منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۵ خرداد ۱۳۹۵ - ۸:۴۴
شناسه خبر: 326003
گروه :خبر
IMG_6887

با حضور هیأت 6 نفره کشور سنگال به سرپرستی سفیر این کشور در بزرگترین بندر بازرگانی ایران، برقراری خط دریایی حمل و نقل کالا به صورت اختصاصی بین بنادر “شهید رجایی” و “داکار” در دستور کار قرار گرفت.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ ابراهیم ایدنی مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان در نشستی مشترک با هیات دیپلماتیک- اقتصادی کشور سنگال در بندر شهید رجایی که با حضور سفیر این کشور در تهران و مدیرکل بندر داکار برگزار شد، گفت: با راه اندازی مسیر دریایی بین بنادر شهید رجایی و داکار، صادرات کالا از ایران به بازار آفریقا تسهیل می شود.

 

وی افزود: بندر داکار نیز می تواند کالاهای منطقه غرب آفریقا را از طریق بندر شهید رجایی در تنگه هرمز به کشورهای آسیای میانه، حوزه خلیج فارس و جنوب شرق آسیا ترانزیت کند.

این مقام مسئول با اشاره به موقعیت استراتژیک دو بندر در منطقه، اضافه کرد: بندر شهید رجایی می تواند در زمینه حفاظت از ساحل، آموزش های دریانوردی و بندرسازی به کشورهای غرب آفریقا انتقال دانش و کمک فنی داشته باشد.

وی به هیات سنگالی پیشنهاد داد: افزایش تجارت دریایی بین دو کشور از طریق وزارت خارجه و سازمان بنادر و دریانوردی با انعقاد یک تفاهم نامه پیگیری شود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی هرمزگان خاطرنشان کرد: تربیت نیروی انسانی متخصص مورد نیاز بنادر این استان در زمینه فعالیت های بندری و هدایت شناورهای اقیانوس پیما هم اکنون از طریق دانشگاه های تخصصی دریایی و آموزش های دریانوردی برای هدایت شناورهای کوچکتر نیز از طریق آموزشگاه های تحت نظارت سازمان بنادر انجام می شود.

ایدنی اضافه کرد: برای همکاری با سرمایه گذاران خارجی، قراردادهای بلند مدت 15 تا 25 ساله در قالبBOT  پیش بینی شده و براساس حجم سرمایه گذاری، تخفیفات و افزایش طول مدت زمان قرارداد مدنظر قرار می گیرد.

به گفته این مقام مسئول، تمامی محوطه ها و اراضی بندر شهید رجایی در اختیار بخش خصوصی قرار دارد و خطوط کشتیرانی متردد از آفریقا به این بندر، طبق نرم استاندارد در بخش نفتی و غیر نفتی خدمات دریافت خواهند کرد.

ایدنی اظهار داشت: در بخش توسعه زیر ساخت ها در بندر شهید رجایی، سازمان بنادر و دریانوردی اقدامات مناسبی انجام داده و در مواردی هم از مشارکت شرکت های خارجی استفاده می کند.

آقای “کونته” مدیرکل بندر داکار نیز در بخش دیگری از این نشست اظهار داشت: پیشرفت بندر شهید رجایی در دوره تحریم ها رو به افزایش رفته و تلاش خواهیم کرد تا از تجارب ایران در این زمینه استفاده کنیم.

وی با اشاره به نزدیکی فرهنگی و دینی دو کشور اعلام کرد، سنگال قصد دارد فعالیت های بندری و حمل بار را در منطقه غرب آفریقا را با محوریت بندر شهید رجایی ایران انجام دهد تا زمینه توسعه بیشتر تجارت دریایی بین دو کشور فراهم شود.

این مقام مسئول مسیر دریایی سنگال به جنوب ایران را نزدیک ترین مسیر دسترسی از غرب آفریقا به ایران  عنوان کرد و گفت: بخش خصوصی ایران می تواند برای فعالیت های بندری در کشور سنگال فعالیت کند.

 مدیرکل بندر داکار هدف از بازدید و سفر این هیات به بزرگترین بندر ایران را آشنایی و گسترش تجارت بین المللی فعالان بخش خصوصی این کشور از ظرفیت پایانه ها و امکانات بندر شهید رجایی دانست.

کونته خاطرنشان کرد: بندر داکار با 600 هکتار وسعت می تواند مقصد کالاهای ایرانی مانند خودرو، فرش و نفت و گاز باشد و سنگال نیز می تواند مواد معدنی خود را برای فرآوری به ایران ارسال کند.

لازم به ذکر است، هیات دیپلماتیک و اقتصادی کشور سنگال پس از این نشست از پایانه ها و اسکله های تخلیه و بارگیری کالای کانتینری، فله و نفتی بندر شهید رجایی و پسکرانه نگهداری کالا در این بندر بازدید کردند.

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی