منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۲۵ خرداد ۱۳۹۴ - ۱۸:۰۰
شناسه خبر: 193878
گروه :خبر
159078

مدرس دانشگاه هرمزگان عدم شناخت صحیح زوجین پیش از ازدواج یکی ازدلایل اصلی وقوع طلاق دانست گفت:اگرجوانان آشنایی کامل ازهمدیگرداشته باشند،زندگی مشترک پایدارتری خواهندداشت .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ،داودبقایی، مدرس دانشگاه هرمزگان در گفتگو با فرهنگ کده گفت:سابقه طلاق به بیست قرن می رسد مذاهب عمده، همانطور که در زمینه ازدواج و روابط زن و مرد رهنمود ها و معیار هایی مقرر کرده اند به امکان قطع این رابطه و نحوه ی آن نیز پرداخته اند.

وی با اشاره به اینکه در چند دهه اخیر طلاق به عنوان یک مسئله جدی اجتماعی مطرح شده است اظهار کرد : این از یک جهت نشان دهنده ی قدمت معضلات مناسبات زن و مرد در قالب خانواده است و از جهت دیگر دلیلی است بر اینکه در گذشته خانواده از استحکام بیشتری برخوردار بوده و طلاق امری ریزی نادر و استثنایی بوده است و شرایط در هم ریزی و انحلال خانواده فقط در عصر حاضر است که حاد شده است.

بقایی افزود:در دیانت مقدس اسلام با توجه به عواقب شرعی که از طلاق ناشی می شود، در عین حال با در نظر گرفتن اینکه طلاق یک ضرورت اجتماعی نیز هست، این راه حل حقوقی را پذیرفته اند منتهی برای اینکه بی جهت و به اصطلاح در غیر محل خود واقع نشود موانع و مشکلاتی در راه تحقیق آن گذاشته اند تا زوجین را از اقدام عجولانه و بی مطالعه در مورد استفاده از طلاق باز دارند.

مدرس دانشگاه هرمزگان ادامه داد:دلایل احتمالی از هم گسیختگی زندگی زناشویی از طریق طلاق، تقریبا بی شمارند زیرا پیوند زناشویی دو شخصیت منحصر به فرد با دو زمینه متفاوت را برای زندگی در زیر یک سقف گردهم می آورد.

وی مهمترین دلیل طلاق چشم داشت های بیش از حد عنوان کرد و گفت : این چشم داشت ها عبارتند از منزلت اجتماعی، رابطه جنسی، اشتهار، سلامت جسمانی، امنیت شغلی و نقشی که یک فرد از همسرش انتظار دارد.
بقایی بابیان اینکه در جوامع امروزی عشق وعلاقه پرشور یکی ازعوامل مهم زندگی زناشویی به شمار می آید تصریح کرد: پیش از ازدواج یک زوج معتقدند تا زمانی که عشق شان به همدیگر فروکش نکند، بر هر مشکلی می توان فائق آمد و آنها به زودی تشخیص می دهند که آتش عشق پیشینشان فروکش کرده و برای حل مسائل شان باید راه های عملی تری را در پیش بگیرند.

مدرس دانشگاه هرمزگان اظهارداشت : پدیده طلاق ازلحاظ جامعه شناسی پدیده تاثیرگذاربرآسیب های اجتماعی بوده وگسیختگی خانواده رادرپی دارد و همواره درجامعه ای که درحال گذاراست بصورت ناهنجاری اجتماعی درکنارپدیده هایی چون اعتیاد،بیکاری دختران فراری ،بزهکاری ، جرم، وجنایت وفقرفریادمی کشدوهمواره قربانیانی بنام فرزند، زن مرد، حتی جامعه رابه همرا دارد.

دکتر بقایی با بیان اینکه زن ومرد بایددرکنارهم باشند و درجبهه مقابل هم مردبایدتکیه گاه مطمئنی برای زن باشداظهارکرد: بنابه گفته ائمه وقتی زن و مردی ازطلاق صحبت می کنندطلاق آنقدرعمل زشت وناپسنداست که عرش به لرزه می افتدباکوچکترین دعوا یا کدورتی فورا کلمه طلاق رابرزبان جاری نکنیم.

مدرس دانشگاه هرمزگان ادغان کرد : اگر دعوا و مشاجره داریم پیش فرزندانمان ازاین کار اجتناب کنیم چون این بگو مگوها درنهایت به زیان کودکانمان خواهدبود و او درآینده فردی خشن وعصبانی بارخواهدآمد.

دکتر بقایی خطاب به والدین بیان کرد : والدین بایداین نکته رابدانندکه پرورش دادن فرزندی سالم ، قوی ، اعتمادبه نفس بالا و موفق درگرومحیطی امن ، آرام ، صمیمی درخانواده است پس آموزش های لازم دراین زمینه ضروری به نظرمی رسد و توجه به بهداشت روح وروان ضروری است.‏

 

انتهای پیام/

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است