منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۵ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۵:۳۷
شناسه خبر: 273033
گروه :خبر
139409201532541976690734

به دلیل مضرات بی شمار محصولات محصولات کشاورزی تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی)، رویکرد جهانی حذف این محصولات از سبد غذایی کشورها است، در هیمن رابطه پوتین پیشتر واردات این محصولات به روسیه را منع کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از تسنیم، متأسفانه با وجود رویکرد جهانی برای حذف محصولات کشاورزی تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) از سبد غذایی کشورها به دلیل اثبات شدن آثار غیرقابل جبران آن بر سلامت انسان، و همچنین تأکید مقام معظم رهبری بر «تولید محصولات کشاوری سالم و ارگانیک»، دولت در برنامه ششم توسعه نه تنها هیچ برنامه ای را برای توسعه کشاورزی ارگانیک لحاظ نکرده، بلکه در صفحه 360 از این برنامه با تأکید بر «تولید انبوه و تجاری سازی محصولات تراریخته (دستکاری شده ژنتیکی) با اولویت برنج و پنبه» بر تصویب سیاستهای کلان برای تولید این محصولات پافشاری می کند.

بنا به گفته 16 سال پیش محمدجواد ظریف وزیر خارجه، محصولات تراریخته محصولاتی هستند که به عنوان «سلاح» و «برای عقیم سازی یک نسل از یک کشور» از آنها استفاده می شود. ضمن اینکه (به دلیل یکبار مصرف بودن بذرها و نیاز به سموم خاص و انحصاری غرب)، وابستگی تمام و کمال به غرب را به همراه خواهد داشت و در تضاد با امنیت ملی قرار دارد.

حال این بند از برنامه ششم، فارغ از مضرات بی شمار، و با ترفند «تولیدات دانش بنیان» و ذیل «راهبردها، سیاستها، و اقدامات اساسی بخش علم و فناوری» در مجلس شورای اسلامی در حال تصویب است. این در حالی است که در پی روشن شدن مضرات بی شمار این محصولات «دانش بنیان»! رویکرد تمامی کشورها به این محصولات تغییر کرده، و تولید این محصولات به سرعت در حال محدود شدن است.

یک مثال برای اعمال محدودیتهای شدید و گسترده، در این زمینه کشور روسیه است.بسیاری از صاحبنظران و اندیشمندان، عملکرد دولت ولادیمیر پوتین را در ممنوعیت واردات و کشت محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) می ستایند. روسیه با برنامه ریزی جهت تبدیل شدن به بزرگترین صادرکننده محصولات عاری از دستکاری ژنتیکی (GMO Free) کاملاً در نقطه مقابل ایالات متحده امریکا (به عنوان بزرگترین صادر کننده محصولات دستکاری شده ژنتیکی (GMO)) قرار گرفته است.

بنابر آمارهای رسمی، طی 10 سال اخیر، سهم محصولات دستکاری شده ژنتیکی (تراریخته) در صنایع غذایی روسیه از 12 درصد به 0.01 درصد کاهش یافته است. در حال حاضر تنها 57 محصول غذایی این کشور حاوی موجودات دستکاری شده ژنتیکی (GMO) می باشد.

در اواسط دسامبر گذشته (آذر 94)، ولادیمیر پوتین، طی نطقی در در پارلمان این کشور اعلام کرد، دولت او مصصم است طی برنامه‌ای روسیه را به بزرگترین تولید کننده جهانی محصولات غذایی با کیفیت، سالم و اکولوژیک تبدیل کند. او در بخشی از سخنانش گفت: «واردات محصولات ارگانیک در کشورهای غربی به شدت در حال افزایش است؛ در حالیکه آنها خودشان تولید کننده محصولات دستکاری شده ژنتیکی هستند. این نشانه ای از شکست محصولات دستکاری شده ژنتیکی در جهان است!»

گفتنی است تا 10 سال پیش، افزون بر نیمی از محصولات غذایی روسیه از طریق واردات تأمین می شد، اما در حال حاضر میزان صادرات محصولات غذایی روسیه بیش از میزان واردات این محصولات است. صادرات محصولات غذایی روسیه اکنون بالغ بر 20 میلیارد دلار، و معادل یک چهارم فروش تسلیحات، و یک سوم صادرات گاز طبیعی این کشور است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر