منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۴ - ۱۵:۵۴
شناسه خبر: 292183
گروه :خبر
13940719000074_PhotoA

اندیشکده مطالعات صلح و جنگ نوشت: ایران با آزمایش موشک‌های بالستیک نشان می‌دهد در حالی‌ که با توافق هسته‌ای امیال هسته‌ای‌اش خنثی شده، اما این امر به معنای تحقیر نقش این کشور از بعد منطقه‌ای نیست.

 به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از فارس، اندیشکده «مطالعات صلح و جنگ» در گزارشی «پیرامون آزمایش‌های موشکی بالستیک ایران» در چند ماه گذشته و اشاره به انگیزش‌های ایران در این مسیر نوشت: ایران انگیزش‌های سیاسی منطقه‌ای و جهانی برای آزمایش موشک‌های بالستیک خود دارد. ایران با این کار نشان می‌دهد در حالی‌که با توافق هسته‌ای امیال هسته‌ایش خنثی شده، اما این امر به معنی تحقیر شدن نقش این کشور از بعد منطقه‌ای نیست.

بر این اساس، ریاض و تل‌آویو، متحدان آمریکا که آن‌ها نیز دارای موشک‌های بالستیک هستند، هشدار داده بودند که اگر توافق هسته‌ای انجام شود، تهران به عرض اندام موشکی در منطقه ادامه خواهد داد. البته توافق نشان داد که آمریکا و متحدانش بیشتر نگران موضوع هسته‌ای تا برنامه موشکی یا مداخله ایران در برخی فعالیت‌های تروریستی (ادعای نویسنده) بودند.

از دیدگاه نویسنده، آمریکا در جستجوی کشوری مستحکم چون ایران برای حفظ منطقه به طوری که خارج از کنترل نشود، بوده و این کشور در برهه‌ای بر ایران و عربستان سعودی به عنوان ستون‌های سیاسی در آسیای غربی تکیه کرد و ممکن است این بار نیز این کشور بخواهد گردشی به ادوار داشته باشد و البته ایران نیز توانایی اجرای این نقش را دارد.

این اندیشکده هندی با اشاره به ابعاد داخلی این مسئله برای ایران نوشت: اصولگرایان ایران هنوز نقش برجسته‌ای دارند و در تقابل با میانه‌روها به رهبری «حسن روحانی» رئیس جمهور  و «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه هستند و برخی اصولگرایان ایران معتقدند برجام در آینده منجر به روابط بین ایران و آمریکا  می‌شود، همچنین با توجه به انتخابات ( اسفند ماه 94) و موضوع سیاست خارجی ایران در برنامه‌های کاری دولت، این آزمایش موشکی پیامی به اصولگرایان مبنی بر این بود که توافق هسته‌ای به معنای بهبود روابط با غرب یا این‌که ایران در مسیر کشور دست نشانده غرب شود، نیست.

اندیشکده مطالعات صلح و جنگ در ادامه این گزارش با اشاره به نگاه فراتر ایران در انجام آزمایش‌های موشکی نوشت: این آزمایش موشکی برای دو طرف (ایران و آمریکا) کاربرد سیاسی داشته و دارد. ایران از این آزمایش‌‌ها برای تاکید بر قدرت نمایی منطقه‌ای و ساکت کردن مخالفان داخلی توافق هسته‌ای استفاده کرده است. واکنش آمریکا نیز به این آزمایش‌های موشکی سعی در اعمال تحریم‌هایی است که  آزار دهنده نیستند. هرچند که این دو کشور نگرانی دیگری نیز دارند. اگر اعضای کنگره آمریکا موضع به شدت مخالفی را علیه آزمایش موشکی ایران اتخاذ کنند، این امر می‌تواند اثرات جانبی بر توافق هسته‌ای و جلب نظر ایران برای همکاری در دیگر امور منطقه گذارد.

 در خاتمه این مطلب نویسنده  مدعی شده است: با توجه به سال 2016 به عنوان سال انتخابات برای ایران و آمریکا، می‌توان موضع‌گیری مشخص ناشی از نمایش قدرت را انتظار داشت و آزمایش‌های موشکی بالستیک ایران ترفند سیاسی دیگری از این نوع است که می‌تواند کاربردهای مختلفی داشته باشد.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است