منتشر شده در تاریخ: یکشنبه ۲۹ شهریور ۱۳۹۴ - ۱۷:۲۲
شناسه خبر: 221678
گروه :خبر

رئیس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه آستان قدس رضوی از چاپ فاکسی‌میله اوراق به جا مانده از قرآن بایسنقر از سوی آستان قدس رضوی خبر داد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ محمدرضا فاضل هاشمی، رئیس اداره مخطوطات سازمان کتابخانه‌ها، موزه‌ها و مرکز اسناد آستان قدس رضوی،  با اعلام خبر چاپ بزرگترین قرآن قرن نهم گفت: قرار است از سوی دفتر آفرینش‌های ادبی آستان قدس رضوی قرآن بایسنقری که متعلق به قرن نهم هجری است، در قالب چاپ فاکسی‌میله چاپ شود.
وی به ویژگی‌های این قرآن اشاره کرد و گفت: این قرآن به فرمان بایسنقر میرزا، برادر ابراهیم میرزا فرزند گوهرشاد خاتون به خط محقق کتابت شده و از این رو، اثری دارای ارزش هنری بالا محسوب می‌شود. اندازه اوراق این قرآن در حدود ۱۱۲*۱۷۹ سانتی‌متر است. هر صفحه دارای هفت سطر است که اندازه نوک قلم یک‌سانتی‌متر است. بین سطور، خط افقی کشیده و جدول‌سازی شده و پیرامون آیات را به صورتی ساده اما مستحکم و زیبا، و به دور از برخی پرکاری‌ها و شلوغ کاری‌های غیر ضروری، تزئین کرده‌اند.

به گفته فاضل هاشمی، تعدادی از اوراق این قرآن در کتابخانه آستان قدس رضوی نگهداری می‌شود. کتابخانه آستان قدس بیشترین تعداد اوراق این قرآن را در خود جای داده است.

سرنوشت این قرآن مانند بسیاری از آثار با ارزش هنری، نامشخص و مبهم و از طرفی ناخوشایند است، می‌نویسند: «در امامزاده سلطان ابراهیم پسر حضرت رضا (ع) در قوچان که بنای اولیه آن مربوط به سلطان محمد خوارزمشاه بوده است، بعضی از اوراق قرآن کریم به خط شریف میرزا بایسنقر، دیده شده است.» ظاهراً وقتی که نادرشاه افشار شهر سمرقند را فتح کرد، برخی از مردمان آن نواحی، قرآن بایسنقری را که بر سر قبر امیر تیمور گورکانی بوده برداشته، اوراق آن را متلاشی و پنهان ساخته‌اند.
نادر دستور داد این اوراق را یافته و جمع‌آوری کنند. مقدار زیادی از این اوراق پراکنده و جزوه‌های این مجموعه نایاب، جمع‌آوری می‌شود. این اوراق و جزوه‌ها را که صدمات بسیار نیز دیده بودند، در میان جهاز اشتران و استران به قوچان می‌آورند. باید گفت بخشی از آنچه که جمع‌آوری شده بود، حداقل تا زمان ناصر الدین شاه قاجار در آن شهر و در امامزاده ابراهیم پسر حضرت رضا(ع) بوده است، زیرا محمد تقی خان حکیم مؤلف کتاب جغرافیایی «گنج دانش» که کتاب خود را در دوران پادشاهی ناصرالدین شاه و به سال ۱۳۰۵ ق. در تهران چاپ کرده است، به این اوراق در آن امامزاده اشاره می‌کند.
ناصرالدین شاه در سفری که به خراسان می‌کند دو صفحه از این مجموعه را در موزه آستان قدس رضوی، کتابخانه سلطنتی سابق، کتابخانه ملی، موزه گنجینه دوران اسلامی تهران (ایران باستان سابق)، کتابخانه ملک، و نیز در کتابخانه‌های ترکمنستان، افغانستان و برخی کشورهای اروپایی، می‌توان دید. از این میان، مجموعه اوراقی از این قرآن که در موزه آستان قدس رضوی وجود دارد اگرچه کم‌شمار اما بسیار قابل توجه است.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است