منتشر شده در تاریخ: شنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۴ - ۱۳:۰۸
شناسه خبر: 277951
گروه :خبر
پوشش زنان هرمزگان

پوشاک از نمادهای فرهنگی و قومی هر جامعه است که به سرعت تحت تأثیر پدیده های فرهنگ پذیری در میان جوامع گوناگون انسانی قرار می گیرد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی هرمز، یکی از اصلی ترین رکن های فرهنگی یک جامعه پوشش سنتی و بومی آن جامعه است که بسیار نظر همگان را به خود جلب می کند.

در کشور ایران به علت وجود قوم های متفاوت و یکپارچه در کنار هم است که هم همبستگی آنها را در کنار یکدیگر و هم تفاوت فرهنگی و پوششی را نشان می دهد.

پوشش و پوشاک سنتی هر استان برگرفته از فرهنگ غنی آن جامعه در گذشته است که طی نسل آینده تحت تاثیر تغییراتی قرار میگیرد. استان هرمزگان در حاشیه خلیج فارس است که از گذشته ها آداب و رسوم و پوشش آنها برگرفته از سنت کشورهای حاشیه خلیج است.

فرهنگ کشورهای عربی خلیج فارس به تمایلات و روحیه اجتماعی، و فرهنگی و اقتصادی رایج در شیخ نشین‌های عربی گفته می‌شود. فرهنگ مردم منطقه خلیج فارس را معمولاً فرهنگ خلیجی می‌نامند موسیقی خلیجی لباس خلیجی و فرهنگ خلیجی تا حدود زیادی از فرهنگ عرب های شمال آفریقا و عراق متمایز است.

جایگاه زنان یکی از متمایز ترین شاخصه‌های فرهنگی خلیج فارس است. نوع حجاب و پوشش معمولاً در جامعه بسیار متفاوت است. فرهنگ مردم هرمزگانی تاثیراتی کوچک اما چشمگیری از فرهنگ کشور های خلیجی داشته است.

نمادهای فرهنگ، مهم ترین و مشخص ترین نماد قومی و نشانه فرهنگی است که به سرعت تحت تأثیر پدیده های فرهنگ پذیری در میان جوامع گوناگون انسانی قرار می گیرد. حتی می توان با تغییر پوشاک یک جامعه، نوع معیشت و شیوه تولید آنها را نیز دچار دگرگونی نمود و تغییرات و تحولاتی در ساختار زندگی اجتماعی آن جامعه به وجود آورد. گروههای متفاوت انسانی که در مناطق مختلف کشور ما زندگی می کنند هر کدام دارای ویژگیهای قومی برجسته ای بوده و تن پوش ویژه ای داشته که معرف قومیت، زبان و سایر مشخصات فرهنگی آنان می باشد.

پوشش زنان جنوب ایران این خطه ی مرزی خلیج فارس پوشش بندری شهرت دارد. پوشش مردم این منطقه غالبا دستخوش سلیقه های مختلف بوده است. زنان بندری در جنوب ایران دارای پوشاک سبک وزن و چادر توری هستند. پوشاک زنان بندری از هفت یا هشت تکه لباس تشکیل شده است که شامل کلاهک، روسری، پیراهن، شلوار، کفش، چادر و نقاب می باشد.

 

انتهای پیام/م

 

 single

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *
تبلیغات
Untitled-1-Recovered123
  b000000451212   Untitled-1-Recovered123 225278698se01         225278698se01  
همکاری مشترک ایران و هلند در زمینه توسعه بنادر و کشتیرانی/ مدیرکل بنادرهرمزگان:سهم ایران در صنعت بانکرینگ منطقه خلیج فارس افزایش می یابد گلابی ، فریب بخور ! طرح ابلاغ الکترونیکی قضایی در میناب اجرا می شود شاهرگ اقتصاد کشور آبستن حوادث جاده ای/ خواب آلودگی رانندگان عامل اصلی تصادفات در هرمزگان هیچ اقدامی برای مبارزه با قاچاق کلان انجام نشده/محدودیت های دولتی ضربه به معیشت مرزنشینان است اختلاس از صندوق فرهنگیان افکار عمومی را متشنج کرد/وزیر جدید آموزش و پرورش موضوع اختلاس را به طور دقیق بررسی کند جوانان لارک محروم از امکانات آموزشی و ورزشی/ بی توجهی مسئولان معیشت صیادان لارکی را به گل نشاند برپایی موکب قمر بنی هاشم(ع) هرمزگان با ظرفیت ۳۰۰۰نفری درکربلا تدوین سیاست های کلی توسعه دریایی کشور/صنعت گردشگری در جزیره هرمز ساماندهی می شود ثبت تردد ۳۶میلیون خودرو در جاده های هرمزگان/متوسط نرخ جریان ترافیک در راه‌ها ۱۸۷ وسیله نقلیه است