منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۱۷
شناسه خبر: 292116
گروه :خبر
چهارشنبه سوری

چهارشنبه سوری یکی از سنت های قدیم ما ایرانیان است که در زمان های گذشته در حد یک آتش بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین شده اجرا می شد .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز به نقل از سوریاس ؛ چهار شنبه سوری یکی از سنت  های قدیم ما ایرانیان است که در زمان های گذشته در حد یک آتش بازی مختصر در نقاط از پیش تعیین شده اجرا می شد .

متاسفانه در سال های اخیر مراسم سنتی و زیبای این شب تبدیل به بازی های خطر ناک با مواد منفجره و محترقه شده است .

هر ساله شاهد حوادث تکان دهنده ای از جمله سوختگی های شدید ، از دست دادن چشم و یا پاره شدن گوش در ایام چهارشنبه پایان سال هستیم که متاسفانه گروه سنی جوان و نوجوان بیشترین قشر آسیب پذیر در این نوع حوادث بوده اند .

 هشدارهای ایمنی :

1-والدین در تهیه وسایل آتش بازی بی خطر فرزندانشان را همراهی نمایند. کودکان به هیچ عنوان شخصا نباید از مواد آتش بازی و محترقه استفاده نمایند.

2-از نگهداری مواد محترقه ،تهیه وساخت وسایل آتش بازی به خصوص در منزل زیرزمین، محل کار و … جدا جلوگیری کنید.

3-از حمل مواد محترقه و آتش گیر و انفجاری حتی به مقادیر بسیار کم، در جیب لباس و کیف جدا خودداری کنید.

4-در صورت نگهداری مواد آتش بازی حتی کم خطر حتما آن را در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

5-مواد آتش بازی را از محل هایی که مطمعن  هستید خریداری کنید.این مواد را از دست فروش تهیه نکنید.

6-همیشه در مواقع آتش بازی جهت اطفاء حریق، آب، کپسول اطفاء حریق و حتی الامکان جعبه کمک های اولیه در دسترس باشد.

7-مواد آتش بازی (منفجره و محترقه)را به طرف اطراف دیگر پرت نکنید.

8-هیچ گاه مواد آتش بازی(منفجره و محترقه) را در ظروف شیشه ای یا فلزی قرار ندهید، زیرا در صورت انفجار ذرات شیشه یا فلز ، به اطراف پرتاب شده و سبب صدمات و خطرات جانی خواهد شد.

9-هیچ گاه از الکل برای آتش گیری مواد استفاده نکنید.

10-از آتش زدن لاستیک،هیزم،کارتن خالی و امثال آنچه در واحد های مسکونی وچه در معابر ، کوچه وخیابان خودداری کنید.

11-از پرتاب مواد آتش زا مانند فشفشه و موشک بر روی درخت ها، بام و بالکن منازل که از عوامل عمده بروز آتش سوزی است جدا خودداری کنید.

12-صاحبان فروشگاه های مواد شیمیایی و رنگ فروشی ها از فروش هرگونه مواد آتش زا و مواد شیمیایی به کودکان ونوجوانان جدا خودداری نمایند.

13-از ریختن مواد سریع الاشتعال مانند نفت، بنزین و غیره بر روی مواد آتش گیر جدا خودداری نمایند.

14-از قرار دادن ظروف تحت فشاره ازجمله کپسول، اسپری، حشره کش ها و غیره بر روی آتش خودداری شود.

15-مراقب رفتارهای خطرناک و ناهنجار بوده و در صورت لزوم مراتب را به واحد های گشتی نیروی انتظامی و یا پلیس 110 اطلاع دهید.

16-از سوزاندن وسایلی چون کپسول گاز، لاستیک و آمپول و استفاده از وسایل آتش زا نظیر بنزین، الکل، کاربیت و مانند آن جدا خودداری نمایید.

17-از برپایی آتش در معابر باریک و در نزدیکی پست های برق یا ایستگاه های تقلیل فشار گاز و پارکینگ های عمومی پرهیز کنید.

18-از برپایی آتش های حجیم و غیر قابل مهار خودداری کنید.

19-استفاده از مواد آتش بازی هرگز به طور کامل ایمن نیست، حتی در صورتی که مراقبت کامل صورت گیرد.حوادث نه تنها ممکن است برای کسانی که از آن استفاده میکنند به وجود آید،بلکه برای کسانی که این مواد را درست میکنند نیز ممکن است اتفاق بیفتد.پس از مکان هایی که از مواد محترقه در آن استفاده می شود دوری کنید و شما میتوانید از عینک های محافظ یا حداقل عینک های طبی خود استفاده کنید.

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است