منتشر شده در تاریخ: سه شنبه ۲۰ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۶:۰۹
شناسه خبر: 279606
گروه :خبر
13911111000286_PhotoA

رئیس اتحادیه محصولات کشاورزی با اشاره به واردات نارنگی قاچاق گفت: پیشنهاد می‌شود دولت شرایطی فراهم کند که صادرکنندگان به ازای صادرات سیب و کیوی محصولات مورد نیاز مانند نارنگی را به کشور وارد کنند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، سید رضا نورانی رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران از  قاچاق نارنگی انتقاد کرد و گفت: نارنگی قاچاق در بازار زیاد شده است، به طوری که در محافل دولتی پذیرایی از میهمانان با این میوه قاچاق و وارداتی صورت می‌گیرد.

وی با انتقاد از واردات قاچاق میوه و نارنگی گفت: فصل برداشت نارنگی شمال به پایان رسیده و نارنگی مناطق جنوب هم محدود است و همین موضوع شرایط را برای واردات قاچاق این میوه فراهم کرده است.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: با این شرایط باید به فکر راه‌حلی بود، تا جلوی واردات قاچاق این میوه گرفته شود.

نورانی با اشاره به مازاد سیب و کیوی در سردخانه‌ها به علت کند شدن صادرات این محصولات، افزود: بنابراین بهتر است به جای ممنوعیت واردات نارنگی؛ دولت شرایطی را فراهم کند تا ضمن صادرات سیب و کیوی، نارنگی یا محصولات مورد نیاز وارداتی از طریق قانونی به کشور وارد شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی تصریح کرد: با این اقدام هم جلوی خروج ارز از کشور گرفته می شود و علاوه بر این در کنار رونق صادرات جلوی واردات قاچاق میوه هم گرفته می‌شود.

نورانی با اشاره به اینکه با واردات قاچاق امکان ورود آفت و آلودگی به داخل کشور و صدمه به باغات وجود دارد، بیان داشت: امکان صادرات سیب و کیوی به همسایه‌های شرقی کشورمان وجود دارد و اگر چنین شرایطی برای واردات مجاز نارنگی فراهم شود، قطعا بخش زیادی از سیب‌های موجود در سردخانه‌ها صادر می‌شود.

رئیس اتحادیه ملی محصولات کشاورزی ایران گفت: همچنین در صورت صدور مجوز واردات نارنگی به ازای صادرات سیب یا کیوی برای دولت درآمد ایجاد می‌شود، چرا که به ازای هر کیلو واردات مبلغی به عنوان عوارض از واردکنندگان دریافت می‌شود.

وی افزود: در حال حاضر به دلیلی برخی مشکلات سیاسی در منطقه صادرات سیب و کیوی به برخی کشورهای عربی کند شده است.

این گزارش می‌‌افزاید: محمدعلی طهماسبی معاون وزیر جهاد کشاورزی، تولید سیب را در کشور امسال بسیار خوب و حدود 3.5 میلیون تن عنوان کرد.

به گفته وی میزان مصرف سیب درختی در کشور بیش از 2.9 میلیون تن در سال نیست که  بیش از 600 هزار تن از این محصول با توجه به میزان مصرف، امکان جذب در بازار داخل را ندارد.

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
آغاز رزمایش پدافند غیرعامل در شرق هرمزگان برگزاری رزمایش پدافند غیر عامل در میناب/ تصاویر برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است