منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۱۴ دی ۱۳۹۴ - ۱۱:۳۶
شناسه خبر: 263955
گروه :خبر
IMG_9341

اقتصاد مقاومتی در کشاورزی یعنی استفاده حداکثری از امکانات و ظرفیت‌های داخلی در جهت تأمین اقلام استراتژیک و مورد نیاز کشور تا جایی که وابستگی‌های این بخش پایان پیدا کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ،استان هرمزگان با برخورداری از اقلیم گرم و خشک و نیز زمستانی معتدل استعداد کاشت بسیاری از ارقام کشاورزی را دارد که متولیان باید متناسب با ظرفیت‌های موجود در هرمنطقه استان در تلاشی مستمر این امکانات را در جهت تقویت اقتصاد کشاورزی و به تبع آن اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی به کار گیرند.

سالهاست مشاهده می‌شود که تحولات خوبی در بخش کشاورزی هرمزگان اتفاق افتاده اما این اتفاقات متناسب با ظرفیت‌هایی که در استان وجود دارد نیست.

نگاه به باراندازهای ورودی کالا به کشور و انواع آن ما را به این نکته قابل تأمل سوق می‌دهد که چرا با وجود برخورداری از امکانات خدادادی بیشمار در بخش کشاورزی هنوز باید عدس، لوبیا، نخود  وارد کنیم، مگر نمی‌توان این محصولات را داخل کشور تولید کرد؟

مقام معظم رهبری همواره  بر اقتصاد مقاومتی تأکیدداشته و راه برون رفت از بحران اقتصادی را نگاه به درون می‌دانند اما اراده‌ای جدی در تحقق اقتصاد مقاومتی در هرمزگان احساس نمی‌شود  و تا زمانی که باراندازهای اسکله‌های استان مملو از واردات محصولات استراتژیک کشاورزی باشد امیدی به تحقق آن وجود ندارد.

با وجود تمامی امکانات و ظرفیت‌هایی که در بخش کشاورزی  وجود دارد ورود بخش خصوصی و سرمایه‌گذار می‌تواند به رونق آن کمک کند تا با استفاده از امکانات داخلی به اقتصادی پویا در بخش کشاورزی دست پیدا کنیم.

بخش‌کشاورزی به صنعت  گره خورده لذا توسعه باید در هر دو بخش متوازن صورت بگیرد به عنوان مثال به دلیل اعمال برخی تحریم‌ها و کمبود کود شیمیایی در کشور درصد بالایی از تولید گندم در کشور از بین رفت لذا لزوم ورود صنعت در حمایت از بخش کشاورزی بسیار مهم است.

هرمزگان چندین سال است که به دلیل عدم اصلاح الگوی کشت با معضل انباشت محصولات کشاورزی در زمین‌ها و هدر رفتن آنها مواجه است و در بخش‌هایی که دولت برای جبران خسارت ورود کرده و از کشاورزان خریدهایی صورت گرفته متأسفانه بخشی از سرمایه کشاورز دست دولت مانده و این کشاورزان هستند که برای سال زراعی بعد با مشکلات نقدینگی مواجه و زمین‌های کشاورزی از چرخه تولید خارج می‌شوند.

برنامه‌ریزی و مدیریت در کشاورزی یکی از مهم‌ترین موضوعات تحقق اقتصاد مقاومتی است و چشم‌انداز استان هرمزگان نیز این موضوع را نوید می‌دهد اما تلاش‌ها باید در این بخش مضاعف شود.

 

یکی دیگر از موارد مهم اقتصاد مقاومتی در بخش کشاورزی صرفه‌جویی است که باید به آن توجه شود هرچند با اصلاح قیمت‌ها در این بخش صرفه‌جویی نسبی صورت گرفته اما باید در یک فرایند برنامه‌ریزی شده و فرهنگی این باور را در ذهن مصرف کننده نهادینه کرد که صرفه‌جویی به معنای مصرف نکردن نیست بلکه اصلاح شیوه مصرف و استفاده بهینه از محصولات است؛ مثلا اگر مصرف کننده بداند برای هر کیلو هندوانه چه میزان آب، کود، بذر، سم و… مصرف می‌شود و ارزش ریالی تولید آن هم بر تولیدکننده و هم بر منابع آبی و خاکی کشور متوجه شود در مصرف آن دقت بیشتری می‌کند و با کاهش مصرف کشاورزان نیز می‌توانند کشت کمتری کنند و در ادامه دولت باید برای بخشی از کاهش کشت در هندوانه برنامه‌ای تولیدی را به کشاورزان ارائه کند تا مثلا نیمی از زمین خود را که تا چندی قبل به هندوانه اختصاص می‌داد و امروز در فرایند صرفه‌جویی به آن میزان نیاز ندارد بتواند با کشت دیگر محصولات بهره‌وری مناسبی داشته باشد.

در پایان اگر نگاهی به خروجی برنامه‌های بخش کشاورزی هرمزگان داشته باشیم آنچه در نگاه اول به نظر می‌رسد حرکت لاکپشت‌گونه این بخش در تحقق اقتصاد مقاومتی است که انتظار می‌رود با برنامه‌ریزی و استفاده از ظرفیت‌های موجود در بخش‌های آب، خاک و نیروی انسانی شاهد شکوفایی هرچه بیشتر باشیم.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است