منتشر شده در تاریخ: چهارشنبه ۰۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۲۰:۲۴
شناسه خبر: 273813
گروه :خبر
image306753

وزیر اسبق نفت گفت: یک میلیارد و 700 میلیون تومان که به کشور بازگردد مربوط به دولت نبوده و هزیه آن به حساب تشکیلاتی خواهد رفت که در آن زمان این مبلغ را به حساب آمریکا واریز کرده است؛ مثلا ممکن است پول ها بعد از خروج از بانک مرکزی به حساب تشکیلات نظامی رفته باشد.

 

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛ محمد غرضی، وزیر اسبق نفت و کارشناس مسائل اقتصادی در خصوص پول های بلوکه شده ایران که قرار است آزاد شود اظهار داشت: بعد از تسخیر لانه جاسوسی آمریکا در ایران، مبلغی از ایران که برای خرید تجهیزات جنگی به آمریکا داده بود، توسط آنها مسدود و بلوکه شد.

وی افزود: در طول مذاکرات بعد از بیش از 30 سال از مسدود شدن این پول، طبق گفته مسئولین این پول از سوی آمریکا پس داده شده است؛ هرچند رقم این پول ها مشخص نشده است اما اوباما و جان کری ادعا کردند که این مبالغ را پس داده اند.

وزیر اسبق نفت تصریح کرد: این رقم یک میلیارد و 700 میلیون دلار بوده است که با گذشت زمان مبالغی به آن اضافه شده است؛ این مبلغ مربوط به خرید تجهیزات نظامی بوده و آزاد شده است اما حدود 10 الی 11 میلیارد دلار دیگر هم پول در حساب های آمریکا وجود دارد که آن هم بلوکه شده است که هنوز آزاد نشده و برای دریافت آن نیز در حال مذاکره هستند.

این کارشناس مسائل اقتصادی خاطر نشان کرد: این مبلغ بابت ما به تفاوت پول های ایران در بانک‌های آمریکاست و با حساب و کتاب های مختلف این مبلغ بیرون آمده است که به عنوان سود این مبلغ که 36 سال در بانک های امریکا بوده است حساب می‌شود.

غرضی یادآور شد: یک میلیارد و 700 میلیون تومان که به کشور بازگردد مربوط به دولت نبوده و هزیه آن به حساب تشکیلاتی خواهد رفت که در آن زمان این مبلغ را به حساب آمریکا واریز کرده است؛ مثلا ممکن است پول ها بعد از خروج از بانک مرکزی به حساب تشکیلات نظامی رفته باشد.

وی بیان داشت: این پول مستقیما به دست دولت نمی رسد ولی در کل با توجه به اینکه وارد یک بخش می شود، از هزینه های دولت در این راستا می کاهد؛ این هزینه ها به شکلی غیر مستقیم وارد بدنه دولت می شوند.

وزیر اسبق نفت افزود: کشورهای دیگری نیز وجود دارد که بایستی مقادیری به ایران بازگردانند که بازگشت این مقادیر تابع قانون های سازمان ملل بوده و به تدریج بایستی به کشور باز گردد؛ این مبلغ بابت نفت هایی است که فروختیم و در دوران تحریم امکان بازگشت آنها وحود نداشته است.

غرضی با بیان اینکه هرکشوری که نفت را خریداری کرده و پول آن را بلوکه کرده است این پول در حساب آن بانک ها و دولت ها مانده است که قرار شده است آنها را هم آزاد کنند یادآور شد: این پول ها مربوط به شرکت ملی نفت بوده است که رابطه میان شرکت نفت و دولت هم مشخص بوده و بر اساس آن این پول وارد کشور می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در زمان تحریم امکان داشت این کشورها به دنبال تحویل مواد دیگر به ایران باشند، با برداشته شدن تحریم ها دیگر این کشورها نمی‌توانند به جای پول بلوکه شده ایران، اجناسی مانند برنج یا دیگر کالاها را تحویل بدهند.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر