منتشر شده در تاریخ: دوشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۵ - ۱۲:۲۳
شناسه خبر: 322332
گروه :خبر
764808
 

مهاراجه ها بالاخره پا پیش گذاشتند

چابهار مرکز ثقل اقتصاد اقیانوس هند می شود

با ورود نخست وزیر هند به ایران گویا قرار است پس از چندین ماه مذاکره بالاخره هندی ها سرمایه گذاری خود در بندر استراتژیک چابهار را قطعی کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا، با توجه به موقعیت خاص و استراتژیک بندر چابهار که ورودی آب‌های منطقه به دریای آزاد به حساب آمده و ایران را به عنوان اولین دارنده بنادر اقتصادی در ورودی خلیج فارس مطرح می‌کند، صحبت از توسعه و سرمایه‌گذاری در این بندر در طول سال‌های گذشته با قدرت بسیار بالایی دنبال شده است.

هرچند فاز نخست توسعه اسکله شهید بهشتی در بندر چابهار از ماه‌ها قبل آغاز شده و به نظر می‌رسد با توجه به پیشرفت قابل توجهی که داشته امکان استفاده از آن در طول ماه‌های آینده فراهم شود، اما همچنان این بندر بسیار مهم نیازمند سرمایه‌گذاری‌های جدید و سرعت‌گرفتن برنامه‌های توسعه‌ای خود است.

البته در طول ماه ها مذاکره بین ایران و هند این کشور بارها زیر فشارها آمریکایی پا پس کشید تا جایی که ایران اعلام کرد شاید به گزینه‌هایی جز هندوستان فکر کند.

علی ای حال به نظر می رسد اخم جمهوری اسلامی ایران کارساز افتاده است که هندی ها اعلام کردند در جریان سفر ناراندا مودی به ایران سند سرمایه گذاری نهایی می شود و این کشور 200 میلیون دلار در بخش های مختلف در چابهار سرمایه گذاری می کند.

ورود هندی به طرح توسعه چابهار برای ایران دو برد مهم اقتصادی به همراه خواهد آورد. یکی این‌که پس از سال‌ها گمانه‌زنی سرانجام اصلی‌ترین گزینه سرمایه‌گذاری در چابهار کار خود را به طور رسمی آغاز خواهد کرد و یکی این‌که رقم سرمایه‌گذاری فعلی 115 میلیون دلار از آنچه پیش از این اعلام شده بود بالاتر رفته است. موضوعی که می‌تواند با پیگیری‌های وزارت راه و شهرسازی بندر چابهار را به هاب دریایی منطقه تبدیل کند.

کارشناسان اقتصادی می گویند: بندر چابهار، نخستین بندر اقیانوسی است که از اهمیت استراتژیک برای هند برخوردار است و این کشور می تواند با استفاده از این بندر و با استفاده از کریدور شمال و جنوب کالاهای خود را به افغانستان، آسیای میانه، عراق، روسیه و حتی اروپا منتقل کند. به گفته مقامات هندی با استفاده از کریدور شمال و جنوب هزینه جابه جایی کالاهای هندی در مقایسه با دیگر مسیرها حدود ۳۰ درصد کاهش می یابد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح پیشگیری از تنبلی چشم در میناب کلید خورد پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است