منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۰۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۹
شناسه خبر: 311756
گروه :خبر
L00910895852

کارگران بازوان حرکت هر جامعه‌ای به سوی رشد، تعالی و شکوفایی هستند، زیرا در هر جامعه‌ای که از فرصت اندیشه و بازوی هنرمند کارگران بهتر استفاده شود توسعه و پیشرفت رونقی دو چندان خواهد یافت. پیشرفت و توسعه یک جامعه بدون حضور طبقه ای به نام کارگر محال است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ بی‌شک می ‌توان کارگران را بازوان حرکت هر جامعه‌ای به سوی رشد، تعالی و شکوفایی دانست، زیرا در هر جامعه‌ای که از فرصت اندیشه و بازوی هنرمند کارگران بهتر استفاده شود توسعه و پیشرفت رونقی دو چندان خواهد یافت. تصور پیشرفت و توسعه یک جامعه بدون حضور طبقه ای به نام کارگر محال است. نقش کار و کارگر در جامعه نیز از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 

 

در پی صنعتی شدن جوامع و با توجه به گسترش صنایع و رشد تولید، روابط کارگر و کارفرما توسعه پیدا کرده و تأثیر آن در تعاملات اجتماعی باعث شده تا قانونگذاران، حقوقدانان و اندیشمندان بیش از پیش به این موضوع بپردازند، به طوری که حتی این مسائل در برخی موارد منشاٌ بروز مباحث چالش برانگیز نیز بوده است.

 

 

انسان ها آزاد متولد شده اند  و از لحاظ حق و ارزش، همه با هم  یکسان و مساوی هستند. آزادی فکر، آزادی بیان و آزادی وجدان از حقوق مسلّم هر شخص می باشد  و بدون این که تفاوت نژاد، جنس، رنگ، زبان و دین مطرح باشد هر کس از حقوق و امکانات یکسانی برخوردار است؛ به نحوی که این حقوق، تمام حقوق کوچک و بزرگی را که به دو بعد جداگانۀ روح و بدن انسان تعلق دارد، دربر می گیرد و شامل هر نوع حقی می شود که امروز مطرح است و فردا هم مطرح خواهد شد.

 

 

در شرایط کنونی جامعه که همگان بر احیا و حمایت از واحدهای تولیدی اذعان داشته و در تلاش هستند تا از بار واردات کالا به کشور کاسته شود و بر توان تولید داخلی در تمامی بخش ها اضافه شود. مشروعیّتِ استخدام کارگر در برابر أجرت و یا کارگری کردن، از کتاب، سنّت و اجماع ثابت است.

 

 

کار و کوشش انسانی که وظیفه اش را در برابر خداوند هم انجام داده است، حکم عبادت را دارد، لذا سعی و تلاشِ کارگر، مقدس و ارزشمند است. نباید بر یک کارگر بیش از طاقت و توانش کاری تحمیل شود. اسلامی که انسان ها را فقط از آنچه می توانند مسؤول شناخته و وضعیت و موقعیت هرکس را در نظر گرفته است، این مقرره و پرنسیب را در حق کودکان نیز اولویّت داده و حکم نموده است که کودکان نباید استخدام گردند و به کار گماشته شوند.

 

 

علاوه بر تعطیلات رسمی کشور، روز کارگر (11 اردیبهشت)  نیز باید جزو تعطیلات رسمی کارگران به حساب آید. با توجه به اینکه روز 11 اردیبهشت در تقویم رسمی کشور روز تعطیل رسمی نبوده و کارگران در این روز اشتغال به کار دارند کارفرما باید این روز را با احتساب حقوق تعطیل کاری برای کارگران لحاظ کند.

 

 

تغییر شرایط اقتصادی یا اوضاع مالی کارفرما یا شرایط دیگر هرکدام می‌تواند دلیلی باشد تا کارفرما تصمیم به کاهش هزینه‌ها و تعدیل کارگران بگیرد. در واقع ساده‌ ترین راه حل برای کاهش هزینه‌های تولید، کاهش تعداد کارگران است؛ اخراج کارگران ساده ‌ترین راه پیش روی صاحبان سرمایه و کارگاه است. البته اخراج کارگران همیشه در نتیجه اقدام کارفرمایان نیست و گاهی برخی کارگران هم از کارایی لازم برخوردار نیستند و کارفرما مجبور است برای بهبود امور تصمیم به اخراج کارگر و جذب کارگر توانمند دیگری بگیرد. از نظر قانون کار، اخراج کارگر مستلزم طی مراحل و داشتن دلایل موجه برای این اقدام است.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است