منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۵ - ۱۷:۵۶
شناسه خبر: 367599
گروه :خبر
%d8%b9%da%a9%d8%b3-%d9%88%d8%a8%d9%84%d8%a7%da%af-%da%86%d9%87%d8%a7%d8%b1%d8%af%d9%87%d9%85%db%8c

چهاردهمی نام مراسمی است که قدمت آن به شش قرن می رسد و هر ساله در شب چهاردهم ماه صفر در میناب و روستاها و بخش های این شهرستان برگزار می شود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ در این مراسم قبل از غروب آفتاب سیزدهم ماه صفر، زنان و دختران موادی خوشبو را از هفت خانه جمع‌آوری کرده و آن را در درون یک قابلمه مسی می‌ریزند و به آن آب و گلاب اضافه می‌کنند و روی آن را با پارچه ای سبز می‌پوشانند سپس در شب وقتی که ماه در آسمان ظاهر شد زنان و دختران دور هم جمع می‌شوند و هر کدام انگشتر و یا النگوی خود را با هر آرزویی که دارند در دل نیت کرده و درون قابلمه می‌اندازند.

در برخی مناطق هرمزگان از جمله بندرکنگ در ظرف چینی که به آن شربتی می‌گویند حنا و گلاب می‌ریزند و مراحل ذکر شده را انجام می‌دهند.

در این منطقه بیشتر به این منظور انجام می‌شده که جهازهایی که به سفر دریایی می‌رفتند تاخیری در بازگشت نداشته باشند و شوهران و مردان آنها به سلامت برگردند.

در میناب این آئین به این صورت است که کسی که قرار است چهاردهمی در منزل وی برگزار شود عصر روز سیزدهم ماه صفر افرادی را برای دعوت کردن مردم(فراخوانی مردم) که در گویش محلی به آن(طلبیدن)می گویند می گمارد تا همسایه ها را برای حضور در مراسم دعوت کند.

 

عده ای از اهل خانه نیز برای تهیه وسایل موردنیاز مراسم که عبارت است ازگِشته، عود، بو زَرد(معجونی خوشبو که از ترکیب عطر سودا، گل سرخ و زرد چوبه به دست می آید)، گل یاسمین، ریحان، ظرف سفالی یا مسی و پارچه سبز(به لحاظ انتساب به ائمه (ع) )به منزل هفت نفر از همسایه ها که دارای نام “فاطمه” باشند مأمور می شوند و وسایل مذکور را جمع آوری می کنند و به خانه ای قرار است شب در آنجا مراسم برگزار شود می آورند.

 

پس از جمع آوری وسایل و دعوت از همه و حضور مردم در منزل مورد نظر که معمولاً بعد از نماز مغرب و عشا است، دختر نابالغی (4- 5 ساله) به نام فاطمه یا زهرا که از قبل مشخص شده را حمام می برند و وضو می گیرند و لباس نو و تمیز می پوشانند.

گل و ریحان و بو زرد و آب را داخل ظرف سفالی یا مسی می ریزند و یک نفر را مشخص می کنند تا از میان مجلس انگشتر و یا النگو را از افراد حاضر در مجلس (هرکدام یک قطعه) تحویل گرفته (البته شاید هم کسی به جز انگشتری که به نیت از خود تحویل می دهد قطعه ای دیگر نیز به نیت از طرف فرد دیگری از اهل خانه خود و یا دوستانش که به او سفارش کرده است تحویل دهد) و در داخل ظرف بیاندازد.

سپس دختر کوچک را روبه قبله می نشانند و ظرف و محتویات آن را روی زمین و مقابل او قرار می دهند و پارچه سبز تهیه شده را به گونه ای که از سر دختر تا روی ظرف و قسمتی از زمین را بپوشاند روی سر دختر می اندازند و با ذکر صلوات مراسم آغاز می شود و گشته و عود را در گوشه و کنار مجلس دود می کنند.

زن ها معمولاً دورتادور دختر و ظرف حلقه زده، و مردان و جوانان در گوشه و اطراف مجلس می نشینند و نظاره گر برنامه می شوند.

هرکس انگشتر، النگو و بعضی ها هم گردنبند خود را با نیتی به شخصی که در مجلس می گردد و وسایل را جمع آوری می کند تحویل می دهند.عده ای به نیت تشرف به کربلا، حج وزیارت ائمه اطهار(ع)، عده ای بانیت اینکه خداوند فرزندی به آنان عطا کند، بعضی ها برای رفع مریضی و گرفتاری و عده ای نیز برای باز شدن بخت خود و ازدواج کردن، انگشتر و النگو را برای انداختن در ظرف تحویل می دهند.

وسایل حضار و شرکت کنندگان پس ازجمع آوری درون ظرف ریخته می شود و با خواندن دو بیتی توسط پیرزنان و زنان با سواد مجلس و هموخوانی و همراهی سایرین، دختر نابالغی که از قبل وی را استحمام کرده اند و لباس نو و تمیز پوشانده و پارچه ای سبز بر سر او انداخته اند دست راست خود را درون ظرف می کند و وسایل موجود در آن را بهم می زند.

دختر با پایان یافتن هر قطعه شعر یا دوبیتی یک انگشتر یا النگو را از درون قابلمه بیرون می آورد و با بالا بردن دست، آن را به مجلس نشان می دهد تا مشخص شود که متعلق به کیست و زنان دو بیتی را تعبیر می‌کنند صاحب انگشتر یا النگو نیز آن را با آرزوی خود مطابقت می‌دهد و بیرون آمدن شی خود از درون ظرف را دلیل بر برآورده شدن حاجت مد نظر، در آینده نزدیک می داند.

فرد می تواند انگشتر خود را بردارد و یا با نیت کردن دوباره، مجدداً آن را داخل ظرف بیاندازد و تا سه مرتبه می تواند این کار را تکرار کند.

 

اشعار را بعضی از حفظ و بعضی هم از روی کتاب می خوانند، اشعار بیشتر در وصف ائمه اطهار(ع) و پیامبران و از کتاب هایی مثل دیوان حافظ و شعرهایی که مضمون آن وصف اولیاء الهی و درخواست از خداوند متعال است و بخشی از اشعار نیز در راستای نیت شرکت کنندگان و خواستن آن حاجات از خدای تبارک است مثل توفیق زیارت ائمه معصومین(ع)، رفع گرفتاری و مریضی، بچه دار شدن، شاغل شدن و باز شدن بخت.

در قدیم اشعار فقط در باب ائمه هدی (ع) بوده است.

اگر فردی که وسیله آن متناسب با نیت او و شعر خوانده شده از ظرف بیرون آمده تا قبل از 14 ماه صفر سال آینده به حاجت خود رسید مراسم سال بعد را او در منزل خود برگزار می کند.

بنابر تحقیق میدانی خبرنگار هرمز از پیرزنان قدیمی و برگزار کنندگان آئین چهاردهمی در میناب، عقیده و باور مردم این منطقه بر این است که این مراسم را حضرت زینب(س) برای تسلی دادن به حضرت فاطمه صغری(س) دختر امام حسین(ع) و نیز استخاره با نیت آگاهی از اوضاع و احوال امام حسین(ع) و اهل بیت (ع) آن حضرت که به سفر کربلا رفته اند برپا کرده و اشعاری که در آن مراسم نیز خوانده شده اشعاری بوده که در باب مرگ بوده که نشان از شهید شدن امام و اصحاب امام بوده است و آن مراسم با حزن همراه بوده است.

آئین چهاردهمی از قدیم الایام در بخش هایی از هرمزگان به ویژه مناطق نزدیک به دریا مرسوم بوده است.

قدمت مراسم چهاردهمی در منطقه 600 سال ذکر شده و برخی نیز مرسوم بودن آن را به بعد از ورود اسلام به منطقه نسبت می دهند.

انتهای پیام/ت

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123 Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
توقیف یک فروند شناور و کشف ۳۰ میلیارد ریال کالای قاچاق در کیش ذلت گاهی از جانب مسئولین به مردم کشور تحمیل می شود/ دولت باید به فکر چرخاندن چرخ های اقتصاد باشد از هنجار شکنی دانشگاه با اجرای موسیقی زنده تا برخورد توهین آمیز با مسئول بسیج علوم پزشکی قاچاق کالا مرکب مرگ جوان سلامگو در محورحسنلنگی-بندرعباس شد رزمایش بیست هزار نفری مدافع حرم در هرمزگان برگزار می شود تکیه بر توان داخلی رمز موفقیت در عرصه دفاع است/ تعهدات بین المللی ابزاری برای حفظ منافع کشورهای زورگوست تردد بیش از ۴۰۰هزار خودور سنگین در محور بندر شهید رجایی به بندرعباس ولایت فقیه استمرار حرکت انبیاست /انتهای لیبرالیسم آزادی اخلاقی و اجتماعی است/ مذاکرات،دستاورد شهدای هسته ای را از چنگمان درآورد سواحل مکران ما را به چهارگوشه جهان وصل می کند/ احداث بزرگترین موج شکن کشور در جاسک توسط ارتش درمان به موقع ایدزعامل مهم کنترل بیماری در جامعه است / وجود ۱۰۰ هزار فرد مبتلا به ویروس ایدز ناشناس در کشور