منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۶:۴۳
شناسه خبر: 310952
گروه :خبر
13941121000524_PhotoA

در حالی که روز گذشته عربستان طرحی را برای کاهش وابستگی این کشور به نفت رونمایی کرد تا با فروش بزرگترین شرکت نفتی این کشور آن را اجرایی کند، بلومبرگ گزارش داد، حتی این طرح هم دردی از مشکلات اقتصادی عربستان را دوا نخواهد کرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، تقریبا بعد از گذشت 8 دهه از فروش نفت در عربستان، دولت این کشور از طرحی برای نجات اقتصاد به گل نشسته‌اش رونمایی کردکه معتقد است درآمد این کشور را افزایش می‌دهد. اما 4 نمودار و آمارهای مندرج حاکی از چالش اقتصادی بیش از اندازه عربستان است.

عربستان به دنبال این است تا هزینه‌های خود را کاهش دهد تا به نوعی بتواند هزینه‌های عمومی را جبران کند؛ همچنین به دنبال آن است تا منابع جایگزینی برای درآمدهای نفتی پیدا کند.

محمدبن سلمان جانشین ولیعهد عربستان می‌گوید: مسئولان این کشور می‌خواهند سالانه 100 میلیارد دلار درآمدها را از محل محصولات غیرنفتی تا سال 2020 افزایش دهند از سوی دیگر کم کردن یارانه‌های سوخت، برق و آب به اعتقاد آنها می‌تواند 30 میلیارد دلار برای کشور درآمد داشته باشد.

همچنین مالیات ارزش افزوده که در این کشور اجرا می‌شود نیز سالانه 10 میلیارد دلار ایجاد درآمد خواهد کرد. با این وجود در حالی که سرمایه‌گذاران از این طرح استقبال می‌کنند بعید است عربستان بتواند از فشارهایی که حین اجرای آن مواجه خواهد شد، اجتناب کند.

اقتصاددانان بلومبرگ پیش‌بینی کرده‌اند رشد اقتصادی عربستان امسال به دلیل کاهش سرمایه‌گذاری‌ها و هزینه‌ها پایین خواهد بود و موتور رشد اقتصادی این کشور افت خواهد کرد و بخش خصوصی متضرر خواهد شد.

بر اساس پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول، آهنگ رشد اقتصاد غیر نفتی این کشور 1.6 درصدی را امسال خواهد داشت در حالی که سال گذشته این رقم 3.6 درصد بود؛ همچنین نمودار آمارهای بلومبرگ که از بررسی اقتصاددانان این کشور استخراج شده نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی عربستان از سال 2012 تاکنون سیر نزولی داشته است. بیشترین GDP عربستان در سال 2012 حدود 5.5 درصد بود که در سال 2016 به 1.6 درصد خواهد رسید.

* چشم‌انداز ضعیف بودجه

بر اساس این گزارش حتی با نفت بشکه‌ای صد دلار تنها مخارج عمومی پر خواهد شد و عربستان معمولا سالانه 25 تا 30 درصد کسری بودجه دارد، بودجه آینده این کشور هم با بحران بیشتری مواجه خواهد شد.

بر اساس آمارهای صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی می‌شود نسبت بدهی این کشور به خروجی اقتصادی تا سال 2017، 25 درصد افزایش یابد و تمام منابع مالی این کشور با افت قیمت نفت طی 5 سال به صفر می‌رسد که وضعیت بدتری را برای این کشور رقم خواهد زد.

بر اساس این گزارش میزان وام‌های عربستان به حدی بالا رفته است که این کشور مجبور به فروش اوراق قرضه است تا به نوعی فشارها بر منابع مالی را کم کند. همچنین موسسه اعتباری فیچ و استاندارد پوز و مودی امسال نرخ اعتباری این کشور را به واحد AA- تقلیل دادند.

در حالی که عربستان به دنبال این است که هزینه‌های خود را کاهش داهد اما بعیداست،‌وابستگی این کشور فروکش پیدا کند، نفت این کشور در سال 2015 بیش از 70 درصد درآمدهای این کشور را به خود اختصاص داده بود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است