منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۲ فروردین ۱۳۹۴ - ۱۲:۴۱
شناسه خبر: 177677
گروه :خبر

دولت چین برای دومین بار در یک هفته اخیر به اظهارات مداخله جویانه مقام های آمریکا پاسخ داد و ادعاهای مطرح شده توسط باراک اوباما را غیرواقعی اعلام کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، «هوا چون اینگ» سخنگوی وزارت امور خارجه چین در کنفرانس خبری روزانه خود در واکنش به اظهارات مداخله جویانه رییس جمهوری آمریکا گفت: دولت چین همواره به دنبال برقراری صلح و ثبات در دریای جنوب چین است.

باراک اوباما که به جامائیکا سفر کرده، روز گذشته گفته بود چین سعی می کند با استفاده از قدرت و توان نیروی نظامی خود، همسایگانش را تهدید کرده و آنها را مورد ارعاب قرار دهد.

اوباما با ادعای اینکه دولت چین به قواعد و هنجارهای بین المللی پایبند نیست، تاکید کرده بود «پکن برای همسایگان کوچکترش از جمله فیلیپین و ویتنام قلدری» می کند.

هوا، در واکنش به این اظهارات گفت: امیدواریم آمریکا به تلاش های دولت چین و کشورهای عضو «آ سه آن» برای حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات در دریای چین جنوبی احترام بگذارد.

وی تاکید کرد؛ این آمریکاست که باید نقش سازنده و مثبتی را برای برقراری صلح و ثبات در دریای جنوب چین ایفا کند.

این مقام چینی خاطرنشان کرد: دولت چین در مواجهه با موضوعات مربوط به این منطقه، رویکرد «مسیر دوگانه» را در پیش می گیرد؛ یعنی از یک جهت اختلافات باید از طریق گفت وگوهای مسالمت آمیز کشورهای منطقه حل و فصل و از جهتی دیگر صلح و ثبات در منطقه باید توسط چین و کشورهای عضو آسه آن برقرار شود.

وی تاکید کرد که پکن در حال حاضر با کشورهای آ.سه.آن ارتباط موثر و فعالی برای اجرای مفاد اعلامیه های توافق شده دارد.

اشتون کارتر وزیر دفاع آمریکا نیز سه روز پیش و در جریان سفرخود به ژاپن در سخنانی از جزایر مورد اختلاف چین و ژاپن با عنوان دیائویو، سخن به میان آورد و از فعالیت های چین در آن ابراز نگرانی کرده بود.

به گزارش ایرنا، مناقشه بر سر این جزایر که در زبان ژاپنی «سنکاکو» و به چینی «دیائویو» نامیده می شود، در دریای شرق چین و در مجاورت جزیره تایوان قرار دارد و شامل هشت جزیره سنگی- صخره ای به مساحت هفت کیلومتر مربع است که یکی از مراکز مهم ماهیگیری در منطقه محسوب می شود.

«هوا چون اینگ» با ابراز نگرانی از دخالت این مقام آمریکایی درباره برخی مسایل مورد مناقشه با همسایگان، اعلام کرد: دولت آمریکا باید از بیان اظهارات غیرمسؤولانه درباره اختلافات چین با کشورهای دیگر خودداری کند.

پکن با اینکه مدعی مالکیت مطلق بر آبهای دریای جنوب است، اما همواره از مدعیان دیگر از جمله فیلیپین، ویتنام، مالزی، برونئی، تایوان و ژاپن خواسته تا از طریق گفت وگوهای دو جانبه به این تنش ها پایان دهند.

فیلیپین فروردین ماه سال گذشته با طرح شکایت از چین در دادگاه بین المللی لاهه و ادعای مالکیت بخشی از دریای جنوب، موضع پکن را در خصوص مالکیت این سرزمین ها در سطح بین المللی به چالش کشید.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است