منتشر شده در تاریخ: شنبه ۲۱ فروردین ۱۳۹۵ - ۱۲:۴۲
شناسه خبر: 303004
گروه :خبر
اقتصاد-مقاومتی

مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) راه برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی را “استحکام ساخت درونی”،”نگاه به درون و پیشرفت درون زا”و در یک کلمه”اقتصاد مقاومتی”دانستند در حالی که پیاده سازی اقتصاد مقاومتی باشند با مبانی اقتصاد لیبرال این کار عملا غیر ممکن است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز؛ به نقل از هرمزپرس؛ دولت یازدهم و ۵ بعلاوه۱سال گذشته طی یک برنامه جامع اقدام مشترک(joint comprehensive plan of action)در موضوع هسته ای به توافق رسیدند. توافقی که حدود سه ماه نیز از اجرای آن می گذرد و اما در حالیکه قبل از توافق مقامات دولت از جمله ریاست محترم جمهور راه حل تمامی مشکلات کشور از جمله بیکاری، تورم، محیط زیست و حتی آب خوردن مردم را در گروه رسیدن به توافق مذکور می دانستند؛ با همین پیش فرض ذهنی به جای “خدا”چشم امید به”کدخدا”داشتند، به قلب راکتور اراک سیمان ریختند، سانتریفیوژهای نطنز را از۱۹۰۰۰به حدود۵۰۰۰نسل اولی(ir1)تقلیل دادند و تنها۱۰۴۴سانتریفیوژ در فردو باقی ماند تا خالی بچرخد.

 

ذخایر اورانیوم از۸۰۰۰کیلو گرم به۳۰۰کیلوگرم کاهش یافت، حق ساخت و استفاده از نسل های بالاتر سانتریفیوژ تا سال ها از ما گرفته شد، بی سابقه ترین نظارت ها پذیرفته شد و تا جایی که رهبر انقلاب از بعد ناگفته ای از توافق اخیر رونمایی کردند و فرمودند:”اقای وزیر خارجه به من گفت ما برخی از خطوط قرمز را نتوانستیم حفظ کنیم.

 

در قبال همه ی این هزینه ها که نقدا پرداخت شد و در عمل صورت گرفت طرف مقابل تنها “بخشی از تحریم های مرتبط با هسته ای”را در روی کاغذ به حالت”تعلیق”در آورد یا”متوقف”کرد؛ اما در عمل به فرموده رهبر انقلاب از راه های دیگر به گونه ای عمل کرد که اثر این اندک تعهد نیز ملموس نشود و راه به جایی نبرد.

 

در همان روزها که تب مذکرات گرم بود ایشان بدبینی خود را نسبت به مذاکره با امریکا ابراز داشتند و راه برون رفت کشور از مشکلات اقتصادی را “استحکام ساخت درونی”،”نگاه به درون و پیشرفت درون زا”و در یک کلمه”اقتصاد مقاومتی”دانستند.

 

حالا که چند ماهی از زمان اجرای توافق می گذرد واقعیات بیش از گذشته بر همگان روشن گشته و پیش بینی های رهبر انقلاب این ابر استراتژیست عصر معاصر بیش از پیش نمایان گشته است.

 

همان کسانی که قبل از توافق با انحراف افکار عمومی و ادرس غلط دادن به مردم رسیدن به توافق را تنها راه حل مشکلات می دانستند چند صباحی بعد از توافق با چرخشی آشکار جملاتی ازین قبیل عنوان می دارند:برجام نمی تواند معجزه کند(دکتر عراقچی)…و با تکرار خواسته دشمن در داخل و تکمیل پازل دشمن حرف از برجام۲و۳و…به میان می آورند(دکتر روحانی).حال آنکه تاکنون در باب بی نتیجه بودن برجام هسته ای و “خسارت محض”بودن آن به افکار عمومی پاسخگو نبوده اند.

 

تردیدی نیست که هسته ای ، حقوق بشر ، موشک های بالستیک و حمایت ایران از محور مقاومت مولفه های تقابل گفتمان انقلاب اسلامی با شیطان بزرگ است و شیطان قصد دارد از یک سو با تغییر محاسبات مردم و مسئولان نظام و ازسوی دیگر با از بین بردن نقاط قوت نظام اسلامی، انقلاب اسلامی را استحاله کرده و به اضمحلال و نابودی بکشاند.

 

سال هاست که منفذ ورود خود برای فشار بر ایران را حوزه اقتصادی انتخاب کرده است. به همین دلیل هم طی سال های اخیر شعارهای سال رنگ و بوی اقتصادی به خود گرفته و چون از سوی مسئولان جدی گرفته نشده است،در سال جاری قید اقدام و عمل نیز به خود گرفته است.

 

اما نکته حائز اهمیت اینجاست اگر فرض کنیم دولتمردان متعهد به پیاده سازی اقتصاد مقاومتی باشند با مبانی اقتصاد لیبرال این کار عملا غیر ممکن است.در واقع نمی توان باور کرد یک رئیس جمهور نویسنده کتاب با تکیه بر مفاهیم نئوکینزی و اقتصاد ربوی، با چنین خط مشی ای قادر به اجرای اقتصاد مقاومتی در اقدام و عمل باشد.به همین دلیل دولتمردان قبل از تجدید نظر در چگونگی اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی باید در چگونگی نگریستن به حوزه اقتصاد تجدید نظر کنند.

 

انتهای پیام/ی

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
تفاوت این دنیا با دنیای آخرت نباید ما را دچار اشتباه محاسباتی کند نبود اینترنت ۳G معادله ای چندمجهولی در بشاگرد /بی توجهی مسئولان همچنان ادامه دارد شهرستان بشاگرد بالاترین نرخ بیکاری در کشور/ضعف مدیریت اجرایی شهرستان بروز آفت بیکاری جوانان ایرانی با سلاح علم استکبار را خلع سلاح کنند/رشادت های مدافعان حرم تکلیف دینی است هلال احمر شهرستان بستک فاقد کمترین امکانات رهاسازی مصدوم است /احداث پایگاه امداد جاده ای ضروری است اعزام دانش آموزان بستکی به اردوی راهیان نور جنوب کشور ایران در جایگاه نهم علمی صنایع دریایی جهان قرار دارد/ از ظرفیت های علمی استفاده مناسب نشده است برخورد تریلی با پژو در حاجی اباد ۲ کشته برجای گذاشت مسکن مهر چالشی پیش روی قطب اقتصادکشور/ کام تلخ مهرنشینان بندرعباسی ازتدبیردستگاهها توسعه صنعت گردشگری دریایی نیازمند توجیه اقتصادی/ بی ثباتی درمدیریت مهمترین مشکل صنعت گردشگری دریایی است