منتشر شده در تاریخ: پنج شنبه ۱۸ تیر ۱۳۹۴ - ۱۹:۳۸
شناسه خبر: 200944
گروه :خبر
13940417000296_PhotoA

ممکن است ایران به اقتضاء شرایط خود و سیاستی که تصمیم به اجرای آن گرفته است، با امریکا و ۱+۵ در موضوع هسته‎ای مذاکره کند اما ایران تغییری در سیاستش در قبال اسرائیل و قضیه فلسطین روی نداده و با جدیت هر چه بیشتر، پیگیر اجرای آن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سایت رجانیوز نوشت: «اسرائیل روزبه‌روز ناامن‌تر خواهد شد؛ چه توافق هسته‌اى بشود، چه نشود؛ این را بدانید امنیّت اسرائیل تأمین نخواهد شد چه توافق هسته‌اى بشود و چه نشود.» این بیان راهبردی  و صریحی بود که رهبری معظم انقلاب اسلامی، سال گذشته در جمع اعضای مجمع عالی بسیج و پس از اظهارات جان کری در حاشیه تمدید توافقنامه ژنو بیان فرمودند.

به گزارش رجانیوز، روز قدس امسال و همزمانی آن با اوج گیری مذاکرات هسته‎ای ایران و 1+5 این مناسبت انقلابی را به یک مناسبت کاملا متفاوت با سال‎های دیگر مبدل کرده است که می توان رمز و راز آن را در همین کلام مهم رهبری معظم انقلاب جسجتو کرد.

این بیان راهبردی از آن جهت اهمیت داشت که امریکا در جریان مذاکرات هسته‎ای تمام تلاش خود را بر این خط تبلیغاتی متمرکز کرده تا همه مسائل مرتبط با امنیت اسرائیل را به موضوع هسته‎ای و پرونده هسته‎ای ایران گره زده و به نوعی حل این پرونده را مساوی با ارتقاء و حل مسئله «امنیت اسرائیل» معرفی کند.

این بیان را جان کری آذرماه گذشته و پس از تمدید مذاکرات در وین گفته بود که «تا یک سال پیش نمی دانستیم به کجا باید پیش برویم اما امروز به توافقی نزدیک شدیم که خلیج فارس و همچنین اسرائیل را امن‌تر می‌کند.»

اما این راهبرد تنها در بیان رهبر معظم انقلاب نقض نشد، بلکه با حمله سال گذشته رعدآسای حزب‎الله لبنان به کاروان نظامی رژیم صهیونیستی در مزارع شبعا موسوم به عملیات «شهدای قنیطره» نیز در عمل مشخص شد که امنیت اسرائیل بیش از پیش تضعیف شده است و این نکته زمانی تایید شد که اسرائیل نیز ترجیح داد به این حمله پاسخی نداده و عملا پرونده درگیری با حزب‎الله را بسته نگه دارد.

به عبارت بهتر، اسرائیل پس از عملیات شهدای قنیطره در مزارع شبعا، از نظر راهبردی قدرت بازدارندگی خود را از دست داده است و عملا به لحاظ نظامی هر لحظه می‎تواند منتظر حمله‎ای رعدآسا باشد، که توان تحمل هزینه‎های پاسخ به آن را ندارد و همه این اتفاقات زمانی روی داده است که ایران و 1+5 طولانی ترین و مهمترین مذاکرات خود در 35 سال گذشته را رقم زده اند.

تحلیل راهبردی و مهمی که سید حسن نصرالله در سخنرانی خود از عملیات شهدای قنیطره  و پس از اجرای موفقیت آمیز آن بیان کرد هم مکمل راهبرد مهمی بود که رهبر انقلاب پیش از این درباره نسبت «امنیت اسرائیل» و «مذاکرات هسته‎ای» به صراحت بیان فرموده بودند.

سید حسن نصرالله در مراسم بزرگداشت شهدای قنیطره درباره این حمله گفت: تأثیر سمفونی پرونده هسته‌ای ایران در لبنان (آنچنان که برخی تحلیل می‌کند) معنا ندارد… برخی گفتند با توجه به مسائل مختلف در منطقه مانند مذاکرات هسته‌ای، «ایران یا سوریه پس از عملیات ترور قنیطره تماس خواهند گرفت و مانع واکنش حزب‌الله خواهند شد، اما من به شما می‌گویم که هیچ یک از دوستان ما راضی نشدند که ما خوار شویم یا خون ما ریخته شود و ما تماشاچی باقی بمانیم. هیچ چیزی در لبنان ارتباطی با پرونده هسته‌ای ایران ندارد نه مسئله انتخاب رئیس جمهور نه پاسخ حزب‌الله.

این جملات در دل خود حاوی پیامی بسیار مهم بود مبنی بر اینکه، گزینه‎های ایران محدود به برنامه هسته‎ای و مذاکرات هسته‎ای نبوده و این مذاکرات تنها تشکیل‎دهنده بخشی از سیاست‎خارجی پیچیده و تو در توی جمهوری اسلامی است.

به عبارت بهتر، سیاست خارجی جمهوری اسلامی مجموعه ای از مولفه‎های راهبردی است که بخشی از آنرا تلاش‎های دیپلماتیک دستگاه سیاست خارجی کشور شکل می‎دهد، اما در کنار آن قدرت نرم جمهوری اسلامی در منطقه و سطح جهان، دارای بردارهای قدرت متعددی است که برآیند آنها سیاست خارجی جمهوری اسلامی را شکل خواهد داد.

نکته قابل توجه درباره بردارهای موثر بر شکل گیری سیاست خارجی جمهوری اسلامی آن است که ممکن است بخشی از این سیاست‎ها به دولت‎های حاکم بر دستگاه اجرایی کشور وابسته باشند، اما قطعا بخش قابل توجهی از این بردارهای قدرت نیز بدون نسبت با دولت‎های مختلف در طول فعالیت هر دولتی، جز اصول کلان سیاست خارجی جمهوری اسلامی است که به صورت ثابت اجرا شده و با قدرت پیگیری شده است.

دقیقا همین موضوع است که روز قدس امسال و پیامی که از آن صادر می شود را بسیار مهم و راهبردی تر از گذشته کرده است. آن پیام مهم می تواند این باشد که ممکن است ایران به اقتضاء شرایط خود و سیاستی که تصمیم به اجرای آن گرفته است، با امریکا و 1+5 در موضوع هسته‎ای مذاکره کند، اما ایران به  عنوان بزرگترین و مهمترین حامی و پیگیر این موضوع، تغییری در سیاستش در قبال اسرائیل و قضیه فلسطین روی نداده و با جدیت هر چه بیشتر، پیگیر اجرای آن است.

شاید همین نقطه و نکته مهم است که تکیه بر «واقع‎بینی» را به یک شرط غیرقابل چشم پوشی برای مذاکره کنندگان طرف مقابل ایران تبدیل کرده است. واقعیت آن است که همه قدرت راهبردی و استراتژیک ایران به پرونده هسته‎ای گره نخورده است و انقلاب اسلامی برای لحظات مختلف خود، گزینه‎های دیگری را هم در اختیار دارد که الزاما ارتباطی با پرونده هسته‎ای نداشته و براحتی قابل استفاده است

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است