منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۱:۵۰
شناسه خبر: 291243
گروه :خبر
0000373
 

رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو ؛

ژئوپارک جزیره قشم یک قدم تا جهانی شدن

رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو و رئیس بخش علوم زمین این نهاد بین المللی پس از بازدید از ژئوسایت های ژئوپارک قشم بر جهانی شدن ژئوپارک قشم در آینده نزدیک تاکید کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از پایگاه خبری قشم آزاد ، پاتریک مک کیور دردیداربا مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم با اعلام این خبر ، افزود : با تغییرات عمده ای که طی دو سال گذشته در محدوده ژئوپارک زیبای قشم ایجاد شده، بطورحتم این ژئوپارک در آینده نزدیک در فهرست ژئوپارک های جهانی قرار می گیرد.
وی ادامه داد: جوامع محلی محدوده ژئوپارک قشم به عنوان مهمترین عنصر ارتباطی با گردشگران ضمن حفظ محیط زیست از آموزش های مناسب برخوردار شده اند و این فاکتور مهمی برای جلب رضایت بازرسان یونسکو است.

 

به گفته رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو، مدیریت قوی حاکم بر مجموعه منطقه آزاد قشم تحولی شگرف در ساختار ژئوپارک این جزیره ایجاد کرده و استمرار آن می تواند ژئوپارک قشم را برای همیشه در فهرست جهانی جای دهد.
وی با اعلام اینکه قشم و ۱۶ ژئوپارک دیگر درخواست خود را برای قرار گرفتن در لیست ژئوپارک های جهانی ارائه کرده اند، اظهار کرد: شرایط ژئوپارک قشم با توجه به تغییرات بنیادین ایجاد شده در زمره قوی ترین شرایط  قرار دارد.

0000378_-

مک کیور گفت: پس از ثبت جهانی ژئوپارک قشم، مسئولان این جزیره باید تلاش کنند دوره های ژئوپارک با حضور نمایندگان کشورهای علاقمند به ثبت جهانی در این منطقه برگزار شود.

 

وی با تاکید دوباره بر تداوم تلاش های صورت گرفته در ژئوسایت های ژئوپارک قشم، گفت: ایجاد اشتغال، توسعه پایدار جوامع محلی و استفاده از لگوی ژئوپارک در حوزه اقتصاد جوامع محلی باید مهمترین تابع و هدف ژئوپارک ها باشد.

 
به گفته وی، بازرسان یونسکو از اواسط اردیبهشت تا اواسط مرداد ماه ۹۵ از ژئوسایت های ژئوپارک قشم بازدید خواهند کرد و اواخر شهریور ماه نیز نظر خود را برای ثبت ژئوپارک قشم در فهرست جهانی اعلام خواهند کرد.

 
رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو یادآور شد: ژئوپارک هر کشور باید براساس امتیازات و داشته های همان منطقه مدیریت شود و آموزش های لازم علاوه بر جوامع محلی باید در سطوح مختلف تحصیلی از مدارس تا دانشگاه ها با جدیدت دنبال شود.

 
ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا کند.

 
ژئوپارک ممکن است علاوه بر پدیده های زمین شناسی از آثار تاریخی، بوم شناسی، باستان شناسی، میراث فرهنگی و طبیعی دیگر برخوردار باشد که ژئوپارک قشم دارای تمامی ویژگی های یاد شده است.

0000375_-
با ورود ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها، این ژئوپارک نخستین ژئوپارک خاورمیانه و شمال آفریقاست که ثبت جهانی می شود.

 
ژئوپارک قشم به عنوان نخستین و یگانه ژئوپارک خاورمیانه در سال ۲۰۰۶ با وسعتی افزون بر ۳۰۰ هزار هکتار که محدوده غربی جزیره را در برمی گرفت، در فهرست شبکه جهانی ژئوپارک ها ثبت شد.

 
در این دوره تنها ۱۹ کشور جهان ژئوپارک ثبت شده داشتند که ایران نیز به واسطه ژئوپارک قشم یکی از این ۱۹کشور دارای ژئوپارک در شبکه جهانی ژئوپارک ها قرار داشت.

 
در این میان ژئوپارک قشم به واسطه واقع شدن در منطقه راهبردی خلیج فارس از اهمیت بالاتری برخوردار است و از طرف دیگر، این ژئوپارک به دلیل قرار گرفتن بین ژئوپارک های شرق آسیا و اروپا جایگاه خاصی در منطقه و بین ژئوپارک ها پیدا کرده است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند