منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۹ مرداد ۱۳۹۵ - ۱۶:۱۳
شناسه خبر: 343082
گروه :خبر
photo_2016-07-30_14-46-28

امام جماعت مسجد بقیه الله«عج» میناب اظهار کرد: در رأس این پیشوایان ابوحنیفه قرار دارد که دو سال شاگرد امام بود و او این دو سال را پایه علوم و دانش خود معرفی می کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از میناب جنوب، حجت الاسلام علی تجاتی زاده، امام جماعت مسجد بقیه الله«عج» در مراسم شهادت امام جعفر صادق«ع» گفت: یکی از ابعاد شخصیت امام صادق علیه‌السلام، بعد علمی اوست، علما و دانشمندان در این زمینه مطالب فراوانی گفته‌اند و در برابر عظمت علمى آن حضرت سر تعظیم فرود آورد‌ه‌اند و برترى علمى ایشان را ‏ستوده‌اند.

امام جماعت مسجد بقیه الله«عج» افزود: پیشواى مشهور فرقه حنفى«ابوحنیفه» مى‌‏گوید: من دانشمندتر از جعفر بن محمد ندیده‌‏ام.

نجاتی زاده عنوان کرد: «مالک‌ بن انس» امام فرقه مالکى بر این عقیده بود که در علم،  عبادت و پرهیزکارى، برتر از جعفر بن محمد هیچ چشمى ندیده و هیچ گوشى نشنیده و به قلب هیچ بشرى خطور نکرده است.

وی تشریح کرد: امام جعفر صادق«ع» افزون بر چهارهزار شاگرد را در علوم مختلف تربیت کرده بود؛ لذا گاهی، دانشمندانی که برای بحث و مناظره به خدمت امام می رسیدند، امام آنها را راهنمایی می کرد تا با یکی از شاگردان ایشان که در آن رشته تخصص داشتند، مناظره کنند.

امام جماعت مسجد بقیه الله«عج» ضمن برشمردن برخی ویژگی های زندگی امام صادق«ع»، مهم‌ترین وجه زندگی ایشان را جهاد علمی‌ و تربیت عالمان دینی دانست و اظهار کرد:  گاهی وقت‌ها یک عالم دینی خدمتی علمی را به جامعه ارائه می‌دهد و گاهی اوقات هم کسی هست که علمائی را تربیت می‌کند که آن چیزی که از امام صادق«ع»در بحث جهاد علمی‌شان وجود دارد شامل دو مسئله یعنی تربیت عالمان دینی و دیگری احیاء استدلالی شریعت اسلام بود.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: ایشان علمای بزرگی را پرورش دادند و حتی کسانی  از اهل سنت مثل ابوحنیفه نیز تحت تربیت ایشان به درجاتی رسیدند؛ و درباره وجه دوم جهاد علمی امام جعفر صادق علیه‌السلام همین بس که مکتب و مذهب ما جعفری است.

نجاتی زاده، حضرت صادق«ع» را به‌اصطلاح احیاگر شریعت اسلام خواند و توضیح داد: حتی اهل سنت هم وامدار درس‌های امام جعفر صادق علیه‌السلام هستند. این تربیت شاگرد توسط امام صادق علیه‌السلام، به قدری گستره‌اش وسیع بود که حتی الآن هم می‌بینیم علمای ما، فقها و مجتهدین و حتی مراجع درس آموز جعفر بن محمد علیه‌السلام هستند.

وی عنوان کرد: عصر امام صادق«ع» در قرن دوم، عصر شکوفایی دانش، فقه، کلام، مناظره، حدیث و روایت و در آن سوی، عصر بدعت ها، گمراهی ها و گسترش مذهب های مختلف بود.

امام جماعت مسجد بقیه الله«عج» با اشاره به این مطلب که  سبک زندگی امام صادق«ع» یعنی سبک زندگی اسلامی و این برای کسی که می‌خواهد زندگی اسلامی داشته باشد یک الگو است، خاطر نشان کرد:  همه انسان‌ها برای رسیدن به هدف، روشی را انتخاب می‌کنند که باعث عزت، سعادت و سربلندی‌شان شود، اما تفاوت سبک‌های زندگی که در طول تاریخ نیز دیده‌ایم نشان از تفاوت تفکرات است و بستگی به این دارد که جهان‌بینی و تفکر هرکسی درباره سعادت چه چیزی باشد.

 

انتهای پیام/ت

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان برجام چراغ سبزی به دشمنان نظام بود/ تکرار تجربه تلخ برجام بی بصیرتی است خواب آلودگی رانندگان مهمترین عامل تصادف در محور حاجی اباد- بندرعباس است توافق FATF پیش زمینه براندازی نهادهای انقلابی است/آمریکا با تعهدات ساختگی به دنبال تامین منافع می باشد/اقتدار نظامی مهم‌ترین عامل بازدارنده تعرض دشمنان است پیکر سید جلیل القدر، روحانی برجسته حاجی آباد تشییع شد رکورد جدید بارگیری در راه آهن هرمزگان به ثبت رسید اشتغال زایی ۱۲ نفری باپرورش دام سنگین دربندرعباس/ نوآوری درتولید موفقیت بهمراه دارد گرمای هوا سرشماری بندرعباس را متمایز کرده است/ ۱۸۲مامور سرشماری، شهر بندرعباس را پوشش می دهند آلوئه ورا ثروتی پنهان درسواحل هرمزگان/ کشت صبر زرد الگویی مناسب برای اشتغال زایی کم آبی و خشکسالی تراژدی همیشگی در بشاگرد / ۶۶ روستای بشاگردفاقد شبکه آب رسانی