منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۰۷ آذر ۱۳۹۵ - ۱۰:۰۵
شناسه خبر: 367948
گروه :خبر
%d8%af%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%b1%d9%88%d8%b4%d8%a7%d9%86-%d8%a8%d9%86%d8%af%d8%b1%d8%b9%d8%a8%d8%a7%d8%b3%db%8c_011

قانون مداری ماموران سد معبر شهرداری در حالی با تحکم و قاطعیت صورت می گیرد که در بسیاری موارد شاهد کوتاهی ها و تخلفات گسترده از سوی شهرداری ها می باشیم و چوب قانون شهرداران بر سر افرادی فرود می آید که نمی‌توانند مخارج زندگی را تأمین کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ دستفروشی یکی از مشاغل کاذبی است که از دیرباز در همه جوامع انسانی وجود داشته  و هم اکنون نیز با توسعه زندگی شهرنشینی و دلیل کمبود فرصت شغلی و بازار کاردر اغلب شهرهای کشور مشاهده می شود از این رو افرادی که سرمایه کافی ندارد دار و ندارشان را در بساطی محقر به امید کسب روزی حلال گوشه خیابان ها و پیاده روهای شهر پهن کرده است.

دستفروشی که به عنوان تخلف در سطح شهر معرفی شده شهرداری‌ها را متولی جمع‌آوری بساط این افراد در اماکن عمومی است لذا بر اساس تبصره یک بند دو ماده ۵۵ قانون شهرداری های کشور سد معابر عمومی و اشغال پیاده روها و استفاده غیر مجاز از آنها، میادین، پارک ها و باغ های عمومی برای کسب و یا هر عنوان دیگری ممنوع بوده و شهرداری مکلف است نسبت به رفع موانع موجود و آزاد سازی این اماکن و معابر اقدام کند.

ماموران شهرداری که به نام ساماندهی دستفروشان با تمام توان حرصشان را بر سر قشر ضعیفی خالی می کنند که دارو ندارشان تنها بساطشان است و به اسم اجرای قانون و حق و حقوق شهروندان از خجالت زنان و مردان ضعیفی که روزیشان با فروش مایحتاج مردم می گذرانند،در می آیند.

برخورد ماموران شهرداری با دستفروشان در بسیاری از شهر ها واکنش های مردم و مسئولان را بهمراه داشته است اما ماموران شهرداری بی توجه به این مسئله عقده خود را بر سر زنان و مردانی سرپرست خانواری خالی می کنند که نان آور یک خانواده هستند و به حکم قانون بساطی را که امید یک خانوار است بی رحمانه برهم می ریزند.

قانون مداری ماموران سد معبر شهرداری در حالی با تحکم و قاطعیت صورت می گیرد که در بسیاری موارد شاهد کوتاهی ها و تخلفات گسترده از سوی شهرداری ها می باشیم و چوب قانون شهرداران بر سر افرادی فرود می آید که نمی‌توانند مخارج زندگی را تأمین کنند.

مجوزهای ساخت ساز بی رویه و واگذاری غیر قانونی زمین که چندی پیش مورد انتقاد نماینده سابق مجلس بندرعباس واقع شده بود، تبدیل شدن پارک ها و فضاهای سبز به ساختمان های بلند مرتبه(تبدیل پارک مادر بندرعباس به سوله برق) و سایر موارد که از چشم مردم این دیار پنهان نمانده اما تاکنون به حکم متانت صبور مانده اند.

فشارهای ناشی از فقر در اقشار آسیب‌پذیر و بخش سنتی جامعه شهری بندرعباس موجب گسترش پدیده شغلی کاذب و بدون امنیت و ثبات شغلی با عنوان دست فروشی است که این موضوع به عنوان مسئله اجتماعی باید مورد تحلیل قرار گیرد.

اغلب دستفروشان بندری را که قشر آسیب پذیر جامعه وزنان بی سرپرست و بد سرپرست تشکیل می دهند که برای کسب درآمدی اندک از بساط گسترانی خود از ابتدایی ترین ساعات روز تا آخر شب در کوچه ها و خیابان های شهر که شهرداری در رسیدگی و بهسزایی آن غفلت نموده جمع می شوند به یمن قدم این دستفروشان مکانی که سال ها محل تجمع زباله و فاضلاب بوده یک شبه بهسازی می شود و جای خود را به پارک یا فضای سبز می دهد.

یکی از دستفروشان بندری با اشاره به طرح جمع آوری دست فروشان در شهر گفت: مخارج زندگی خود و فرزندانم را با درآمد حاصل از دستفروشی تأمین می کنم لذا اگر توانیم به کار خود ادامه دهیم امکان امرار معاش از خانواده من و سایر افرادی که در این زمینه فعالیت دارد سلب می شود.

وی که همسرش به دلیل تصادف خانه نشین شده و توان کار کردن را ندارد، افزود: با وجود داشتن چهار فرزند محصل و همسر بیمار که هزینه های درمان آن بسیار بالاست و تحت پوشش هیچ سازمان بیمه گر نمی باشیم، چاره ای جز دستفروشی نداریم.

این زن سرپرست خانوار با اشاره به واگذاری غرفه های شهرداری می گوید:با درآمد اندکی که از فروش به دست می آوریم توان پرداخت اجراه بهای سنگین غرفه های شهرداری را نداریم و ماموران سد معبر نیز بی توجه به درخواست های ما تمام دار و ندارمان را بهم می ریزند و ویا با خود به انبارهای شهرداری می برند.

شهردار بندرعباس چندی پیش از احداث بازارچه‌های محله‌ای خبر داد و اظهار کرد: احداث این بازارچه‌ها یکی از اقداماتی است که مهمترین اثر آن کاهش هزینه‌های شهروندان و کاهش حمل‌ونقل به مرکز شهر است.

با این تفاسیر و تاکید شهرداری بر ایجاد بازارچه های محلی انتظار می رود احداث این مکان ها در شرایطی صورت گیرد تا افراد بی بضاعتی که توان امرار معاش ندارند به حکم قانون محکوم نشوند و صرف درآمد زایی برای شهرداری مورد نظر مسئولان قرار نگیرد.

 

 

 

انتهای پیام/م

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور