رعایت اصول بهداشتی و آگاهی در خصوص بیماریها و عوامل بیماریزا تنها راه پیشگیری است

 

لازم به یادآوری است از ابتدای سال 94 تاکنون این دومین کلاس آموزشی است که به همت پرسنل پایگاه مراقبت های مرزی برای پرسنل شاغل در فرودگاه و بندر گاه کیش برپا می شود

 

تقدیر از مادران شیرده در بیمارستان کیش
سلامت کودکان از شاخص های بسیار مهم بهداشتی برای هر جامعه است. بی تردید در نخستین گام های مراقبت از کودکان باید به اساسی ترین نیاز آنها یعنی تغذیه مناسب توجه داشت.

 

فوائد تغذیه با شیر مادر برکسی پوشیده نیست. پیشگیری از بیماریهای عفونی،پایداری عاطفی و روانی و افزایش درجه هوشی کودکان از ابتدایی ترین و مهمترین مزایایی است که محققین و دانشمندان به شیر مادر نسبت داده اند.

 

به همین مناسبت واحد سلامت خانواده مرکز توسعه سلامت کیش با همکاری بیمارستان کیش یک دوره کلاس آموزشی در رابطه با بیان اهمیت تغذیه با شیر مادر در زنان شاغل و نقش شیر مادر در رشد و بقاء کودک ،روش های صحیح شیردهی برگزار کرد. این مباحث شامل فواید اهمیت شیر مادر در مقایسه با شیر خشک، دیدگاه علمی، اهمیت شیردهی در مادران شاغل اهمیت آغوز برای مادر و شیرخوار، نحوه صحیح شیردادن، نحوه راحت شیر دادن، مشکلات شیردهی، شرایط جسمی روحی و روانی، تغذیه مادر ، شرایط و اصول ملاقات و عیادت ، خواب مادر و لباس مادربود. اقلام آموزشی نظیر بروشور، تراکت،کتابچه، متناسب با شعار سال نیز توزیع شد

 

در پایان به سه نفر از مادران شیرده نمونه با اهدای لوح و هدیه از طرف مرکز توسعه سلامت کیش تقدیر شد.
کارگاه آموزشی بیماری های مشترک میان انسان و دام

 

مرکز توسعه سلامت کیش کارگاه آموزشی بیماری ها مشترک میان انسان و دام در راستای افزایش و ارتقاء آگاهی پرسنل مرکز بهداشت توسعه سلامت کیش برگزار کرد.

 

در این کارگاه آموزشی که با همکاری مرکز دامپزشکی جزیره کیش برگزار شد در خصوص بیماری هایی همچون تب کریمه کنگو، بیماری هاری و بسیاری از بیماری هایی که میان انسان و دام مشترک هستند توضیحاتی به حاضران ارائه شد.

 

دکتر محمدرضا رضانیا با بیان اینکه تعداد بسیاری از بیماری ها میان انسان و دام مشترک هستند گفت: در جزیره کیش مواردی از این بیماری ها دیده نشده اما نبود این بیماری در جزیره دلیل بر آگاه نبودن پرسنل به این بیماری ها و راه های پیشگیری از آن نیست.

 

وی افزود: جزیره کیش مکانی گردشگری است که در سال بیش از یک و نیم میلیون نفر به آن رفت و آمد می کنند که برخی از این افراد از گردشگران خارجی هستند که باید پرسنل مراکز بهداشت و مبادی ورودی و خروجی با این بیماری ها آشنا باشند تا در صورت مشاهده بتوانند افراد آلوده را شناسایی کرده و به مراکز درمانی ارجاع دهند.

 

رئیس مرکز توسعه سلامت کیش اظهار کرد: آموزش و به روز بودن پرسنل در پیشگیری از ورود این بیماری و در صورت مشاهد جلوگیری از آن می تواند تاثیر بسزایی در سلامت محیط و جامعه داشته باشد.

 

در کارگاه آموزشی بیماری های مشترک انسان و دام برخی از مهمترین بیماری های میان انسان و دام مورد بررسی قرار گرفته و راه های انتقال، عوامل بیماری،نحوه پیشگیری، دوره کمون، مقاومت بیماری، نحوه کنترل و درمان و بسیاری دیگر از موارد مرتبط توسط کارشناسان تشریح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

مرکز توسعه سلامت کیش در راستای آگاهی و ارتقاء دانش کارکنان بخش هایی که با سلامت مردم ارتباط مستقیم دارند در دوره های کوتاه مدت کلاس های آموزشی متعددی برگزار می کند.

 

انتهای پیام /س

 single
اخبار مرتبط :

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی