منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۶:۳۷
شناسه خبر: 193390
گروه :خبر
13940320000568_PhotoA
 

فرافکنی مسئولان اوقاف و میراث فرهنگی

چه کسانی بنای امامزاده سید‌عبدالله(ع) را تخریب کردند؟

اوقاف و میراث فرهنگی کرمان تخریب حرم امامزاده سیدعبدالله(ع) را حاصل نارضایتی مردم از وضعیت بنای مخروبه آنجا می‌دانند و معتقدند برخی از مردم آنجا یا هیأت امنای امامزاده باعث تخریب این بنا شده‌اند!

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، امامزاده سید عبدالله(ع) طبق قولی برادر تنی امام رضا(ع) و طبق قول دیگری از نوادگان امام موسی کاظم(ع) است.

مردم ایران همواره خود را ارادتمند و وامدار اهل‌بیت پیغمبر(ع) و امامزاده‌های عظیم‌الشأن می‌دانند و با نذر و نیازهای فراوان و ابراز این ارادت همواره در جهت تکریم و تعظیم آنها کوشیده‌اند و هرگاه در گوشه‌ای از جهان به مقام شامخ آنها به هر نوع توهینی شود قطعاً آزرده خاطر و خشمگین می‌شوند.

اواخر اردیبهشت سال جاری، عده‌ای مرقد مطهر امامزاده سیدعبدالله(ع) را با استفاده از سکوت شب، تخریب می‌کنند اما چه کسی مسئولیت پیگیری این تخریب را می‌پذیرد؟

امامزاده سید عبدالله کیست؟

در پایگاه جامع امامزادگان و بقاع متبرکه سازمان اوقاف و امور خیریه درباره شرح حال امامزاده سید عبدالله(ع) چنین آمده است: از آنجا که این مزار به عبدالله بن موسی(ع) شهرت دارد بعید نیست که خفته در آن سید عبدالله الطویل بن موسی بن محمّد الیمانی بن موسی بن عبدالله بن امام موسی الکاظم(ع) باشد، زیرا امام فخر رازی از سکونت سیّدیمانی بن موسی در سیرجان خبرداده و می‌نویسد برای او فرزندانی است. در کتاب فرهنگ جغرافیایی درباره شخصیت مدفون در این بقعه و آرامگاه چنین نوشته شده است: «امامزاده سیدعبدالله نارتیج به قولی که برادر تنی امام رضا(ع) است، دارای ساختمان از خشت و گل با سقف گنبدی است‌».

در جای دیگر می‌نویسد: «این امامزاده از نوادگان امام علی النقی (ع) است؛ اما هیچ گونه شجره نامه ای در این مورد وجود ندارد.» از آنجایی که این مزار به عبدالله بن موسی شهرت دارد، بعید نیست که خفته در آن سیدعبدالله الطویل بن موسی بن محمد الیمانی بن موسی بن عبدالله بن امام موسی کاظم(ع) باشد، زیرا امام فخر رازی از سکونت سیّدیمانی بن موسی در سیرجان خبر داده و می‌نویسد برای او فرزندانی است.

حرم مطهر این امامزاده در هفت کیلومتری شرق شهر بم قرار دارد.

مردم برای فشار به میراث فرهنگی و اوقاف بقعه را تخریب کردند

حجت‌الاسلام محمد قاسمی‌زاده، مدیرکل اوقاف کرمان در گفت‌وگو با فارس، در رابطه با تخریب بقعه شریفه امامزاده سید عبدالله از نوادگان امام موسی کاظم(ع) در هفت کیلومتری شرق شهر بم گفت: تعاملات ما با اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان بسیار نزدیک است و در یک راستا کار می‌کنیم.

وی افزود: برخی موقوفه‌ها و بقاع امامزاده‌ها در کرمان سابقه میراث فرهنگی دارند و برای بازسازی یا ساخت‌وساز در آنها باید سازمان میراث فرهنگی طرح و نقشه و اجازه آن را به اوقاف بدهد.

مدیرکل اوقاف کرمان با بیان اینکه بقعه امامزاده سیدعبدالله(ع) هم جزو موقوفات ثبت‌ شده در میراث فرهنگی بود، گفت: این بقعه قبل از زلزله بم سابقه میراثی نداشت ولی بعد از آن زمانی که فقط یک ساختمان مخروبه باقیمانده بود در سازمان میراث فرهنگی ثبت شد.

قاسمی‌زاده ادامه داد: اداره کل میراث فرهنگی کرمان طرح و نقشه بازسازی این بقعه را با تاخیری یکساله به ما ارائه داد و این در حالی بود که مردم بسیار از مخروبه بودن این بنا به ما شکایت می‌کردند و از زیارت امامزاده به دلیل عدم امنیت بنا می‌هراسیدند.

وی در ادامه تصریح کرد: مردم زمانی‌ که دیدند از سوی اوقاف و میراث فرهنگی هیچ اقدامی صورت نمی‌گیرد اقدام به تخریب این بقعه برای ایجاد فشار بر این دو سازمان کردند.

فقط یک دیوار تخریب شده است

مدیرکل اوقاف کرمان با بیان اینکه قطعاً تخریب‌کننده این بنا یکی از مردم بوده و کار دولتی‌ها نبوده، گفت: البته مردم به این کار تن ندادند و قطعاً هم قصد هتک حرمت امامزاده را نداشتند و حتی به گونه‌ای تخریب کرده‌اند که سه دیوار از امامزاده باقیمانده و فقط یک دیوار تخریب شده است. صندوقچه قبر مطهر هم آسیب ندیده و حتی مصالح ساختمانی آن در درون بقعه متبرکه نریخته است.

قاسمی‌زاده افزود: اگر سازمان میراث فرهنگی اجازه دهد از ماه دیگر عملیات ساخت بنای جدید این امامزاده آغاز خواهد شد و بعد از پایان آن قطعاً برنامه‌های مذهبی و فرهنگی نیز در آنجا اجرا خواهد شد.

این در حالی است که محسن موحد، معاون اداره کل میراث فرهنگی استان کرمان در گفت‌وگو با فارس، معتقد است این بنا توسط هیئت امنای امامزاده تخریب شده و هیئت امنا هم زیرمجموعه اداره اوقاف است. بنابراین وی اوقاف را در زمینه تخریب این امامزاده مقصر می‌داند.

وی در ادامه گفت: چند وقت پیش نیز هیئت امنا با همکاری اداره اوقاف بدون اطلاع اداره میراث فرهنگی اقدام به نوسازی بخشی از این بنا کرده بود که با تلاش ما متوقف شد.

موحد با بیان اینکه ثبت ملی یک اثر در میراث فرهنگی الزامی برای این سازمان برای بازسازی و مرمت آن بنا را نمی‌آورد، تصریح کرد: ما توان مالی را نداریم که بقاع متبرکه را که تحت نظارت اوقاف است بازسازی یا مرمت کنیم.

حرم امامزاده را دوباره می‌سازیم

معاون اداره کل میراث فرهنگی کرمان با بیان اینکه اگر هر مکانی که ثبت ملی شده است نیاز به نوسازی و مرمت دارد باید هیئت امنای آن به ما اعلام کند و مجوز لازم را اخذ کند، گفت: برای نوسازی این بقعه از ما هیچ طرح و نقشه‌ای نخواستند.

وی با اشاره به ساخت مجدد بنای این امامزاده گفت: بعد از تعیین تکلیف پرونده آن، ما موضوع را به تهران منتقل می‌کنیم و از آنها کسب تکلیف می‌کنیم. این بنا باید مطابق الگوی قدیمی خود دوباره ساخته شود.

بازجویی از مظنونین تخریب امامزاده

همچنین کدورتی که بعد از استعفای مهاجری مدیرکل سابق اداره‌کل میراث فرهنگی کرمان به سرپرستی این اداره کل منصوب شد، از ارائه شکوائیه و بازجویی از افراد مظنون خبر داد و گفت: هنوز پرونده وارد مرحله صدور کیفرخواست نشده است.

این اظهار نظرهای رسمی بیانگر این است که هیچ اراده خاصی برای حفظ این بقعه متبرکه وجود نداشته است و هنوز هم مشخص نیست عاملان اصلی آن و علت تخریب این بقعه چیست.

قطعاً انجام این گونه موارد قلب مردم مؤمن ایران را جریحه‌دار می‌کند و اگر مسئولان عاملان این عمل شنیع را پیدا نکنند و به مجازات عمل خویش نرسانند و بقعه متبرکه این امامزاده عظیم شأن دوباره ساخته نشود، درد مردم از این هتک‌حرمت تسکین نمی‌یابد.

از سویی توجه ویژه مسئولان به بقاع متبرکه که ریشه در اعتقادات مردم دارد می‌تواند موجب پیشگیری از ارتکاب این گونه اعمال شود.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
امروز دفاع در سوریه دفاع از حقانیت دین اسلام است /تکفیری هابه دنبال تخریب چهره اسلام و خط رسول اکرم (ص) هستند حضور ۱۵ شرکت خارجی در دومین نمایشگاه طلا و جواهر کیش توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد