منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۲۳ مهر ۱۳۹۴ - ۱۱:۰۱
شناسه خبر: 229309
گروه :خبر
 

در سایه بی توجهی به اقتصاد مقاومتی؛

کارت زرد رهبری به دولت در حوزه اقتصاد

در چند سال اخیر و با شدت یافتن تحریم های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه ی جدید « اقتصاد مقاومتی » به ادبیات اقتصادی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، رهبر معظم انقلاب اسلامی دیروز در دیدار جمعی از دانشجویان و استعدادهای برتر علمی کشور در مورد اقتصاد مقاومتی نکته ای را بصورت گذرا اشاره کردند و گفتند: درخصوص نحوه اجرا و پیشرفت سیاستهای اقتصاد مقاومتی، اکنون زمینه بحث نیست اما از پیشرفت این سیاستها خشنود نیستم.

همین اعلام عدم رضایت مقام معظم رهبری از پیشرفت اقتصاد مقاومتی می تواند زنگ خطر و علامت هشداربرای دولتمران باشد دولتمرانی که در این دوسال همه هم و غم خود را حوزه سیاست خارجی ان هم تنها توافق  هسته ای و زمزمه رابطه با آمریکا گذاشته اند.

در چند سال اخیر و با شدت یافتن تحریم های یک جانبه و غیرانسانی غرب علیه جمهوری اسلامی ایران با هدف متوقف کردن برنامه های صلح آمیز هسته ای ایران، واژه ی جدید « اقتصاد مقاومتی » به ادبیات اقتصادی کشور اضافه و به فراخور حال و روز اقتصاد کشورمان مورد بحث قرار گرفته است. این واژه اولین بار در دیدار کارآفرینان با مقام معظم رهبری در شهریور سال 1389 مطرح گردید. در همین دیدار، مقام معظم رهبری « اقتصاد مقاومتی » را معنا و مفهومی از کارآفرینی معرفی و برای نیاز اساسی کشور به کارآفرینی نیز دو دلیل « فشار اقتصادی دشمنان » و « آمادگی کشور برایی جهش » را معرفی نمودند.

اقتصاد مقاومتی نباید به شعار تبدیل شود که متاسفانه تنها برگزاری سمینار و تهیه مقاله ، اقتصاد مقاومتی را در غالب شعار باقی گذاشته است پافشاری دولت برای بهبود اقتصاد و معشت مردم تنها در صورت حل مسئله هسته ای باعث شده که مردم هم تحت تاثیر این نوع صحبت های که جنبه سیاسی دارد نه اقتصادی نگاهشان به توافق هسته ای باشد و برنامه ای برای تولید داخلی نداشته باشند.

باید این نکته را هم یادآور شد رئیس جمهور مسئول تحقق اقتصاد مقاومتی است، زیرا بخش عمده مسائل اقتصادی کشور اجرائی است، از طرفی زمانی هم که ارگان های دیگربرای کمک به اقتصاد مقاومتی  شروع به فعالیت می کنند از سوی برخی ازدولتمردان یازدهم مورد هجمه قرار می گیرند.

همچنین مقام معظم رهبری در بخشی از دیدار اخیر خود با دولتیان در رابطه اقتصاد مقاومتی و با اشاره به گزارش دولتمردان فرمودند: برخی از کارهای انجام شده مقدماتی است، برخی مربوط به اقتصاد مقاومتی نیست و برخی هم کارهای جاری دستگاه‌هاست که جزو فعالیت‌های اقتصاد مقاومتی آمده است، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در عین حال این نکته را نیز متذکر شدند که گزارش‌های مسئولان باید به گونه‌ای باشد که مردم آنها را با توجه به واقعیات زندگی خود، تصدیق کنند.

این مسئله به این نکته اشاره دارد که دولتمردان همواره از کنترل توروم و خروج از رکود سخن می گویند(صحبتی که بعد از نامه چهار وزیر به رئیس جمهور خروج از رکود را مورد تشکیک قرار داد) اما برای مردم قدرت خرید و بهبود وضع معیشت قابل قبول است که تا به امروز و با توجه به گرانی آب و برق و گاز و دیگر اقلام ضروری مردم در بخش اقتصادی از دولت رضایت نداشتند.

همچنین یکی از بخش های مهمی که تا کنون یکی از موانع تحقق اقتصاد مقاومتی بود  نرخ بالای سوده های بانکی ها بوده است یکی از مهمترین سیاست های مهمی که دولت می تواند اعمال کند این است که از دادن نقشی مهم به بانک ها در تعیین نرخ سود بانکی دست برداد. اگر دولت این نقش را به بانکها بدهد در واقع آنها را وارد یک رقابت ناسالم می کند که این رقابت ناسالم منجر به افزایش نرخ سود بانکی می شود در هیچ کجای دنیا تعیین نرخ سود بانکی در اختیار بانک های تجاری نیست .

 تعیین نرخ سود بانکی توسط بانکها علاوه بر رقابت بین بانک ها برای دادن سود بیشتر برای جذب سپرده های مردم باعث کم انگیزه شدن مردم برای روی آوردن به تولید خواهد شد و مردم ترجیح خواهند داد پول های خود را در بانک ها سرمایه گذاری کنند تا در زمینه تولید و اشتغال؛ متاسفانه بانک ها در پرداخت وام های خود اشتغالی و کارآفرینی نیز با وجود دریافت بهره های کلان از وام گیرندگان به درستی عمل نمی کنند و موانع زیادی برای دریافت وام های جرئی در قوانین لحاظ می کنند که یکی از بزرگترین موانع تحقق اقتصاد مقاومتی است.

همچنین واردات بی رویه در دولت یازدهم عکس انچه در روزهای انتخابات شعار می داد باعث کندی در اقتصاد مقاومتی شده است، سال 93واردات از چین در ۸ ماه نخست ۴۳ درصد نسبت به سال 92 افزایش نشان داد و به ۷ میلیارد و ۸۷۴ میلیون دلار رسد. همچنین آمارهای گمرک از افزایش نگران کننده واردات برخی کالاها به کشور در سال جاری حکایت دارد و قریب به اتفاق این کالاها جزو کالاهای صرفا مصرفی هستند که تولید آنها در داخل با هیچ مانعی روبرو نیست.

با توجه به لایحه پیشنهادی دولت سال 94 دولت نه تنها برای مقابله با واردات بی رویه برنامه ای ندارد، بلکه برای درآمدزایی از محل واردات بی رویه کیسه دوخته است!

شاید منفی ترین امتیاز دولت یازدهم را در بخش اقتصاد مقاومتی دانست تا جایی که مقام معظم رهبری به صراحت ناخشنودی خود را از این مسئله اعلام کردند، براساس تحلیل های علمی و مستدل اقتصادی، در شرایط کنونی کشور و با توجه به نقشه خصومت های اقتصادی دشمنان ملت و نظام اسلامی و لحاظ ریشه های این عداوت های غیرانسانی، تنها الگوی رفع معضلات اقتصادی و خروج از بن بست های موجود از جمله کسری بودجه اجرای نظام اقتصاد مقاومتی است اما دولت برای تامین بخشی از هزینه هایش چشم به پول های بلوکه شده ای که قرار است آزاد شود دارد اما با چند مرحله ای شدن توافق هسته ای به نظر به این زودی ها این پول به دست دولت نرسد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است