منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۱:۳۲
شناسه خبر: 302972
گروه :خبر
1434257105995958

روحانی در بازار گرم انتخابات ریاست‎جمهوری حرف‎‎هایی زد و وعده هایی داد که بسیاری معتقد بودند این وعده‎‎های بزرگ تقریبا ناممکن بعدها به پاشنه آشیل دولتی تبدیل خواهد شد و اما با گذشته بیش از 2 سال از حیات دولت هنوز قسمت های مهمی از این وعده ها عملی نشده است و این ها فقط شعار‎های تبلیغاتی پوچ دکتر روحانی در انتخابات بود.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ روحانی در شلوغی بازار گرم انتخابات ریاست‎جمهوری حرف‎‎هایی زد که بسیاری از کارشناسان در همان ایام معتقد بودند این وعده‎‎های بزرگ و تقریبا ناممکن، بعد‎ها به پاشنه آشیل دولتی تبدیل خواهند شد که روحانی آن را دولت راستگویان نامیده است.

 

“اقتصاد را 100 روزه احیا می کنم”  این جمله معروف تبلیغات انتخاباتی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری سال 92 بود؛ وعده تحول 100 روزه اقتصاد، وعده ای که پس از پیروزی در انتخابات نیز تکرار شد و اولین جمله حسن روحانی در اولین نشست خبری پس از انتخابات ریاست جمهوری و حتی قبل از برگزیده شدن در انتخابات بود. اما با گذشته بیش از 2 سال از حیات دولت هنوز قسمت های مهمی از این وعده ها عملی نشده است.

 

واقعیت این است که پیروزی آقای روحانی در انتخابات ریاست جمهوری نیز مرهون و مدیون همین وعده احیای سریع اقتصاد و خروج از رکود و همچنین حل و فصل مشکلات معیشتی بود. حل پرونده هسته ای نیز مستقیما مرتبط با بهبود اقتصادی مردم بود.

 

شاید اولین ناقض ادعای رئیس ‎جمهور مبنی بر راستگو بودن دولت یازدهم را بتوان در همین یک وعده عمل نشدنی جست وجو کرد. وقتی که وی با صراحت از «برنامه 100 روزه‎اش برای حل مشکلات اقتصادی مردم”  سخن گفته بود؛ وعده‎ای که بعد‎ها آن را «یک فرصت 100 روزه برای بررسی وضعیت کشور تعبیر کرد.

 

  • از مهم ‎ترین شعار‎های انتخاباتی آقای روحانی، «فضای آزاد رسانه‎ای و مطبوعاتی» بود. میخواهم به ملت بزرگ ایران بگویم که بنده شیوه تخریب را نمی پسندم و حاضر نیستم رقیبم را تخریب کنم. به این معنا که هرکس در هر جایگاهی فرصت انتقاد دولت را خواهد داشت و دولت تدبیر و امید از این انتقاد‎ها استقبال خواهد کرد.

 

  • سبد کالا که به عنوان طرح حمایتی از اقشار کم درآمد جامعه توسط دولت یازدهم ارائه شد قرار بود که هر 2 ماه یک بار بر سر سفره خانواده های بی بضاعت آورده شود اما اکنون با گذشت 1 سال و نیم، فقط یک بار شاهد آن بودیم.

 

  • این روزها یارانه به یکی از لغات پر کاربرد محاورات مردم تبدیل شده و در طول روز بارها این کلمه را می شنویم و درباره ی آن  گفت وگو می کنیم چرا که مردم شاهد رویکردی جدید از سوی دولت تدبیر و امید در بحث هدفمندی یارانه ها هستند.

 

  • ما برای اشتغال یک برنامه جدی خواهیم داشت و من جدی ترین برنامه اقتصادی ام در ماه های اول حل معضل اشتغال است و مخصوصا برای آن هایی که تحصیل کرده دانشگاه ها هستند.

 

  • تاکید بر همکاری مردم در امر پاکسازی خیابان ها از وجود معتادان.

 

  • حسن روحانی در سه مقطع زمانی «مبارزات انتخاباتی ریاست جمهوری»، «کنفرانس مطبوعاتی رئیس جمهور منتخب» و «اولین کنفرانس مطبوعاتی به عنوان رئیس دولت یازدهم» به کارگران وعده داده بود برخلاف دولت‌های محمود احمدی‌نژاد، در دولت او دستمزد آنان متناسب با نرخ تورم افزایش یابد.

 

  • مشکل بیکاری سبب شده است از هر 5 ازدواج یکی به طلاق منجر شود و با رونق اقتصادی و ریشه‌کن کردن بیکاری جلوگیری از این کار امکان‌پذیر است. روحانی وعده های زیادی را در آن سال داد اما اکنون نزدیک به دو سال از انتخابات و وعده های تحقق نیافته می گذرد و مشکل بیکاری که حل نشده هیچ، آمار ازدواج و تعداد افراد مجرد همچنان رو به افزایش است.

 

یکی از ابهام برانگیزترین مباحث مطرح شده درباره آمارهای اشتغال‌زایی و بیکاری، ارتباط بین کاهش نرخ مشارکت اقتصادی و از سویی بهبود وضعیت بیکاری است. برخی مقامات دولت تدبیر و امید بر نامطلوب بودن وضعیت نرخ مشارکت اقتصادی در دولت سابق و در نتیجه عدم تحقق اشتغال زایی میلیونی تاکید داشتند و حال می گویند ارتباط موثری بین کاهش نرخ مشارکت و نرخ بیکاری در کوتاه مدت وجود ندارد.

 
رئیس جمهوری یکی از مهم ترین وعده ها و رویکردهای خود را در بحث داخلی اشتغال‌زایی و مبارزه با بیکاری عنوان کرده بود. وی همچنین مقابله با بیکاری را یکی از چالش برانگیزترین و جدی ترین موضوعات پیش روی دولت تدبیر و امید دانسته بود.

 
“دولت تدبیر، دولتی سازش ناپذیر و تسلیم دشمنان نخواهد شد. با این وجود، ماجراجویی هم در سیاست‎ها نخواهیم داشت.” اما آنچه که در سیاست خارجی قابل توجه به ‎نظر می رسید، توافق پرانتقاد ژنو و کوتاهی در برابر گستاخی‎های مقامات آمریکایی بود که با توهین و تحریم‎‎های پیاپی مذاکرات را در پیش می‎گرفتند.

 

احیای اخلاق در جامعه،  دولت تدبیر، از تهمت و تخریب پرهیز خواهد کرد.  من دوست ندارم در سفر‎های استانی نامه‎هایی دریافت کنم که درخواست پول کنند. من دوست دارم در نامه‎ها نقد عملکرد من باشد. باور کنیم که اگر به حرف مردم گوش دهیم کشور بهتر اداره میشود. این‎ها از دیگر شعار‎های تبلیغاتی دکتر روحانی در انتخابات بود.

 

احیای اخلاق در جامعه با توهین‎‎هایی از قبیل بی‎سواد خواندن منتقدین  ـ به جهنم راندن ترسوها ‎ـ‎ تهمت و دروغ و افترا زدن به دولت قبل و دیگر برخورد‎های ناشایست ایشان در جامعه احیا نخواهد شد.

 

 

“اساس کشور باید براساس قانون و ادامه آن دارای شفافیت باشد.” اما ما شاهد نقض مکرر قوانین؛ از جمله قانون هدفمندی یارانه‎ها و برداشت غیرقانونی از صندوق توسعه ملی هستیم.
 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است