منتشر شده در تاریخ: شنبه ۰۴ اردیبهشت ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۳
شناسه خبر: 309597
گروه :خبر
hormoz
 

مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی از بی‌اثر بودن برجام در ۱۰۰ روز اخیر پرده برداشت

پولِ نفت بعد از برجام وارد کشور نمی‌شود

مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی گفته که درحال حاضر بانک مرکزی دریافت کننده کل وجوه حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی کشور بوده که این وجوه پس از دریافت، به خزانه دولت واریز می‌شوند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز و به نقل از راه دانا؛  مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی اعلام کرد که وجوه حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی صادراتی در حساب‌ها جا به جا شده و برای پرداخت اعتبارات اسنادی به نفع وارد کننده و فعالان اقتصادی ایران مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمی پیشتر، شرکت ملی نفت ایران اعلام داشت که تولید نفت خام ایران تا دو ماه دیگر به سطح بیش از تحریم‌ها افزایش خواهد یافت و ادامه داده که شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب تا پایان خردادماه سالجاری به تولید 3 میلیون بشکه در روز خواهد رسید.

تولید نفت خام ایران پیش از تشدید تحریم های بین المللی بیش از 4 میلیون بشکه در روز بوده که در دوران تحریم‌ها این رقم به عدد 2 میلیون و 850 هزار بشکه در روز کاهش یافت. از قرار معلوم ایران به دلیل اعمال تحریم‌های بین المللی ناچار بوده که روزانه یک میلیون بشکه نفت خام و میعانات گازی صادر کند.

اکنون و پس از اجرایی شدن برجام و آزاد شدن صادرات نفت خام، اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه پس از برجام صادرات نفت خام کشور 70 درصد افزایش یافته، گفته است که در اسفندماه سال گذشته این رقم به دو برابر افزایش یافته است.

درهمین راستا مدیرکل امور بین الملل بانک مرکزی به نسیم آنلاین گفته که درحال حاضر بانک مرکزی دریافت کننده کل وجوه حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی کشور بوده که این وجوه پس از دریافت، به خزانه دولت واریز می‌شوند. به گفته حسین یعقوبی میاب، در شرایط حاضر، مشکلی در دریافت وجوه حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی کشور وجود ندارد.

وی، تصریح کرد که هیچ یک از وجوه ناشی از فروش نفت خام و میعانات گازی در شرایط حال حاضر، بلوکه نمی‌شود و توضیح داد که بحث بلوکه شدن پول نفت خام ایران مربوط به قبل از اجرای برجام بوده که در حال حاضر رایزنی‌ها برای یافتن مسیری مشخص با هدف انتقال آن وجوه قبلی ادامه دارد.

مدیرکل امور بین‌الملل بانک مرکزی، گفت که در حال حاضر مشکلی برای انتقال وجوه نفت خام صادراتی جاری وجود نداشته و همه این ارقام وصول می‌شوند.

یعقوبی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا وجوه حاصل از فروش نفت خام و میعانات گازی به داخل کشور منتقل می‌شوند یا خیر، پاسخ داد این وجوه در حساب‌ها با هدف پرداخت اعتبارات اسنادی جا به جا می‌شوند.

وی گفت: این وجوه به نفع وارد کننده و یا بانک ایرانی مورد استفاده قرار گرفته و وارد کشور نمی‌شوند که بر همین اساس صرف تامین واردات برای کشور هم می‌شود.

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است ایجاد رشته های دانشگاهی منطبق با نیاز مناطق آزاد/فعالیت مناطق آزاد اختصاصی شود افزایش مناطق آزاد باید با تامل بیشتری صورت گیرد/ صنعت گردشگری نیازمند یارانه دولتی است امحاء ۵ میلیارد کالای قاچاق در قشم + تصاویر تداوم برداشت آب از دشت میناب فاجعه انسانی به همراه دارد/ احیا دشت میناب نیاز جدی است دشمن بنیان خانواده و فرهنگ جامعه اسلامی را نشانه گرفته/مبارزه با مواد مخدر تکلیف شرعی دولت و ملت است نیروی انتظامی هرمزگان پیشرو در امر مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر/ رشد چشمگیر کشفیات قاچاق در هرمزگان