منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۴ - ۱۶:۱۵
شناسه خبر: 265128
گروه :خبر
hormoz
 

تفاوت سهمیا با یارانه نقدی چیست؟

کارتی که جایگزین یارانه نقدی خواهد شد

مشاور وزیر نفت گفت: دستگاه ها و تجهیزات مصرف انرژی در کشور و فرهنگ مصرف، سبب افزایش شدت مصرف انرژی در کشور شده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، وزارت نفت، منصور معظمی افزود: دستگاه ها و تجهیزات مصرف انرژی در کشور و فرهنگ مصرف، سبب افزایش شدت مصرف انرژی در کشور شده است.

وی گفت: اگر بپذیریم منابع انرژی تجدیدناپذیر است و به نسل های آینده نیز تعلق دارد، تکلیف اخلاقی، قانونی و شرعی داریم که هم درست مصرف کنیم و هم این منابع را برای آیندگان حفظ کنیم. مشاور وزیر نفت با بیان اینکه وضع کنونی مصرف انرژی در کشور نگران کننده است گفت: همه جا بحث می شود که از نظر ذخایر انرژی رتبه نخست را در دنیا داریم؛ باید یادآورشد که ما از نظر ظرفیت ها اول هستیم اما اگر بخواهیم این ذخایر انرژی را به فعل درآوریم میلیاردها دلار سرمایه گذاری نیاز دارد که چنین امکانی وجود ندارد؛ بنابراین باید از منابع موجود بهینه استفاده کنیم.

معظمی، به وجود گسیختگی در بخش مدیریت انرژی نیز اشاره و اضافه کرد: باید به سمت یکپارچگی انرژی در کشور حرکت کنیم که در بسیاری از کشورهای دنیا این رویه وجود دارد.

وی با بیان اینکه در گذشته اشتباه راهبردی در موضوع هدفمندی یارانه ها صورت گرفت، گفت: ادامه این اشتباه جای سئوال دارد؛ قرار بود منابع تأمین هدفمندی از افزایش قیمت های انرژی باشد. در دنیا قیمت های انرژی در حال کاهش است در حالی که قیمت های انرژی در ایران هیچ تغییری نکرد و هر سال نیز بر تعداد یارانه بگیران افزوده می شود.

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی تهران گفت: اگر دولت، مجلس و ارکان حکومتی در بحث هدفمندی یارانه ها تصمیم جدی و عاجل نگیرند به مشکل جدی تری دچار خواهیم شد.

معظمی با بیان اینکه تصمیم جدی برای هدفمندی یارانه ها به معنای قطع پرداخت یارانه نقدی نیست، افزود: باید با نظام تصمیم گیری قاطع و نظام اطلاعاتی درست، دراین باره عمل کرد؛ هم اکنون بخش قابل توجهی از کسانی که یارانه نقدی دریافت می کنند جزء جامعه هدف نیستند. از این رو می توان بخش قابل توجهی از یارانه بگیران را حذف و به افراد کم درآمد بیشتر پرداخت کرد.

معظمی با بیان اینکه قرار بود بخشی از درآمد هدفمندی یارانه ها به تولید اختصاص یابد افزود: یارانه تولید، صنعت و کشاورزی پرداخت نشده است. از این رو بخش صنعت آسیب جدی دیده و بخش زیادی از آن با ظرفیت بسیار پایین کار می کند.

وی گفت: در حالی که بخش زیادی از صنعت در رکود است باید تقاضا را تحریک کرد؛ ایجاد و تحریک تقاضا موجب افزایش تولید می شود اما این حمایت را در قالب نجات صنعت خودروسازی اجرا کردیم که نتیجه اش مشخص است.

معظمی افزود: اگر نگاه سیستمی به حل مسائل نداشته باشیم مشکلات بخشی را حل و معضل بخشی دیگر را اضافه می کنیم.

وی گفت: طرح کارت اعتباری خرید کالا اگر درست اجرا شود می تواند در تحریک تقاضا موثر باشد اما در حالی که نقدینگی در مجموعه هشت تریلیون و ۵٠0 هزار میلیارد ریال است تحریک تقاضا بسیار مشکل است.

بخش عمده ای از درآمدهای نفتی، صرف تامین یارانه نقدی می شود به گونه ای که سرمایه گذاری در بخش انرژی کشور به دلیل پرداخت بودجه وزارتخانه های نفت و نیرو برای تامین هزینه یارانه های نقدی تقریبا تعطیل شده است.

با توجه به افت شدید قیمت نفت و کاهش درآمدهای نفتی، نگرانی هایی درباره تامین یارانه نقدی مطرح شده است؛ کارشناسان هشدار می دهند که درآمد نفتی موجود به سختی قادر به تامین بودجه مورد نیاز برای پرداخت یارانه های نقدی است.

سال گذشته، نصرالله سیفی مدیرعامل شرکت بهینه سازی مصرف سوخت از بررسی طرح موسوم به «سهمیا» خبر داد و گفت: در صورت اجرایی شدن، جانشین یارانه های نقدی می شد.

«کارت سهمیا» یک کارت اعتباری انرژی به شمار می رود که سهمیه شارژ شدن در آن، قابل خرید و فروش است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر