منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۴ - ۸:۰۵
شناسه خبر: 180802
گروه :خبر
Chahe_Duok.6

چاه دوک نام چاهی است باستانی در بخش جناح شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران.  به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ «چاهِ دُوکْ»، قبل از رسیدن به تنگ خور جناح ، چاهی است بسیار قدیمی، سنگی وکم عمق به نام چاهِ دُوکْ ، آبش شیرین أما کم آب است. فکر کنم […]

چاه دوک نام چاهی است باستانی در بخش جناح شهرستان بستک در غرب استان هرمزگان در جنوب ایران. 

به گزارش سرویس وبگردی شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ «چاهِ دُوکْ»، قبل از رسیدن به تنگ خور جناح ، چاهی است بسیار قدیمی، سنگی وکم عمق به نام چاهِ دُوکْ ، آبش شیرین أما کم آب است. فکر کنم در اصل نام آن «چاهِ دُوهْ» باشد، چون همان‌طور که پیداست چاه در مکانی صاف مستح سخت و کلاً سنگی و در دل سنگ (دُوه) حفاری شده است، چنین ارضیه‌ای به لهجهٔ محلی «دُوه» و توودو(سنگ‌های صاف و مسطح که در گذشته برای ساختن دیوار و پوشاندن سقف خانه و … استفاده می‌شد)  گفته می‌شود.

«چاهِ دُوکْ» این چاه در دوران زرتشتینشین (گبر(این عنوان را پس از ساسانیان قوم غالب داده و همچنان در اذهان و ادبیات مانده‌است. اطلاق این واژه به مسیحیان و ترک‌ها به مفهوم کافر هم دیده شده است. زرتشتیان خود را بهدین یا زرتشتی یا وَهدین نامند. لهجهٔ زرتشتیان را گبری خوانند که پورداوود این لهجه را بجای گبری بهدینی نامیده است))در سنگ حفر شده وتا انتهای چاه تماماً سنگی است. چاه دوک از جمله چاه‌های قدیمی در بخش جناح است که در مسیر راه «خورجناح» قرار دارد. قدمت این چاه به ۲۵۰۰ الی ۳۰۰۰ سال تخمین شده است. در گذشته‌ای نه چندان دور در مواقع کم آبی از آب این چاه برای تأمین آب شرب شهر استفاده می‌شده است. هم اکنون هم از آب این چاه برای سیراب نمودن گله‌های بز و گوسفنند و صحرانشین‌ها (صحرا گردها) استفاده می‌شود. 

«تنگ خور» در ۹ کیلومتری جنوب شهر جناح واقع است و کاروان‌رو است، وسط این تنگ تپه‌ای است بزرگ و کوه مانند اما خاکی که به نام (هُمبُس HOMBOS) که به واسطه خاک سستی که دارد تقریبآ دائم درحال ریزش است، در هنگام ریزش سنگهای کلان با خود به پائین دره سرازیر می‌کند، و چون راه قافله‌ها از ته دره عبور می‌کند چندین بار تلفات مالی و جانی هم داده‌است. تنگ خور تقریباً مانند بادگیری برای شهرجناح است، از ساعت ۱۲ ظهر تا نیمه شب بادی مخصوص می‌وزد. در خرداد ماه تا ۱۵ تیر این باد گرم است که به لهجه محلی به آن «تَش باد» (آتش‌باد) گفته می‌شود. از نیمه تیر تا آخر تابستان بادی خنک می‌وزد.

 single
اخبار مرتبط :
لینک کوتاه:

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر