منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۸ فروردین ۱۳۹۵ - ۲۱:۵۸
شناسه خبر: 306466
گروه :خبر
715795

سخنگوی کاخ سفید گفته است، ایران در خصوص برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای و تاثیر آنها بر دسترسی به نظام مالی آمریکا یا استفاده از دلار مبادلات خارجی، اشتباه می‌کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ سخنگوی کاخ سفید در واکنش به اظهارات انتقادی رئیس کل بانک مرکزی ایران گفت که توافق هسته‌ای یا برجام شامل دسترسی تهران به سیستم مالی آمریکا نبوده و واشنگتن چنین اقدامی را قابل بررسی نمی‌داند.

“ولی‌الله سیف” رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران روز جمعه گفته بود که قدرت‌های جهانی هنوز به تعهدات خود در برجام، عمل نکرده‌اند.

سیف در جریان سخنرانی در شورای روابط خارجی آمریکا، گفته که ایران “هنوز به اقتصاد جهانی وصل نشده” و تاکید کرده است که “باید به ایران اجازه استفاده از سیستم مالی آمریکا داده شود”.

به گزارش آسوشیتدپرس، سخنگوی کاخ سفید گفته است، ایران در خصوص برداشته شدن تحریم‌های هسته‌ای و  تاثیر آنها بر دسترسی به نظام مالی آمریکا یا استفاده از دلار مبادلات خارجی، اشتباه می‌کند.

جاش ارنست تصریح کرده است که دولت اوباما نه این مساله را در نظر داشته و نه دراین خصوص تعهد و قولی داده که براساس توافق هسته‌ای ایران به نظام مالی آمریکا دسترسی پیدا کند.

سخنگوی کاخ سفید تاکید کرده است: «دسترسی به سیستم مالی آمریکا جزو توافق نبوده و چنین اقدامی نیز قابل بررسی نیست.»

جاش ارنست در ادامه اضافه کرده است: توافق هسته‌ای «نه تنها شامل دسترسی به نظام آمریکا نیست که به (ایران) نیز اجازه تراکنش‌های دوربرگردان (U-Turn transactions) را نمی دهد. ما به ایران اجازه دسترسی به این دو گزینه را نمی‌دهیم.»

رییس کل بانک مرکزی ایران هم در سخنرانی روز جمعه خود گفته که تهران برای دسترسی به دارایی‌های مسدود شده‌اش همچنان با مشکلاتی روبرو است.

ولی‌الله سیف تاکید کرده که «ایران به طور کامل به تعهدات خود پایبند بوده است اما آمریکا به تعهداتش عمل نکرده است».

رییس بانک مرکزی ایران روز چهارشنبه برای شرکت در نشست بهاره صندوق بین المللی پول به آمریکا رفت و با وزیر خزانه‌داری آمریکا هم دیدار کرد.

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران، پیشتر در واکنش به اظهارات منتقدان توافق هسته‌ای در داخل ایران که از رفع نشدن تحریم دلار انتقاد می‌کنند، گفته بود: «استفاده از دلار یا بهره‌مندی از سیستم‌های مالی آمریکا مشمول تحریم‌های اولیه مربوط به اوایل انقلاب است که با برجام رفع نخواهد شد.»

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است