منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۷
شناسه خبر: 200046
گروه :خبر
IMG-20150706-WA0002

عبدالله دامن افشان یکی از اهالی روستای کوخرد بستک گفت : مردم شهرستان بستک بخصوص منطقه کوخرد در گذشته از طریق چاه و گوچی که شامل یک حلقه چاه و دو ستون جهت اهرم و مسیرحرکت گاو که به گوچی معروف بود مزارع و باغات خود را آبیاری می کردند و از این طریق در آبیاری تسریع صورت میگرفت .

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز ، عبدالله دامن افشان یکی از اهالی روستای کوخرد بستک و گوینده رادیو طی مصاحبه ای به خبرنگار جهانگیریه گفت : مردم شهرستان بستک بخصوص منطقه کوخرد در گذشته از طریق چاه و گوچی که شامل یک حلقه چاه و دو ستون جهت اهرم و مسیرحرکت گاو که به گوچی معروف بود مزارع و باغات خود را آبیاری می کردند و از این طریق در آبیاری تسریع صورت میگرفت .

 

وی در ادامه گفت : در جای جای منطقه کوخرد آثار چاه و گوچی به چشم می خورد اما هم اکنون دیگر تنها خرابه هایی از این آثار مهم گذشته بجا ماده است و موتورهای پمپ آب جای آنها را گرفته است .

 

آبیاری به وسیله چاه و گوچی مهمترین روش آبیاری بوده است که هم اکنون به دست فراموشی سپرده شده است اما ساخت نمادین آبیاری قدیم زنده کردن فرهنگ گذشتگانمان است که تلاش و کوشش و همت والای آنان را به اثبات می رساند .
همچنین آبیاری به وسیله آسیاب های آبی و نگهداری آب در برکه ها نیز از روشهایی بوده است که گذشتگان از آن جهت آبیاری باغات و حتی نخلستانهای خود از آن استفاده می نمودند .

 

وی عنوان کرد : جوانان فرهنگ دوست  کوخرد با همکاری دهیاری و شورای محترم اسلامی کوخرد اقدام به زیبا سازی میدان گاو و گوچی در این روستا نموده اند . در این میدان زیبا که نمادی از تاریخ و فرهنگ آبیاری گذشته ی کوخرد در گذشته را به جوانان امروز و آینده گان نشان می دهد ، این میدان نمادین بوسیله یک عدد گاو و دو فردی که کار آبیاری را انجام می دهند و در زبان محلی گاوبزیار می گویند آبیاری سنتی را به نمایش در آورده است .

 

انتهای  پیام /س

 

 

انتهای پیام/س

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
خداشناسی راه دست یابی به کمال والای انسانیت است/صحیفه سجادیه رساله جامع برگرفته از وحی می باشد نیایش های امام سجاد(ع) وجدان انقلابی توده مردم را برانگیخت برگزاری ششمین کنگره بین المللی امام سجاد(ع)هرمزگان همزمان با ۱۲کشور جهان موج بیداری اسلامی در دنیا مرهون آرمان های امام راحل می باشد/انقلاب اسلامی زمینه ساز ظهور حضرت مهدی(عج) است همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند